1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Aborjin Bölgesi; Barangaroo Rezervi

Aborjin Bölgesi; Barangaroo Rezervi

featured
Reklam Sponsoru

Barangaroo Koruma Alanı, yeni Sidney Harbour sahil parkıdır. Sidney şehrinin eski sanayi bölgelerinden biri olan Barangaroo, Sidney ve ziyaretçiler için 6 dönümlük bir gezinti yeridir.

Barangaroo
BARANGAROO-1820

Barangaroo Rezervi; doğal noktalar, geniş yürüyüş ve bisiklet parkurları, pastoral koylar, piknik alanları ve insana huzur veren alanlarının yanı sıra şehrin ikonik limanının eşsiz manzaralarını sunmaktadır.

BARANGAROO REZERVİ; TARİHİ

Sidney şehrinin denizcilik mirasını taşıyan ve önemli bir yere sahip olan Barangaroo bölgesinin tarihine göz atalım.

Reklam Sponsoru

Bu bölge ismini sömürge başlamadan önce yaşayan Aborjin halkının liderinin ilk karısından almıştır. Bu kadın “Cammeroygal” kadınıdır ve rivayetlere göre çok güçlü bir kadın, Aborjin halkı için ise toparlayıcı ve birleştirici bir kadındır.

Barangaroo bölgesinde yapılan kazı çalışmaları sonucu 6000 yıl öncesine ait kalıntılar bulunmuştur. Bu kalıntılar halkın kendi içerisinde oluşan işgalin asıl sebeplerini gün yüzüne çıkarmıştır.

BARANGAROO-1920

Sidney’ in farklı bölgelerinden yapılan çalışmalar sonucu radyo karbon tarihleri, 1788′ den itibaren yerli olmayan yerleşimler olduğunu bize göstermektedir. 14.500 yıl öncesinde bu bölgenin asıl sahipleri Aborjin halkı, sömürülerek farklı koloniler ile ırk değiştirme çalışmaları yapılmıştır. Çok uzunca bir süre öncesine dayandığı için yerli halkın liman faaliyetleri dışında günlük yaşantıları hakkında bilgi oldukça azdır.

İşgal ve sömürgecilik sonrasında Barangaroo bölgesi ismi “Miller’ s Point” olarak değiştirilmiştir. 2007 yılında bu isim değişikliği gün yüzüne sürülüp mahkeme kararı ile, halk eski ismini geri almasını sağlamıştır.

Avrupa’ nın Barangaroo Bölgesine Yerleşimi

İngiliz valisi Philip, Notany Bay, Port Jackson ve Broken Bay, kıyı bölgelerinde 1500 civarında Aborjin halkının yaşadığını tahmin ederek, yerli halkın içine ufak ufak kolonilerle sömürge oluşturmak için farklı ırklardan koloniler yerleştirilmiştir. Bu girişimin sonucunda ne hikmetse yerli halk olan Aborjinler çiçek hastalığına kapılıp çokça kayıp vermiştir. Bu büyük kayıp sonrasında kalan yerli halk, eski yerleşim alanlarına çekilip kendi aralarında yaşamaya ve çoğalmaya başlamışlardır. 1830′ lu yıllarda sömürge başladığında ilk iskele kurulup denizciliğe tekrar başlanılmıştır.

BARANGAROO REZERVİ

Sidney’ in kıyı şeridinde yer alan, kuzey kesiminde oluşturulmuş 6 hektarlık (15 dönümlük) bir burun parkıdır. 22 Ağustos 2015 yılında açılmış ve 1836 öncesi kıyı şeridine bakılarak yapılan, doğal bir burundur. Barangaroo’nun , tarihteki yapısı göz önüne alınarak tekrar inşa edilen bu burun parkına yapılışına ve projesine göz atalım.

PWP tasarım ekibi Sidney’ in limanındaki terk edilmiş rıhtımda tarihi bir burun bölgesi tasarladı. Oluşturulan tarihi burun kuzey kısmından kademeli olarak yükselerek güneye doğru dikleşen bir uçurum benzeri tasarım inşa edildi.

BARANGAROO REZERVİ YAPIM AŞAMASI

Tarihi burunda yer alan, bir yeraltı kültür merkezi de tasarıma eklenerek asansörle dik olan kısımdan iniş ve çıkışı sağlanmaktadır. Eski tarihi yapısı ele alınarak modernize bir tasarım oluşturulmuştur.

1836 yılında Sidney önemli bir uluslararası liman haline geldiğinden dolayı rıhtımlara ve yükleme-boşaltma faaliyetlerine yer açmak için bulunan doğal burun kesilmiştir.

Yeni yapılan burun 1836′ da var olan tarihi silüeti ile eşleşmektedir. Yeni yapılan bu kıyı şeridi ve burun, Sidney’ in ilk mahallesini çağdaş ve tarihe bakılarak tekrar merkez kıyı ile birleştirilmiştir.

Bu yeni inşa edilen park içerisinde, 1974 yılında inşa edilen Sidney limanı kontrol kulesi yer almaktaydı. Fakat Barangaroo Rezervi, “doğal” bir mimari de inşa edilmek istenildiği için mahkeme kararı ile bu şeritten kaldırılmıştır. Kaldırılması kamu oyunun dikkatini çektiği için 1 sene uğraşılmıştır.

PWP MİMARLIK OFİSİNİN HAZIRLADIĞI PROJE

2009-2010 yılları arasında düzenlenen tasarım yarışmasında PWP peyzaj mimarlığı ile Johnsan Pilton Walkee kazanarak bu bölgeyi yeniden projelendirmişlerdir.

Park alanında çimenli açık alanlar, gözetleme alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, iki yeni liman ve doğrudan Barangaroo bölgesinden kazılan kum taşından oluşturulan gelgit kaya havuzları bulunmaktadır.

BARANGAROO REZERVİ

Barangaroo rezervini oluşturmak için kullanılan Hawkesbury kumtaşı, saha kazılarak elde edilmiştir. Parkın ön kıyısı, sahada kazılan ve kesilen 10.000 kumtaşı bloktan inşa edilmiştir. Ön kıyı oluşturulmak için 6.500 blok yerleştirilmiştir. İnşaatta 42.000 tondan fazla kaba taş ve 30.000 ton kısa kırma taş da kullanılmıştır.

SAHİL KESİMİ KUMTAŞI YERLEŞTİRMESİ

Sidney, kumtaşı ile inşa edilmiş bir şehirdir. Binlerce yıldır orijinal kaya oymaları, Sidney limanının 6 km aşağısına uzanan kumtaşının dayanıklı özellikleri sayesinde hayatta kalmıştır. Barangaroo Rezervinde kullanılan kum taşının %93′ ü sahadaki madenlerden çıkarılıp yerleştirilmiştir. Geri kalan kısmı ise Bundanon Quarries, Capricorn Quarries ve Gosford Quarries’ den alınmıştır. Kumtaşı, öncü Avusturalya çok bıçaklı testereler ile birlikte geleneksel taş işçiliğiyle burun bölgesinden çıkarılmıştır. Barangaroo Rezervinden çıkarılan her kumtaşı tanesi kullanılmıştır. Kesikler öğütüldü ve burnun 75.000 ağaç, bitki ve çalılıklarının ihtiyaç duyduğu kumlu üst toprak haline geldi.

KUMTAŞI
  • Çıkarma süreci Aralık 2012’den Aralık 2013’e kadar bir yıl sürdü.
  • Ön kıyının inşasında yaklaşık 300 farklı boyutta kumtaşı blok kullanılmıştır.
  • Ön kıyıda nereye gitmesi gerektiğini belirlemek için her bloğa bir “barkod” (plastik bir etiket veya püskürtmeyle boyanmış numara) verildi.

Buna ek olarak Barangaroo Rezervi peyzajında 75.000 kadar yerli ağaç, bitki ve çalı kullanılmıştır. 79’u Sidney limanına özgü toplam 84 tür seçilmiştir. Türlerin çoğu ticari fidanlıklarda bulunmamaktadır. Bundan dolayı Sidney limanı ve Hawkesbury nehri çevresindeki vahşi alanlardan tohumlar ve çelikler toplanarak üretim yapılmıştır.

BARANGAROO REZERVİ – BİTKİLENDİRİLMİŞ HALİ

Barangaroo Rezervi Kullanılan Bazı Bitkilerin Fotoğrafları

allocasuarina littoralis – SİYAH – SHE MEŞE AĞACI Allocasuarina kapalı tohumlular familyası Casuarinaceae’ de sınıflandırılan bir ağaç cinsidir. Avustralya’ya endemiktir ve asıl olarak kıtanın güneyinde bulunur. 

backhousia myrtifolia – Doğu Avustralya’nın subtropikal yağmur ormanlarında yetişen küçük bir yağmur ormanı ağacı türüdür.
Acacia Longifolia – Uzun Yapraklı Akasya
Akasya Longifolia, Queensland, güneydoğu Yeni Güney Galler, doğu ve güney Victoria ve güneydoğu Güney Avustralya’nın güneydoğu Avustralya’sına özgü bir Akasya türüdür.
Melaleuca nodosadikenli yapraklı Paperbark  
Avusturalya için endemik bir türdür.
Dianella caerulea zambak yaban mersini
Bir yıllık bitki olup Asphodelaceae , alt familyası
 Hemerocallidoideae aittir. Avustralya ve Tazmanya doğu eyalette bulunmaktadır.
Billardiera scandens elma günberi
Yaygın elma berry ya da elma köftesi olarak bilinen Billardiera scandens, küçük bir çalıdır. Avustralya’daki tüm eyaletlerde, kıyı bölgelerinde ve yayla bölgelerinde yaygın olarak bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap