1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Ankara’nın Parkları: Görülmeye Değer 5 Tabiat Ve Milli Parkı

Ankara’nın Parkları: Görülmeye Değer 5 Tabiat Ve Milli Parkı

featured
Reklam Sponsoru

Ankara, Ankara; güzel Ankara! Seni görmek ister her bahtı kara. Senden yardım umar her düşen dara. Yetersin onlara, güzel Ankara.” Ankara, Ankara; güzel Ankara! Ne çektin bee? Kimisi der denizi yok, kimisi der turistik yerleri yok, kimisi der gri şehir, derler de derler. Ankara’yı seviyorsak sebebi var. Bir kere kırsalla kentin buluştuğu yerdir istediğin zaman büyükşehir hayatı yaşayabilirken istediğin zaman çok uzak yerlere gitmeye gerek kalmadan kırsalına, doğaya kaçıp nefes alabileceğin yerler çok. Bunlardan bazıları da tabiat ve milli parkları.

Bir önceki Ankara’nın Parkları yazımda ”Ankara denince birçoğumuzun aklına gri şehir gelir. Gri şehir denince ise sizi bilmem ama benim aklıma beton grisi geliyor. Gözümde evlerden tutun caddelere kadar her yerin betondan oluştuğu havada karabulutlar dolaşan, gök gürültülü, rüzgârlı ve tozlu bir şehir canlanıyor. Ankara’da bu tasvir ettiğim görüntüyü görmek mümkün fakat tasvir edemeyeceğim güzellikte birçok manzarası da var.” bunları söylemiştim ve 5 tane kent parkı tanıtmıştım şimdi ise başta söylediğim sebeplerden dolayı 3 tabiat parkı 2’de milli park tanıtacağım. Keyifli okumalar…

1. EĞRİOVA TABİAT PARKI

Eğriova Tabiat Parkı Ankara’nın Beypazarı İlçesi sınırlarında yer alıyor. 10 Ha’lık bir alandan oluşuyor. Tabiat Parkı olarak tescili 2011 yılında yapılmıştır. Ankara’ya 150 km, Beypazarı’na 50 km uzaklıktadır. Ulaşım Beypazarı İlçesinden geçerek, Karaşar Beldesinden sağlanıyor. Yolun 25 km’lik bir kısmı stabilizedir.

Reklam Sponsoru

Sahip olduğu göl ve orman manzarası ile gelen ziyaretçilere nezih bir ortam sağlıyor. Ayrıca doğal yapısı ile izcilik faaliyetleri, doğa sporları, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık çalışmaları için çok uygundur.

2. KARAGÖL TABİAT PARKI:

Karagöl Tabiat Parkı Ankara’nın Çubuk İlçesi sınırları içerisinde yer alıyor ve 10 Ha’lık bir alandan oluşuyor. Tabiat Parkı olarak 2011 yılında tescil edilmiştir. Ankara’ya 68 km uzaklıktadır. Yıllık ziyaretçi potansiyeli 2000 kişi civarındadır. Saha içerisinde Kır Gazinosu Bekçi Evi, WC, Giriş Kulübesi ve Otopark gibi tesisler bulunuyor. Saha İşletmeciliği ihale ile Çubuk Belediyesine devredilmiştir.

Ankara’nın Parkları

Sahip olduğu göl manzarası ve doğal yapısıyla yaz, kış günübirlik, piknik ve dinlenme imkanı sunuyor.

3. KELEBEKLER VADİSİ TABİAT PARKI:

 Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yer alıyor. Ankara’ya 102 km, Beypazarı ilçesine 5 km mesafede olan saha, bilimsel açıdan örnek teşkil edecek alanlara sahiptir ve ekosistem açısından da oldukça zengindir.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı 01.04.2016 tarihinde tabiat parkı olarak tescil edildi. Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı olarak ilan edilen alan 177 ha’dır. Beypazarı’nın coğrafi yapısı ve ekolojik koşulları, burada Avrupa’da rastlanan dört akbaba türünün (doğa çöpçüsü) birlikte görülmesini sağlıyor.

Alanda önemli kelebek türleri bulunuyor ve aynı zamanda karaleylek ve bıyıklı doğan sayesinde önemli Kuş Alanı statüsüne de sahiptir.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, yapısı ve konumu gereği, doğa ve yaban hayatı fotoğrafçıları, kuş gözlemleri, günübirlik kullanımlar gibi birçok aktivitelerle gelecekte önemli bir merkez olmaya adaydır.

4. KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı 1959 yılında Milli Park olarak tesis edilmiştir. Ankara’nın Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.

Arazisi volkanik bir sahadır. Bu nedenle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunuyor ve bunlar kaplıca turizmi açısından da kullanılıyor. En yüksek noktası ise 1789 rakımlı Arhul Tepesi’dir. Sarıçam ağırlıklı (%65) orman yapısı içerisinde Karaçam (%24), Köknar (%6) ve Meşe (%5) de bulunuyor. Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunuyor. Sahanın 1/3’ü kullanma, 2/3’ü ise koruma sahası olarak düzenlenmiştir.

Milli Park alanında boz ayı, altın çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar ve 35’in üzerinde kuş cinsi yer almaktadır. Ayrıca soyu tükenmekte olan kara akbaba da Milli Park içerisinde koruma altına alınmıştır. Parka bağlı olarak kurulmuş üretme çiftliğinde ise kınalı keklik, çim keklik, sülün, şahin,  bıldırcın ve güvercin bulunuyor.

5. SAKARYA MEYDAN MUHABERESİ TARİHİ MİLLİ PARKI

Sakarya Meydan Muhaberesi Tarihi Milli Parkı, Ankara’nın, Polatlı ve Haymana İlçeleri sınırlarında 75km’lik bir cepheyi kapsıyor. Toplam 13.850 Hektar alan ve 14 parçadan oluşuyor.

Türk egemenliğinin sürdürülebilmesi için bir dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı belirleme çalışmaları kapsamında muharebenin günümüze intikal etmiş izleri, mevziler, siperler, şehitlikler, muharebede kullanılan binalar vb. değerleri etkili olmuştur.

İstiklal Harbi açısından büyük önem arz eden, Mangal Dağı, Yıldızdağı, Türbe Tepe, Duatepe, Kartaltepe, Karatepe, Sarıçal Dağı gibi muharebenin cereyan ettiği yerler milli park sınırları içinde yer alıyor.

Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’nda gezerken tarihe şahitlik etme imkanı bulabilirsiniz.

KAYNAKLAR:

  1. http://bolge9.ormansu.gov.tr/9bolge/AnaSayfa/ilsube/ankarasube/tabiatparklari/egriovatabiatparki.aspx?sflang=tr
  2. http://bolge9.ormansu.gov.tr/9bolge/AnaSayfa/ilsube/ankarasubetabiatparklari/     karagol.aspx?sflang=tr
  3. http://bolge9.ormansu.gov.tr/9bolge/AnaSayfa/ilsube/ankarasube/tabiatparklari/      kelebeklervadisi.aspx?sflang=tr
  4. http://sakarya.tabiat.gov.tr/
  5. http://soguksu.tabiat.gov.tr/
  6. https://bolge9.tarimorman.gov.tr/Menu/40/Sakarya-Meydan-Muharebesi-Tarihi-Milli-parki
  7. http://egriova.tabiat.gov.tr/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap