1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Botanik Bahçe Kafe “Rosendals Trädgård”

Botanik Bahçe Kafe “Rosendals Trädgård”

ROSSENDALS
Reklam Sponsoru

İsveç’in Stockholm kentinin merkezindeki Rosendal Sarayı’nın batısındaki Djurgården’de halka açık bir bahçedir. Bugün Rosendals Trädgård, halkın doğayı deneyimlemesi ve tarih boyunca bahçecilik üzerinde farklı kültürel etkiler göstermesi için ziyaretçilere açıktır.

İsveçte botanik bahçe kafe sitinde, bir tohumun serüvenine tanık olabileceğiniz eğitim ve hizmet alanı.

Rosendals Trädgård Vakfı, 1982 yılından bu yana bahçe sanatı hakkındaki bilgi ve ilgiyi halka yaymak amacıyla burada biodinamik bir ticari bahçe işletmektedir.

Bahçe yıllar içinde gelişerek sebze tarlaları, seraları, meyve bahçesi, gül bahçesi , bağcılık alanı, oyun alanı ve çocuklar için bir eğitim bahçesiyle organizasyonlar için de tercih edilen bir yerdir.

Reklam Sponsoru

Bahçede seralar ve kapalı alanlar herkes için erişilebilirlik kriterlerine göre tasarlanmıştır.

Rosendals Trädgård Vakfı, 2012 yılından bu yana okul öncesi çocuklar için bir eğitim faaliyeti yürütmektedir. Stockholm ve yakın çevresinden gelen yaklaşık 2.000 çocuk başlangıçtan bu yana işletmenin pedagojik içeriğinde yer almıştır.

BİTKİ KULÜBESİ

Rosendal ve çevresindeki topraklar deneyimli bahçıvanlar tarafından tam üç yüzyıldır işlenmektedir. Burada işin kalbi “bahçe” dir. Yiyeceğin serüvenini bahçeden sofraya tüm aşamalarıyla gözlemlemek mümkündür. Ayrıca tüm yıl boyunca açık ve kapalı alanlarıyla eğlenceli vakit geçirmek için mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Alandaki en eski meyve ağacı olan elma ağacı, 1862 yılında dikilmiştir.

Alanda farklı karaktere sahip bir dizi bahçe motifi vardır. Çeşitli bitkilerin kullanıldığı çiçek tarhları, çok yıllık bitki bölümleri, Rosendal’ın vazgeçilmezi gül bahçeleri ve elma ağaçlarıyla dolu eski meyve bahçesidir. Hepsi peyzaj mimarı Ulf Nordfjell’in tasarımıyla ve sonraki yıllarda yapılan düzenlemelerle gelişmiştir.

Ekim / Dikim

Ekim ve dikim alanları 1,5 hektar açık alan ve seralardan oluşmaktadır. Sebzeler, meyveler, baharat çeşitleri , mevsimlik çiçekler, çok yıllık ve kesme çiçekler bulunaktadır. Tüm ürünler biodinamik yöntemlere uygun olarak yetiştirilmektedir.

Ürünler hem KRAV hem de Demeter’e göre sertifikalanmaktadır.

Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Biodinamik Ekim

Biodinamik ekim; kompostlama, mahsul rotasyonu, yeşil gübreleme gibi işlemlerin bulmacanın önemli parçaları olduğu ve doğanın kendi döngüsüyle çalıştığı anlamına gelir. Organik tarımda olduğu gibi sadece doğal ürünler kullanılır ve kimyasal preparatlar tamamen hariç tutulur. Bu nedenle ekimde yeni kaynaklar kullanılmaz ve zararlı pestisit kalıntılarının oluşmasına müsaade etmez. Aynı zamanda toprak içeriği sürekli organik madde ilave ederek tazelenir. Bu sayede sağlıklı ve verimli topraklar korunarak gelecek nesiller için geliştirilmektedir. 

Bahçe Hizmetleri

Bahçeniz yada balkonunuz için uygun bitki ve tohumları sizi yönlendirecek bahçıvanlarla satın alma imkanı sunulmaktadır. Bahçe danışmanlık ve tasarım hizmetleri yanında özel günler, vaftizler, cenazeler için buket, aranjman ve çelenk hizmeti vardır. Ayrıca ihtiyacınız olan saksılar ; geri dönüştürülen şişelerden vazolar, bahçe malzemeleri, perlit, toprak, leca topları ve bahçe aletleri satın alınabilmektedir.

Çiftlik Dükkanı

Fırın 1998 yılında 16 ton tuğladan yerinde inşa edilmiştir. Stockholm’ün en büyük odun ateşli taş fırınında maharetli şeflerin ellerinden çeşitli ekmek ve sandviçler tatmak mümkün. Ekmeklerin çoğu huş ağacı odunla yakılan taş döşeme fırınında pişiriliyor. Her zaman günlük taze ekmek ve hamur işleri bulunuyor. Fırında ekşi mayalı ve genellikle kültürel tahıllarla ekmek pişiriliyor. Ayrıca bahçe kafe için ve çiftlik mağazasında satılmak üzere buğday çörekleri, kekler ve birçok çeşit kurabiye yapılmaktadır.

Bahçıvanlar ve şefler birlikte tarlalarda ne yetiştirileceğini planlıyor ve daha sonra masada yiyeceğe dönüşüyor. Sebzeler kendi tarlalarında yoksa, yine aynı hassasiyetle üretim yapılan komşu üreticilerden geliyor. Rosendals Trädgård’da keyif ve sürdürülebilirlik her zaman el ele gidiyor.

Sürdürülebilir ve iyi bir yemek kültürüne ilham vermek ve misafirlerin yemek deneyimini geliştirmek için kendi yaptıkları ürünleri kullanıyorlar. Her mevsime göre, benzersiz tatta; odun fırınında pişirilen ekmekler, biodinamik sebzeler, bahçede yetişen otlar ve meyvelerin yanı sıra ikramlıklar da mevcut. Baharatlar, yağlar , chai , bitki çayları, havuç, elma, portakal, mandalina ve incir marmelatı, çeşitli tuzlar, kuzu ve balık baharatı türleri, lingonberry sirkesi, biber, fesleğen ve sarımsak yağı, badem ve vanilya ile pişmiş kayısı, zeytin, elma ve çeşitli meyve suları ürün yelpazesinde bulunuyor. Masada sıcak ve tanıdık bir atmosfer için yemekler “aile tarzı” olarak servis edilmektedir.

Bahçe Kafe

Seralardan birinde yer alan Bahçe Kafede, Cumartesi-pazar günleri 11:00-14:30 saatleri arasında her gün 11:00-15:00 saatleri arasında öğle yemeği servis ediliyor ve mönü her Cuma değiştiriliyor. Çorbalar genellikle vegan bir temele sahiptir ancak müşterinin isteğine uygun olarak da sunulabiliyor. Ayrıca geniş bir açık terası ve yaz aylarında tercih edilen meyve bahçesi bulunmaktadır.

Bahçe kafede biodinamik ve organik şaraplar, Fransız elma şarabı ve yerel olarak üretilen biralar servis edilmektedir. Ayrıca özenle seçilmiş bir organik alkolsüz içecek yelpazesi ve limonata da vardır.

Hasat Zamanı

Yaz sonunda Rosendals Trädgård’da hasat zamanı vardır. Tarlalarda ekinler hazır olduğunda bahçıvanlar hasata başlıyorlar. Biodinamik olarak yetiştirilen sebzeler şeflere mutfakta eşlik ederken aynı zamanda Çiftlik Dükkanı’nda da satılmaktadır.

Kitaplar, Mutfak eşyaları ve El Sanatları

Rosendals ‘da İsveç el sanatlarına önem veriliyor. Mutfakta kullanılabilecek fonksiyonel, zamansız tasarıma sahip , el yapımı, dayanıklı nesneler mevcut. Ayrıca yerel çömlekçilerden el sanatları da bulabilirsiniz; bardaklar, kaseler, vazolar gibi.

Kitap rafında bahçıvanların, şeflerin ve fırıncıların seçtiği satılık kitaplar bulunmaktadır. Baş aşçı Billy White tarafından yazılan Yemek, Koş, Tadını Çıkar kitaplarını alabilisiniz. Kitap hem İsveççe hem de İngilizce olarak mevcuttur.

Dijital Alışveriş İmkanı

Ziyaret etme imkanı olmayan müşterilere online alışveriş imkanı sunuluyor. Uygulama alanına ait fotografları göndererek bahçıvanların yönlendirmesi ile alışveriş tamamlanıyor. Belirli saat aralıklarında belirli konumlara elden teslim yapılabilmektedir.

Organizasyonlar

Yemyeşil bahçe kafede yada kapalı seralarda özel günleri rezervasyon ile kutlamak mümkün. Ayrıca mönüyü tatma ve düzenleme imkanı da var . Düğün rezervasyonları İsveç Halk Sağlığı Ajansı’nın tavsiyelerine uygun düzenlenmektedir. Yaz ve kış düğün paketleri mevcut.

Rosendal’a en basit nasıl gidilir?

T-centralen’den Bellmansro’ya giden 7 numaralı tramvaya binebilir veya Djurgårdsbron’a 15 dakikalık yürüme yolu tercih edilebilir. Tekneyle gitmek istiyenler için, Gröna Lund/Skansen’deki Allmänna gränd tercih edilebilir ardından 15-20 dakikalık yürüme ile alana ulaşılabilir.

Köpeğinizi bağlı olduğu sürece Rosendal’a getirmek mümkündür.

Kurslar

Bahçecilik ve biodinamik yetiştiricilik hakkında bilgi almak; bahçe, fırın ve mutfaktaki uygulamalara katılmak için kurs imkanı sunuluyor. Şirketler veya özel gruplar için de çeşitli kurslar bulunmaktadır.

Hediye Kartı

Noel hediyesi, okul mezuniyeti, doğum günü ya da mutlu etmek istediğiniz birileri için hediye kartları mevcut. Kartlar Rosendal genelinde yada kurslarda ödeme olarak da kullanılmekte.

Hediye kartları 2 yıl geçerlidir ve web sitesinden alınmaktadır.

Hasat Torbası Hediyesi

Eğer sevdikerinize yada kendinize organik bir çantada organik ürünler hediye etmek isterseniz hasat çantaları tam size göre.

İçerik hasata göre değişmekle birlikte içerik şu şekildedir:

  • odun fırınında pişirilmiş bir ekmek
  • şeflerin mevsime göre rafine ettiği bir gıda
  • biodinamik olarak yetiştirilen sebze çeşitleri

Ayrıca çantada şeflerden, fırıncılardan ve bahçıvanlardan tarifler, ilham ve ipuçları da yer almaktadir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı

Yorum Yap