1. Ana Sayfa
  2. 8 Maddede Bahçe Düzenleme Nasıl Yapılır?

8 Maddede Bahçe Düzenleme Nasıl Yapılır?


This post is also available in: English

1. Bahçenizi Tanıyın

İyi bir bahçe düzenlemesinin ilk kuralı şüphesiz bahçenizi iyi tanımaktır. Bahçenizin yüzölçümü, rüzgâr alıp almadığı, iklimi, toprak kalitesi, yıllık yağış miktarı, don durumu gibi etkenler bahçenizin dizaynı için çok önemlidir. Ne yapacağınıza en başından karar vermek için bu bilgileri çok iyi biliyor olmalısınız.

2. Bahçe Düzenleme Hayalinizi Not Alın

Bahçe düzenlemesi yaparken ilk yapmanız gerekenlerden biri hayalinizi not almaktır. Yukarıdan dallanan meyve ağaçları dikip arasındaki hamakta keyif yapmak mı istiyorsunuz, yoksa kalabalık aileler için ideal minimal-modern bir bahçe ve dış mekan mutfağı mı istiyorsunuz? Bir havuz, ateş çukuru ya da hobi bahçesi planınız var mı? Bahçenizin kullanım amacı nedir? Öncelikle bu soruları kendinize sormanız gerekmektedir. Eğer bizim gibi profesyonel bir firmayla çalışmayı düşünürseniz iş öncesinde yapılacak görüşmelerde sizlere seçenekler sunup hayaliniz not alınacaktır.

3. Projenizi Çizin

Hayalinizde bahçe düzenlemenizin nasıl olması gerektiğini kurdunuz, peki ya kağıt üzerinde denediniz mi? Bahçenizin sulaması nasıl olacak, drenaj kanalları nereden geçecek, kot farklarını istinat duvarları ile güzelleştirmek gerekir mi? Hangi ağaç büyüyünce ne kadar alan kaplar, hangi ağaçları ne kadar aralıkla dikmek gerekir, mevsimsel istekleri nelerdir? Bahçenizin bulunduğu bölgede yetiştirilmeye uygun mudur? Koku, çiçek, renk, herdem yeşil olması gibi özellikler değerlendirilmiş mi? Her mevsimde güzel bir bahçe olabilmesi için uygun bitkilendirme yapılmış mı?…

Bu gibi konular bahçenizin uzun ömürlü olması için önemlidir. Rastgele dikeceğiniz ağaçlar birkaç yıl içerisinde solabilir, alanı kaplayabilir ya da istenilen bahçe güzelliğini vermeyebilir. Dolayısıyla bu aşamada uzman desteği almanızı öneriyoruz. Ayrıca bahçe düzenleme örneklerine bakıp ilham almanız da faydalı olacaktır.

4. Sulama ve Drenaj için Bahçenizi Projenize Göre Düzenleyin

Projenizi oluşturdunuz, şimdi sıra bahçenizi projenize uygun düzenlemeye geldi. Öncelikle bahçenizde drenaj kanalları ve sulama borularının nereden geçeceğine karar vermelisiniz.

Aşırı yağmur yağması durumunda bahçenizin fazla suyu aktarabileceği drenaj kanallarının olması önemlidir. Bunun için arazi tesviyesi yaparken kot farklılıklarını gözeterek kanallar açabilir fazla suyu bahçenizin bir köşesinde düzenlediğiniz yağmur bahçelerine aktarabilirsiniz.

Ayrıca bitkilendirme projenize göre sulamayı nasıl yapacağınızı değerlendirip damlama sulama mı, salma sulama mı yapacağınıza karar vermeli, ona göre alanınızı tesviye etmelisiniz.

5. Yapısal Elemanları Yerleştirin

Bahçenizde çardak, yol döşemesi, ateş çukuru, oturma birimi gibi alanlar düşünüyorsanız bu aşamada onları yerlerine yerleştirmelisiniz.

6. Bahçenizi Tesviye Edin

Sulama ve Drenaj kanallarını açtıktan ve uygun ekipmanları yerleştirdikten sonra bahçenizin toprağı uygunsa mevcut toprağınızı kazarak havalandırınız. Uygun değilse yeter miktarda kaliteli toprak getirerek bahçe toprağınızın üzerine seriniz.

Projenize göre kot farklarını oluşturduktan sonra toprağınızı bahçe düzenleme malzemeleri ile (tırmık, çapa, kürek, bel küreği vb..) alana uygun şekilde düzeltiniz.

7. Bahçenizde Kullanacağınız Ağaçları Dikin

Sonraki aşamada bahçenizde kullanacağınız ağaçları dikiniz. Eğer dikim zamanı dışında iseniz tüplü fidan dikimine özen gösteriniz. Bahçenizin duvarları yoksa ve sınır koymak istiyorsanız çit bitkilerini tercih edebilirsiniz.

Projenizde yer ayırdıysanız hobi bahçesi düzenlemenizi de bu aşamada yapabilirsiniz.

8. Çim Ekin

Son aşama olarak bahçenizde çim ya da diğer yer örtücüleri ekiniz. Yeni ektiğiniz ve diktiğiniz bitkilere can suyu vermeyi unutmayınız. Bahçenizi düzenledikten sonra ilk ay her gün sulamaya dikkat ederseniz emeklerinizin çok güzel bir bahçeye dönüştüğünü göreceksiniz.

DART PEYZAJ

dart peyzaj bahçe düzenleme örneği dart peyzaj bahçe düzenleme

Bahçe Düzenleme Yaptırmak için tıklayınız

Bize 0312 504 81 13 ve 0 534 798 91 34 numaralarından ulaşarak bahçe düzenlemeleriniz için fiyat alabilirsiniz. Türkiye’nin her bölgesine hizmet veriyoruz.

Merkez ofis: Mehmet Akif Ersoy M. 274. sokak no: 1B/80 Wings Ankara Plaza Yenimahalle/ANKARA

Tel : 0312 504 81 13

GSM : +90 534 798 91 34 Peyzaj Mimarı Mehmet KONCA

Fidanlığımız: Serhat Mahallesi M.Zahit Kotku Caddesi 41/1  Yenimahalle/ANKARA

Peyzaj Mimarı Mehmet KONCA