Biz Kimiz?

Websitemiz 2009 yılından bu güne Peyzajla ilgili konuları barındırıyor olup, başlarda boş zamanların hobi olarak değerlendirilmesi amacıyla kurulmuş bir blog adresi iken, zamanla peyzaj.com domain alanına taşınması, bünyesinden profesyonel bir Peyzaj dergisi olan Yeşil Mimari‘yi çıkarması ve son olarak e-dergi formatına dönüşmesi açısından önemli bir sektörel markadır.

2011 yılından bugüne istatistiklerle kanıtlanabilen 350 binden fazla giriş ve sayfa görüntülemesiyle sektörde aranan bir sayfa haline gelmiştir.


Ne yapmak istiyoruz?

Yukarıda kurulma ve ilerleme aşamasını anlattığımız Peyzax.com, online olarak yayınlanmaktadır. Temel amacımız, interneti aktif olarak kullanan ve yazma konusunda istekli olan Peyzaj Mimarları ve sektör temsilcilerini bir araya getirmek, aynı zamanda bir araya getirdiğimiz kullanıcıların kendi düşüncelerini ve bilgilerini paylaşabilecekleri bir ortam oluşturmaktır. Amaçlarımız doğrultusunda gerçekleştirmek istediklerimiz;

  • Peyzaj Mimarlığı mesleği ve işinin Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıda bulunmak,
  • Peyzaj Mimarlığı hakkında teknik bilgi, örnek proje ve dosya paylaşımları yaparak Türkiye’deki peyzaj mimarlarının gelişimine katkıda bulunmak,
  • Peyzaj sektöründe mesleğin daha iyi bir yere gelmesi için lobi faaliyetleri yürütmek,
  • Herkesin köşeyazarı olabileceği ve Fikir-Alışverişi yapabileceği bir platform oluşturmak,
  • Herkesin yeteneği doğrultusunda sektöre katkıda bulunabilecekleri bir ortam geliştirmek.

Kimler Yazar olabilir?

PEYZAX.COM Peyzajla alakalı olma önceliği ile farklı meslek disiplinleri ile birlikte hareket ederek sektörle alakalı tüm haber, yazı, görsel gibi bilgileri yayınlamaktadır. Bu konularda websitemizde yazar olabilmek için Peyzaj Mimarı veya teknik bölümlerden birinden mezun olmanız ya da konuyla yazı yazabilecek kadar etkili olmanız yeterlidir.

İnsan her şeyden önce kendisi için yazmalıdır. İyi yazmanın biricik yolu budur.

Gustave Flaubert

Aynı zamanda iyi bir yazarda bulunması gereken şu özelliklere dikkat etmesi gerekir:

Bilgi birikimi, yazı dilinde akıcılık, özgünlük, kritik düşünme ve analiz yeteneği, sorunları irdeleyerek çözüm üretebilme, ve özenli yazı teslimi. Ayrıca tarafsızlık ilkesine azami özen gösterme, gönüllü çalışma prensibine uygunluk.


Nasıl Yazar Olunur?

 1. Yazarlık başvuru formunu doldurun
 2. Yazarlığınız onaylandıysa size verilen şifre ve kullanıcı adıyla sisteme giriş yapın
 3. Yazınızı kontrol panelimizden kolayca yazın.

Ancak yazıya geçmiş düşüncenin değeri vardır; geri kalanlar boş çırpınmalardan, rüzgarın alıp götürdüğü bir saatlik hayallerden, başka bir şey değildir.

Emile Zola