1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Dekorasyonu
  3. Bahçelerinize Tarz Kazandıran Bahçe Mutfağı Modası

Bahçelerinize Tarz Kazandıran Bahçe Mutfağı Modası

featured
Reklam Sponsoru

Bahçe mutfağı ya da dış mekan mutfağı olarak tanımlayabileceğimiz oluşumlarımız; gündelik hayatımızda bahçemizde yeme-içme ihtiyacımızı karşılamak için aktif olarak kullandığımız yapılardır. Bölge ve yörelerimize ait yemek kültürlerine göre değişiklik gösterebilirler. Bu farklılığa örnek olarak; iki uç kutup olarak baz alıp, konumu ve manzarası güzel bahçeli villalardan birinde bulunan çok fonksiyonlu açık hava mutfağı ile köy evlerinden birinde yemek pişirmek için kurulan ufak taş ocaklar verilebilir.

Bahçe peyzaj tasarımı yapılırken göz önünde bulundurulması gereken kriterler ve bahçe kullanıcılarının yemek ihtiyacı ile isteklerini karşılamak için bahçe mutfağı ve yemek terası alanı proje aşamasında planlanabilmektedir. Kullanılan veya kullanılması düşünülen bitkiler, taşlar, bahçe aksesuarları, bahçe mobilyaları, aydınlatma ekipmanları vb. faktörler doğru değerlendirilmelidir.

Bahçe Barı

Bahçe mutfağının yanı sıra kullanıma hazır olarak havuzu olan bahçelerde bahçe barı uygulaması da tercih edilmektedir.  Bar için gerekli alanları bulunmayan bahçelerde bahçe mutfağı bünyesinde buzdolabı, soğutucu veya buz kovaları kullanılmaktadır.

Reklam Sponsoru

Öneri niteliğinde oluşturduğumuz bu yazıda kendinize ait bahçenizin yada müşterilerinizin bahçelerinde oluşturabileceğiniz bahçe mutfakları hakkında örnekler ile uygulama fikirlerine değineceğiz.

Bahçe mutfağı, uygulama yapılacak bahçe ve evin yapısal durumuna göre değerlendirilmelidir. Günümüzde aile içi ve arkadaş çevresiyle sosyal faaliyet amaçlı tercih edilen; nezih bir bahçe ve bahçe mutfağı istekleriniz doğrultusunda keyifli ve fonksiyonel bir alana dönüştürülerek ihtiyaçlarınıza son derece olumlu cevap verebilir.

Balkonlarınız için mutfak

Bahçeniz yok ama bitkilerle süsleyip yaşam alanı haline getirdiğiniz güzel bir balkonunuz varsa, duvara monte katlanır bir yemek masası ile katlanır sandalye veya taburelerle yemek alanı oluşturabilir, elektrikli barbekü, taş barbekü veya fırın tercih edebilirsiniz. Alanınız genişse tezgah ve yemek masası kullanabilir, saksıda sebze yetiştirerek renklendirebilirsiniz.

Eğer küçük şirin bir bahçeye sahipseniz ve uygun yer seçimi yaparak teras oluşturduysanız; genel olarak tercih edilen taşınabilir (tekerlekli olabilir)mangal ve barbekü setleridir. Portatif ürünleri evin içerisine koyamıyorsanız ya da malzemelik olarak belirlediğiniz bu portatif ürünleri koymak için kapalı bir alanınız yoksa paslanmaz krom çelik ürünler tercih edebilir. Alternatif olarak koruyucu branda da kullanabilirsiniz. Sabit bacalı küçük taş fırın ve barbekü için mevcut bulunan veya oluşturacağınız oturma ve yemek yeme alanına yakın bir yere konumlandırarak sıcak bir şekilde servis sağlayarak keyifle kullanabilirsiniz.

Orta ve büyük ölçekte alan sıkıntısı yaşamayacağınız bir bahçeye sahipseniz bahçe mutfağınızı sabit konumlandırılmış olarak; açık hava mutfağı ile açılır kapanır çatılı şekilde kapalı bahçe mutfağı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz sadece üzerine gölgelik ve yağmurluk oluşturacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Dayanım süresi ve dış ortamdan etkilenmemesi için paslanmaz krom endüstriyel mutfak tercih edebilirsiniz. Ölçü ve tasarımlarınıza uygun olarak imalatı mümkün ve kolaydır. Yer ve tasarım belirlenirken gerekli tesisat ve alt yapılar dikkate alınarak ihtiyacınız olan su, elektrik, gaz vb. kaynaklar kolaylıkla sağlanabilir. Bununla birlikte doğal taş kullanımıyla da mutfağınızı şık ve güzel bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Genel olarak ülkemizde yaygın olan doğal taşlar ile yapılmış sabit tezgahı olan bünyesinde lavabo, baca, pişirme ocağı, fırın, ızgara mangalı vb. üniteleri bulunduran açık hava mutfağıyla daha çok karşılaşılmaktadır.

Veranda ve seyir terası olarak oluşturduğunuz alanlarda bahçe mutfağı için elverişli yerlerdir. Oturma, sohbet, yemek gibi ihtiyaçlarınızı karşılarken bahçenizin ve açık havanın keyfini çıkartabilirsiniz.

İstekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun size özel bahçe mutfağınızla hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız; peyzaj mimarlarından tasarım ve uygulama konusunda destek alabilirsiniz.

Bahçe mutfaklarıyla ilgili bir diğer yazımız:

Bahçenizi Yaşam Alanına Çevirecek 16 Dış Mekan Mutfağı Önerisi

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Çok faydalı bir paylaşım oldu, teşekkürler Mehmet bey 👍🏾

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir