1. Ana Sayfa
  2. Malzeme Bilgisi
  3. Bakır Geri Dönüşümü ve Önemi | Bakır Metali İhtiyacının Karşılanması

Bakır Geri Dönüşümü ve Önemi | Bakır Metali İhtiyacının Karşılanması

featured
Reklam Sponsoru

Bakır geri dönüşümü ülkemizde ve tüm dünyada önemlidir. Endüstriyel üretimin artması nedeniyle bakır metaline ihtiyaç da artmaktadır. Ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünya da bakır madenleri sayısı oldukça azdır. Bakıra olan ihtiyaç ancak geri dönüşüm ile karşılanabilir.

Bakır çok değerli iki özelliğe sahiptir. Bunlardan ilki, bakır çok iyi bir elektrik iletkenidir. Diğer değerli özelliği ise paslanmaz yapıya sahip olmasıdır. Bu iki özelliği bir arada bulundurması onu çok kullanışlı yapmaktadır. Artan talep neticesinde ise bakır hurda fiyatı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

bakır hurda fiyatları

Bakır her alanda kullanılmaktadır. Bakır kullanılan çoğu alanda çok iyi elektrik iletim özelliğinden faydalanılır. Evlerimizin elektrik tesisatı kabloları tamamen bakır kablolar içermektedir. Ayrıca kullandığımız cep telefonlarımızdan bilgisayarlarımıza kadar tüm bu aletler bakır içermektedir. Tüm bu bakır içeren cihazlar kullanım ömürlerini tamamladıkları zaman geri dönüşüme kazandırılmalıdır. Günümüzde hurda bakır fiyatları yüksek seviyelerdedir. Geri dönüşüme katkı sağlayanlar aynı zamanda gelir elde ederler.

Reklam Sponsoru

Estonya'da bir geri dönüşüm tesisi
Estonya’da bir geri dönüşüm tesisi

Bakır Geri Dönüşümü Yapılmadığında Sonuçları Neler Olur?

Günümüzde topraktan elde edilen bakır üretim ihtiyacının %50’ sini dahi karşılamamaktadır. Bu sebeple bakır barındıran her hurda ve çöpler geri dönüşüme kazandırılmalıdır. Bunun yapılması aynı zamanda çevre temizliğine de katkı sağlar.

Toprağa ve denizlere atılan bakır hurdaları doğayı kirletmektedir. Diğer canlıların da hayatları bu yüzden tehlikeye girmektedir.

Atık ve hurdalarda bakır oranı değişiklik göstermektedir. Örneğin bir cep telefonunda bulunan bakır miktarı ile hurdaya ayrılmış bakır kablolarda bulunan bakır miktarı aynı değildir. Geri dönüşüm firmaları zahmetli olacağı gerekçesi ile az seviyede bakır içeren atıkların geri dönüşümü konusunda çekimser davranmaktadır. Bu tutum olmaması gereken yanlış bir uygulamadır.

Bakır metaline olan ihtiyacın karşılanması ve dünya üretiminin sorunsuz şekilde devam edebilmesi için devletler dahi bakır geri dönüşümü çalışmalarına destek vermelidirler.

Elektronik Cihazlarda Fiyat Artışları

Eğer bakır fiyatları artarsa bu durum elektronik cihaz fiyatlarını da doğrudan etkiler. Hayatımızın vazgeçilmezi olan telefon ve bilgisayar gibi cihazlarda fiyat artışları kaçınılmaz olur. Temel ihtiyaçlarımız olan mutfak elektronik aletlerinden başlayıp, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi cihazlarında fiyatları artar.

Ayrıca tüm elektronik cihazların üretimleri de pahalanır. Her alanda teknolojinin gelişmesi için daha fazla yatırıma ihtiyaç duyulacaktır. Artan yatırım ihtiyacı sonucunda ise teknolojik gelişmeler yavaşlar. Bu durumu farklı yöntemler ile önlemek mümkündür. Öncelikle bakır geri dönüşümüne gereken önem verilmelidir. Diğer seçenek ise ikame metaller kullanımıdır. İkame metaller de bakır kadar mükemmel özelliklere sahip olmayabilir.

bakır geri dönüşümü

Dünyada Bakır Metali Daha Fazla Bulunsaydı Ne Olurdu?

Eğer dünyada bakır şimdi olandan daha fazla olsaydı bakır metali ile üretilen her şey daha ucuza satılırdı. İnsanlar elektronik ürünlere daha kolay ulaşabilirdir. Daha uygun fiyatlara satın alma yapabilirlerdi.

Su tesisatlarında dahi bakır kullanılmaktadır. Aynı zamanda her binanın elektrik tesisatı da bakır metali içerir. Bakır daha ucuz olsaydı bu durum doğrudan inşaat sektörünü de etkilerdi. Yeni yapılan binalar daha ucuza mal edilirdi.

Bakır alaşımları daha yaygın kullanılırdı. Pirinç ve bronz bakır alaşımlarıdır. Endüstride bu alaşımlara ihtiyaç da artıyor. Bakır normalden daha fazla olsaydı bu alaşımların kullanım oranları da artardı.

bakır geri dönüşümü

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap