1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Bahçe Heykelleri ve Kullanım Önerileri

Bahçe Heykelleri ve Kullanım Önerileri

featured
Reklam Sponsoru

Heykel sanatı; M.Ö 3000 ile 8000 yılları arasında ortaya çıkmıştır. Mağaralarda heykel kalıntılarına rastlayan arkeologlar heykelciliğin dünyanın en eski sanat dallarından birisi olduğunu kanıtlamışlardır. Tarihin ilk heykeltıraşları, kadın ve hayvan figürlerinden esinlenmiştirler. İlk heykeller taştan ya da fil dişinden yüzeye yapışık tasarlanmıştır daha sonraları bitki, maden çeşitleri ve kemik gibi çeşitli malzemeler kullanmış ve bu eserleri belirli bir yükseklikte tasarlanmaya devam edilmiştir.

İnsanların duygularını ve düşüncelerini ifade etme amacıyla bir nesneye şekil vererek duygularını yansıtması ile oluşturulan bu sanat eserlerinin ortaya çıkışını sağlayan ana etken: ”inanç”. Bu nedenle heykeller ortaya çıktığı zamanlarda daha çok medet umma veya tapma amaçları ile kullanılmışlar.

Tarih boyunca heykel sanatı 3 büyük kültür tarafından geliştirilmiş: Yunan Heykelciliği, Mısır Heykelciliği ve Roma Heykelciliği.

Reklam Sponsoru

Antik Yunan dünyasında heykel sanatı en üst seviyeye ulaşmıştır. (Boysal, 1967), (Mansel, 1999). Antik çağda en fazla Yunan tanrılarının heykelleri yapılmıştır. Klasik çağ heykelcilik sanatında, yine tanrı heykellerine devam edilmiş ve bu dönemin en önemli heykellerinden biri Athena’nın fildişinden oluşan heykeli kabul edilmiştir. Helenistik çağda ise gerçekliğin ve dış görünüşün öneminin artması ile, savaş kahramanları, hükümdarlarını temsil eden heykellere ağırlık verilmiştir.

Mısır heykel kültüründe tapınaklarda, saraylarda ve mezar anıtlarında kullanılan heykeller genellikle taş, kemik, maden ya da ağaç malzemelerle yapılmış ayrıca Mısır heykellerinde durgun bir yüz ifadesi baskın biçimde yer almıştır.

BAHÇE HEYKELLERİ TARİHİ

“Yunanlılar ve Romalılar, Avrupa’da sadece bitkilerin, ağaçların ve doğanın insan tasarımlarını takip etmediği, aynı zamanda mermer ve bronz heykellerle tanrıların ve kahramanların süslediği büyük bahçeler yaratan ilk kişilerdi. Bu klasik kaynakların katkısı, Batı dünyasında bahçeler üzerinde geniş kapsamlı etkilere sahip olmaktı. Bu etki bugün hala birçok bahçede açıkça görülmektedir. “

John PS Davis– Antique Garden Ornament

BAHÇE HEYKELLERİ KULLANIMI

Bahçenizin Teması

İlk olarak bahçenizi tanımlamalısınız. Örneğin, Dağınık, vahşi bir bahçe mi?, Bahçeniz ilham aldığınız, içinize dönebildiğiniz bir yer mi?, Bahçenizi bir mekan olmaktan öte nasıl bir hisle tanımlıyor yada bağdaştırıyorsunuz? gibi sorulardan yardım alıp kullanacağınız heykelin bahçeniz için uygun bir boyutta olmasını sağlayabilirsiniz.

Ölçeği Bilmek

Matematik yalan söylemez. Heykelinizin ve bahçenizin ölçeği uyumlu olmalı. Eğer büyük bir bahçeye sahipseniz küçük bir heykel kullanmanız sonucu heykel gözden kaçabilir. Bu nedenle bahçenizin boyutu ile heykelin boyutunu bilmeniz çok önemlidir.

Görkemli Heykeller

İhtişamlı, büyük bir heykeliniz varsa bahçenizin merkezine yerleştirmek buna göre bahçenizi planlamanızda daha doğru olacaktır. Böyle bir durumdan sonra bahçenizi heykelin etrafında dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

Çocuklar için

Eğer bir ebeveyn iseniz çocuğunuza ilham olabilecek; onun dostluk, kitap veya hayvan sevgisi gibi kazanımlar elde etmesine yardımcı olabilecek heykeller kullanabilirsiniz.

Doğayı Kucaklamak

Kuşları dinlemeyi, kelebekleri izlemeyi seviyorsanız bazı bitkiler bunu gerçekleştirebilir! Konumlandırdığınız bahçe heykellerinin yakınında Buddleja davidii (kelebek çalısı) ya da lantana camara gibi türler kullanabilir ve böylece bahçenizde harika bir doğal yaşam oluşturabilirsiniz. Diğer bir yandan bu şirin canlılar bitkilerin tozlaşmasını sağlıyorlar ve ekosistemin korumasına minicik bedenleri ile destek oluyorlar.

Bahçe Heykelleri için Konumlandırma Fikirleri

  • Doğal bir görünüş istiyorsanız heykeli bitkilerle çevrelemek güzel bir tasarım fikri olabilir. Çevreleyeceğiniz bitkileri özenle seçmelisiniz ki heykelin görünüşünü engellemesin.
  • Heykeli bitkisel bir ağ ile ya da oturma mekanı ile çevrelemek, bahçeniz için hoş bir görüntü sağlayabilir.
  • Daha modern bir tasarım için heykelleri bitkiler yerine taş ya da çakıllarla çevreleyebilirsiniz.
  • Heykelin konumunu belirlediğiniz anda her mevsim nasıl bir görüşe sahip olacağını düşünmelisiniz çünkü mevsimler bir şeyleri değiştirir.
  • Daha büyük alanlar için dilerseniz yürüyüş yolları boyunca, su alanlarının yanına ya da teraslarda kullanabilirsiniz.
  • Heykelin göz hizasında yükseltilmesi görünürlüğünü ve mekandaki varlığını arttırır.
  • Neme ve güneşe yada soğuk havalara dayanıklılığını mutlaka göz önünde bulundurarak yerleştirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Doğa, sanat, felsefe ve gezegenlerle ilgili bir peyzaj mimarı.

Yorum Yap