1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Butchart Gardens: 100 Yıldır Dünyanın En Güzel Bahçelerinden Biri

Butchart Gardens: 100 Yıldır Dünyanın En Güzel Bahçelerinden Biri

featured
Reklam Sponsoru

Bugün, Butchart Gardens, Kanada’nın Ulusal Tarihi Sit Alanıdır. Peki ya geçmişte? 1904 yılında Ontario’dan gelen Robert ve eşi Jennie Butchart, Tod Inlet’te zengin bir kireçtaşı yatağı üzerine bir çimento fabrikası inşa etmek için Vancouver Adası’na taşındı. Sonraları kireçtaşı kaynakları tükendiğinde Jennie burada bir bahçe hayal etti ve işe at arabalarıyla toprak taşımakla başladı. O günün hayali bu günün batık bahçesine dönüştü.

Butchart Gardens Bugünlerine Nasıl Ulaştı?

1906 ve 1929 yılları arasında Butcharts, The Gardens’ı genişleterek Japon Bahçesi’ni, eski tenis kortlarında İtalyan Bahçesini ve kokulu Rose Garden’ı tasarladı. 1939 yılına gelindiğinde bu bahçe 21. yaş günü hediyesi olarak torunu Ian Ross’a geçti ve bahçe ihtişamlı günlerine bu tarihten sonra başladı açık hava konserleri, gece aydınlatması eklendi. Bahçenin şu anki sahibi olan Robin 2009 yılında bahçeye Children’s Pavilion ve Menagerie Carousel’i ekledi. Bahçeyi gezerken 900 den fazla çimento fabrikasının kalıntısı,totem direkleri ve milyonlarca yatak bitkisi ile karşılaşacaksınız. İşte 55 dönümlük alana yayılan Butchart Gardens’ın sıradışı hikayesi onu Kanada’nın Ulusal Tarihi Sit Alanı olma özelliğine sahip.

Butchart Gardens (Bahçeleri) Bölümleri

  • Batık Bahçe
  • İtalyan Bahçesi
  • Japon Bahçesi
  • Akdeniz Bahçesi
  • Gül Bahçesi
  • Totem Direkleri
  • Tohum ve Hediyelik Eşya Dükkanı
Butchart Gardens map
Bahçelerin Haritası
Butchart Gardens
Totem Direkleri
Butchart Gardens
Tohum ve Hediyelik Eşya Dükkanı

Batık Bahçe

5 dönümlük alana yayılan batık bahçe merkezinde bir kaya höyüğü barındırır bu sayede bir seyir alanı oluşturur. 151 çiçek yatağı ve 65.000 bahar için ekilen ampüller bulunmaktadır. İçerisindeki yürüyüş yolu Ross Çeşmesi ve Bog Garden’a ulaşır.

Reklam Sponsoru

Gül Bahçesi

30 adet gül kemeri ile renk cümbüşü oluşturmasının yanı sıra güzel kokularıyla eşsiz bir görsel geçit sunmaktadır. 280 gül çeşidi ve yaklaşık 2.500 adet gül bulunan bahçe İtalyan Bahçesinin komşudur.

İtalyan Bahçesi

İtalyan bahçesi ilk olarak Butchart ailesinin tenis kortuydu. Günümüzde 21.780 m² alana yayılan bronz bir heykeli içinde barındıran bir gölete ve göz alıcı güzellikteki 85 bitki çeşidi ve çiçeklerle dolu bir bahçedir. Aynı zamanda yerel tatları deneyebileceğiniz tatlı ve dondurma severleri cezbedecek sorbeto ve otantik gelatoyu tadabileceğiniz Gelateria Benvenuto’yu da burada bulabilirsiniz.

Akdeniz Bahçesi

Akdeniz bahçesi dünyanın dünyanın dört bir yanında yetişen bitkilere ev sahipliği yapar. 9 bahçe yatağı 110 bitki çeşidi ve 1 adet dev agave bitkisi bulunur.

Butchart Gardens Videosu

Yorum Yap

Yorum Yap