1. Ana Sayfa
  2. Mimarlık
  3. Cambridge Merkez Camisi: İngiltere’de Doğa Dostu Bir Cami

Cambridge Merkez Camisi: İngiltere’de Doğa Dostu Bir Cami

featured
Reklam Sponsoru

This post is also available in: English

İngiltere’nin Cambridge kentinde inşa edilen ve Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olma özelliğine sahip olan Cambridge Merkez Camisinin mimari projesi, Cambridge Mosque Trust tarafından açılan bir yarışma ile belirleniyor. Birinciliği kazanan ekip; caminin bir ibadethane, bir mabet olması dışında kültürel olarak birbirinden farklı bir çok toplumun bir arada yaşadığı Cambridge için kültürler arası etkileşim noktası olmasını hedeflenmiştir. Cambridge Merkez Camisinin tasarım sürecinde en çok dikkat edilen diğer bir konu ise modern dünyanın var olan tüketim miktarına bir yenisini eklemeden, tamamen doğa dostu ve sürdürülebilir bir yapı ortaya çıkarmak olmuştur.

Cambridge Merkez Camisi tasarım ekibi projenin çıkış noktası olarak “21.yy.’da bir İngiliz camisinde bulunacak özellikler nelerdir?” sorusuna cevap ararken İslam’ın artık İngiltere’nin bir parçası olduğunu kabul etmeleri sonucu tasarımlarının şekil aldığını dile getirmişlerdir.

“Sükunet İçinde Bir Vaha”

Daha önce aynı noktada bulunan küçük ve eski caminin yerine yapılan Cambridge Merkez Camisi “sükunet içinde bir vaha” fikri etrafında gelişmiştir. Sekizgen şeklindeki gölge elemanını taşıması adına ağaca benzer ahşap kolonlar yapının hem içinden hem dışarıdan görülebildiği gibi aynı zamanda yapıya görsel bir kimlik oluşturmuştur.

Reklam Sponsoru

Ağaca benzetilen kolonlar, duvar karolarıyla kaplanmış zemine çapraz lamine ahşaptan yapılan duvarlarla kapatılmıştır. Bu kolanlar cennet ve dünyanın birleşimini sembolize etmek adına kubbeli çatı etrafına kaleye benzetilen korkuluk yapılarıyla birleşmiştir.

Kufi Sanatının Modern Mimarideki En Güzel Örneklerinden

Dış cephe kaplaması olarak Cambridge’de çok sık kullanılan sarı gault tuğlaları kullanılmıştır. Cephede tuğlalar yapısal olarak kullanılmak yerine, İslam kültürünü yansıtmak adına farklı bir tasarımla kullanılmıştır. Yapının tamamı ahşap veya ahşap kaplama olmasından dolayı dış cephelerde kullanılan tuğlalar mekana derinlik hissi kazandırmıştır. Bu tasarımın en ilginç noktası ise tuğlaların bir mesaj içermesidir. Geleneksel olarak kullanılan Kur’an’ı yazıya dökmek ve mimari dekorasyon ögesi olarak Arap alfabesinin kullanıldığı Kufi hat sanatıyla tüm cephe ye bu mesaj işlenmiştir.

Ayrıca Cambridge Merkez Camisinin kubbesinden, yer motiflerine, cephelerdeki tuğla desenlerine kadar tüm ince detayları elle çizilmiştir.

Kadın Dostu Cami: Cambridge Merkez Camisi

Cambridge Merkez Camisi tasarımının diğer amaçlarından biri ise İngiltere’nin kadın dostu camilerinden birini oluşturmak olmuştur. Bunun sonucu olarak erkek ve kadınları ayıran müşrefiye penceresi kalıcı bir unsur olmayıp, hareket ettirilebilen ve tamamen çıkarılabilen bir şekilde yapılmıştır.

Avrupa’nın İlk Doğa Dostu Camisi

Sürdürülebilir olmasından dolayı camide ana malzeme olarak ahşap kullanılmıştır. Aynı zamanda cami mümkün olan minimum karbon ayak iziyle yapılmıştır. Camide kullanılan sıcak suların tamamı ve yapının tüm ısıtma işlemi ve soğutma işleminin %13’ü güneş enerjisi kullanılarak yapılıyor. Temizlik ve sulama suyu olarak kullanılan tüm sular ise yağmur suyu depolarından geliyor. Tüm bu özellikleriyle Cambridge Merkez Camisi Avrupa’nın ilk doğa dostu camisi adıyla anılmaya başlıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarı -Akdeniz Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi- Okur, yazar, çizer.

Yorum Yap