1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Aşık Veysel Rekreasyon Alanı: Örnek Bir Kültürel Tasarım

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı: Örnek Bir Kültürel Tasarım

featured
Reklam Sponsoru

Bir toplumun duyduğu, hissettiği, ve düşündüğü tüm unsurlar o toplumun kültür kimliğini oluşturur. Bu unsurlar, her birey için farklı anlamlar ifade etse de, her birey için kesişen bazı unsurlar da söz konusudur. Bu kesişen unsurların da büyük çoğunluğu, toplumla bütünleşmiş kişiler ve bu kişilerin yaşam tarzları ile alakalıdır.  Bu kişiler ve bu kişilerin düşünceleri de çoğu tasarımda, tasarımcıyı etkileyen önemli unsurlar haline gelmiştir. Tasarımın adı, tasarladığı alanlarda o kişiden esintiler veya onun bir heykeli bu tasarımların ana çıkış noktası ve çekirdek elemanı olarak günümüzde birçok yer ve mekanda hissetmemiz mümkün.

”Dost dost diye nicesine sarıldım
Benim sadık yârim kara topraktır
Beyhude dolandım ey yâr boşa yoruldum
Benim sadık yârim kara topraktır…”

Aşık Veysel Şatıroğlu

Reklam Sponsoru

Geçirdiği bir hastalık sonucu gözlerini kaybeden üstad Aşık Veysel, bir gün hiç görmediği bir kıza aşık olur. O kızı almak için çok uğraşır ama bir türlü kız Aşık Veysel’e bakmaz. Dayanamaz Aşık Veysel. O zamanki kişilere derdini ifade eder ama yine fayda etmez. Yaptıkları bir türlü kızın gönlünü alamaz. Bir gün alır sazını eline kızın kapısında gece gündüz sazıyla ve sözüyle anlatır kıza, ona olan aşkını…

Toplumda çok önemli bir yere sahiptir Aşık Veysel.. Bu nedenle çoğu tasarımcılar edebiyata kazandırdığı eserlerden, yaşam tarzlarında ya da adından esinlenerek tasarımlar yapmışlar ve uygulamışlardır. İşte bu tasarımlardan önemli bir yere sahip olan Bornova Aşık Veysel Rekreasyon alanının kullanımını, tasarımını mimari değerlerini ve yoğunluk durumunu sizler için inceleme fırsatı buldum.

Hafta sonları veya boş vakitlerinizi geçirmek amacıyla ailenizle beraber güzel vakitler geçirebileceğiniz 231.000 m2 alan üzerine tasarlanmış, her yaş ve kültürden insana hizmet verebilecek sosyal alanlara sahip güzel düşünülmüş bir alan Aşık Veysel rekreasyon alanı. 5000 kişilik kapasitesi ile İzmir’in en büyük  amfi tiyatrosu, 1500 m2 alana sahip yapay göleti,  1500 metrelik bisiklet yolu, geniş yürüme yolları, 3 basketbol sahası, iki adet tenis sahası, mini futbol sahası, çocuk oyun alanları, ve otopark alanı düşünülerek tasarlanmış güzel bir proje olmuş açıkçası. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında yapımına başlanmış ve 2010 yılında hizmete açılmıştır. 12.000 m2 ‘lik buz sporları salonu ve 2018 yılında yapımına başlanan yarı olimpik yüzme havuzu ile İzmir halkını farklı spor dallarına da yönlendirilmesi sağlanmıştır.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Aşık Veysel Heykeli

Tasarım yapılırken ve uygulanırken toplumun kültürel değerlerinin göz önünde bulundurulduğu apaçık ortada. Alan içinde bulunan heykeller ve kardeş kentler korusu bu durumu özetler nitelikte tasarlanmış. Ayrıca  girişe bulunan heybetli Aşık Veysel heykeli ve bu heykelin göğsünde bulunan özel ışıklandırma sistemi sayesinde topluma gönül gözü ile bakmanın anlamı yüklenmiş ve alanın sembol heykeli haline geliştir.

Alanın şehir merkezine yakın olması sebebiyle, çok fazla ticari alana yer verilmemiş. İnsanların acil olarak ihtiyaç duydukları ürünleri alabilmeleri için ve oturup bir şeyler yiyip içmek amacıyla küçük bir kafe tasarlanmış. Zaman zaman İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Amfi tiyatro alanında ücretsiz halk konserleri düzenlenmekte ve o dönemlerde parkın kulanım yoğunluğu artırılmaktadır. Otopark alanının genişliği kesinlikle tartışılmaz. Hiçbir araç yer bulma problemi yaşamıyor. Ziyarete gelen misafirlerin büyük çoğunluğu kendi sandalyelerini alıp geliyor yada çimlerde uzanıp negatif enerjinin vücutlarından uzaklaşması keyfini yaşıyorlar.

Ayrıca sert zeminler üzerine kurulmuş  amfi oturma birimleri ve banklar da halka hizmet vermek konusunda yeterli. Alanın su dengesi de çok iyi kurgulanmış yapay gölet ve çevresindeki oturma birimleri ile gölette yüzen kaz ve ördekleri izlemek kazların ve suyun çıkarttığı sesi dinlemek insana huzur yüklüyor.  Bitki seçimleri, plantasyonda yerleşimi ve sonbahar yaprak renklenmesi ile ilkbaharda ciğerlerimize çekeceğimiz yaşam kokusu gerçekten çok iyi düşünülmüş. Alanın bitki bakımı ve temizliği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce aksatmadan ve özenle yapılıyor.

İzmir büyük bir metropol ve bu kentte günün stresini atmak, gürültüden ve yoğun kalabalıktan uzaklaşmak için  Aşık Veysel Rekreasyon Alanı tartışmasız ideal bir ortam. Yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin derim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mimar(2014)-Peyzaj Mimarı(2011) Mezunu, Pay Proje Mimarlık (Bornova-İZMİR) Kurucusu

Yorum Yap