1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Dubai Miracle Garden: Dünyanın En Büyük Çiçek Bahçesi

Dubai Miracle Garden: Dünyanın En Büyük Çiçek Bahçesi

featured
Reklam Sponsoru

İçerisinde milyonlarca çiçeğin bulunduğu, adeta bir çiçek sergisi havasında dünyanın en büyük çiçek bahçesi Dubai Miracle Garden’i gezmeye hazır mısınız?

Dünyanın en büyük doğal çiçek bahçesi olan Dubai Miracle Garden (Mucize Bahçe) günlük yaklaşık olarak 400 işçi çalışarak inşa edilmiş ve 14 Şubat 2013 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Dev bir eğlence alanı olarak planlanan ve Dubai’de yapımına başlanan yaklaşık 278 km2‘lik devasa bir alana sahip Dubailand’ın içerisinde yer alan bu bahçe Dubailand’ın gözbebeği haline gelmiştir. Dubailand bünyesinde 45 mega proje ve 200 alt projeyi bulundurmaktadır.

Reklam Sponsoru

Başlangıçta 45 milyon, günümüzde ise 50 milyon kadar çiçek çeşidiyle 109 milyondan fazla çiçek bulunan 72 bin metrekarelik bahçe, bakmalara doyamayacağınız eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Bahçenin en şaşırtıcı yönlerinden birisi ziyaretçilerin her ziyaretlerinde farklı bir deneyim yaşamalarını sağlamak için her mevsim çiçek tasarımlarının değiştirilmesidir.

Bu çiçeklerin bakımı günlük 757,082 litre suyla damlama sulama yöntemi ile arıtılmış atık suyun yeniden kullanılmasıyla sağlanmaktadır.

Parkın içerisinde bulunan çiçeklerle donatılmış saat, kuşların uğrak noktası olan kuş evleri, çiçeklerle örülü mini havuzlar, altından geçebileceğiniz çiçeklerden oluşturulmuş kemerler, aromatik bahçe, eski arabalar, evler ve kubbeler gibi birçok çiçekli yapı, parkı daha büyüleyici bir hale getirmiştir.

Girişinde 3 boyutlu devasa kelebekler olan yuvarlak formlu 1800 metrekarelik alana sahip kelebek bahçesi aynı zamanda dünyanın en büyük kapalı kelebek bahçesidir. Bünyesinde 26 farklı türden en az 15.000 adet kelebek bulundurmaktadır.

DUBAİ MUCİZE Parkın diğer göz kamaştıran tasarımları

Emirates Airbus A380

100 ton ağırlığındaki uçağın üzerinde kullanılan Kadife Çiçeği, Petunya, Sardunya, Aslanağzı, Viyola gibi bitki ve çiçekler 4 ayda gibi bir süre Dubai Miracle Garden’in fidanlıklarında yetiştirilmiştir. Bu dikkat çekici tasarım 180 günde 200 işçi tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Sadece Emirates logosunu yapabilmek için 9 bin adetten fazla çiçek ve bitki kullanılmıştır. Ayrıca 2016 yılında uçak ‘En Büyük Çiçek Yerleştirme’ için Guinnes Rekorlar kitabında yerini almıştır.

Mickey Mouse Heykeli

2018 yılında ‘En Uzun Budama Heykeli’ ödülünü alan 18 metrekarelik Mickey Mouse heykeli 100.000’den fazla Kırmızı Petunya, Beyaz Petunya, Sarı Menekşe, Beyaz Sardunya gibi bitki ve çiçeklerden meydana gelmiştir.

Çiçek Evleri ve Bungalovlar

Rengarenk bir görüntü sergileyen bungalovlar ve evler milyonlarca çiçekten meydana gelmiştir. Bu renkli inanılmaz görüntü ziyaretçilerde adeta bir peri ülkesi izlenimi uyandırmaktadır.

Kemer Geçidi

Kokulu çiçeklerden kalp şekli verilerek oluşturulmuş bu kemer geçidi bahçeye romantik bir hava katmaktadır.

Dubai Miracle Garden En uzun çiçek duvarlarına sahip olması nedeniyle Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yer alan Mucize Bahçe aynı zamanda Moselle Award for New Garden Experiences of the year by the Garden Tourism Award 2015 ödülünü almıştır.

Bu çiçek parkı ayda ortalama 250.000 kişi, 6 ayda ise 1.5 milyon kişi ziyaret etmiştir. Dubai’de çölün  ortasına tasarlanmış olan bu bahçe popüler turist mekanlarından birisi olmuştur.

Pazar-Perşembe günleri 09.00 – 21.00 ile Cuma-Cumartesi günleri 09.00 – 23.00 saatleri arasında açık olan bahçeye giriş ücreti yetişkinler için 45 AED, 35 yaş altı kişiler için 12 AED ve 2 yaş altı çocuklar için ücretsizdir.

Dubai Miracle Garden Çiçek Parkı (Mucize Bahçesi) Drone Görüntüleri

Dubai Miracle Garden (Mucize Bahçesi) Fotoğrafları

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı

Yorum Yap