1. Ana Sayfa
  2. Kavramlar
  3. Dolomit taşı Nedir? Dolomit Taşı Kullanımları

Dolomit taşı Nedir? Dolomit Taşı Kullanımları

featured
Reklam Sponsoru

Dolomatik Kireç Taşı: Dolomatik kireç taşı, bileşiminde kalsiyum karbonat (CaCO3) yanında kütlece %10-%35 oranında magnezyum karbonat (MgCO3) bulunduran tortul bir kayaçtır.
Birinci gruptan elde edilen kireç beyaz renklidir. İkinci gruptan elde edilen ise esmerdir ve dayanımı nispeten daha yüksektir.

Tamburlama İşlemi

Tamburlanmış dediğimiz taşlar, genelde yukarıda bahsettiğimiz ham taşların parça halinde olanlarının, tamburlama makinesi denilen makinenin içerisine çeşitli aşındırıcılar ile birlikte atılarak keskinliklerinin giderilmiş ve yuvarlak hatlı bir hale getirilmiş halidir. Tamburlama işlemini şu şekilde düşünebilirsiniz: Dere yataklarında rastlayacağınız taşlar dikkat ederseniz hep yuvarlak hatlıdır, sokakta gördüğünüz taşlardaki gibi keskin hatları ve köşeleri yoktur. Bu taşlar dere suyunun içerisinde akıntıyla birlikte yuvarlanarak sürtünme dolayısıyla aşındıkları için doğal olarak tamburlanmış olan taşlardır.
Tamburlanmış 1-3 cm çaplı dolamit 1 ton fiyatı 2010 yılı itibari ile tambur kalitesine göre değişmekle beraber 200-400 Tl arasındadır. Bu durum tamburlanmış granit ve tamburlanmış travertende de aynıdır.
Dolomit, garanit, traverten ve daha birçok taş gurubunda makineli tamburlama işlemi yapılabilmektedir.

 

Reklam Sponsoru

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Siyah mulch I nasil ismarlarim , Turgutreis bodrum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir