1. Ana Sayfa
  2. Peyzaj Mimarlığı
  3. Dünyaca Ünlü Botanik Bahçesi Keukenhof

Dünyaca Ünlü Botanik Bahçesi Keukenhof

Reklam Sponsoru

Hollanda’nın Lisse kentinde bulunan Keukenhof Botanik Parkının tarihi 15. yüzyıla dayanıyor. 32 hektarlık alana yayılmış bu park, adını 1400 yılında Jacoba Van Beiren’in yaşadığı Teylingen Kalesi’nin mutfağına sebze ve meyve sağlamak amacıyla yaptırdığı; anlamı ”mutfak bahçesi” olan keukenhof kelimesinden alıyor.

Onlarca Hollandalı uzman çiçek yetiştiricileri ve satıcılarının çalıştığı 1950 yılında halkın ziyaretine açılan parkta yüzlerce çeşit çiçek ve bir ormanı andıracak kadar ağaç bolluğu bulunuyor. Adeta bir doğa ve turizm cenneti olan bu park aynı zamanda dünyanın en çok fotoğraf çekilen parklarından da birisi! Sebebi ise aynı anda yaklaşık 7 milyon lalenin açtığı rengarenk muhteşem görüntü.

Keukenhof Botanik Parkı

Bunlarla birlikte parka devasa yapay su kanalları ve havuzları, Hollanda’nın simgelerinden birisi olan eski yel değirmenleri, sergi salonları, hediyelik eşya reyonları, restoranlar ve tahta ayakkabı maketleri eşlik ediyor.

Reklam Sponsoru

Her yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçi ağırlayan parkın içerisinde sebze koparıp pişirebileceğiniz aşçılık bahçesi, egzersiz aktiviteleri yapabilmeniz için açık alanlara sahip sağlık bahçesi, eski ve atık malzemelerden oluşturulmuş dekoratif eşyaların bulunduğu geri dönüşüm bahçesi ve orman havasını doyasıya içinize çekebileceğiniz arı bahçesi gibi özel bölümler oluşturulmuş.

Keukenhof Botanik Parkı laleleri

İlkbahar çiçeklerini, özellikle de laleleri seviyorsanız Mart ayının sonundan Mayıs ayına kadar açık olan Keukenhof botanik parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Trenle veya otobüsle gidilebileceği gibi tekne ile de parka ulaşım mümkün.

Kaynaklar

  1. https://hayatveseyahat.com/hollanda-lale-bahceleri
  2. https://www.oykununoykuleri.com/tag/keukenhof-lale-bahceleri

Yorum Yap