1. Ana Sayfa
 2. İyi Tasarım
 3. Dünya’dan 10 Farklı Dalgalı Mimari Tasarım Örneği

Dünya’dan 10 Farklı Dalgalı Mimari Tasarım Örneği

featured
Reklam Sponsoru

Peyzaj tasarım elemanlarından biri olan çizgiler; tasarım aşamalarının başlangıcı olarak kabul edilip, çizgilerin devamlılığı ve tasarımın oluşması ile birlikte uzun soluklu sancılı bir süreci başlatır. Çizgiler proje alanlarındaki mevcut fonksiyonlara ve hayal gücümüze bağlı olarak tasarımın şekillenmesinde büyük rol oynar. Doğal formlara sahip bir park tasarımı veya sıra dışı formda tasarlanmış binalar mahallenin, kentin gözdesi olabilirler. Doğal formlara sahip çizgilerle doğadan feyz alınarak yapılan dalga konseptli proje tasarımlarını hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar…    

1. The Wave-Shenzhen Flower Show

Shenzhen’de Atelier Scale tarafından tasarlanmış, 360m2’lik alan üzerine kurulan bitkisel tasarımın dalga şeklinde dizayn edilmiş, modül sistemine sahip bir geri dönüşüm bahçesidir. Prefabrik modülün çıkış noktası Shenzhen şehrinin okyanustaki dalga etkisini hissettirmek olup, karada bir deniz esinti hissi üzerinden devam etmiştir. Kullanılan çok yıllık çiçekler, begonviller, cennet kuşu ve Hindistan cevizi ağaçları deniz konseptinin gücünü artırmıştır.

Bahçenin merkezinde pergola benzeri bir platform kullanılarak aşağıya doğru süzülen balık ağları ile insanların gezinti yapabildikleri keyif veren bir alan tasarlanmıştır. Çatıda kullanılan bitkiler ve tavanda bulunan aynalı panel farklı bakış açılarıyla, sihirli bir dünya sunmuştur. Yapım süreci kısa olmasına rağmen başarı ile tamamlanıp 2020 yılında kullanıma açılmıştır.

Reklam Sponsoru

2. The Wave Apartment Complex

Danimarka bulunan Henning Larsen Architects tarafından tasarlanan 14 bin m2’lik alanda, dikkat çeken dalga formlu mimari yapısı ile 5 bloktan oluşan ödüllü kompleks konut projesidir. Görsel ihtişamının yanı sıra gündüz ve gece sudaki ayna etkisi kentin odak noktası olmuştur. Doğa manzarasına hakim kendine özgü tasarımıyla kentte katılan cesur projeler arasında yerini almıştır.

 

3. Lucky Knot Bridge

Çin’in Changsha bölgesinde Drahon King Harbour nehri üzerinde bulunan kırmızı dalga formunda ‘şanlı köprü’ olarak bilinen 185 m uzunluğunda 24 m yüksekliğinde göz alıcı forma sahip şehrin bütün havasını değiştiren ikonik bir tasarım örneğidir. Tasarımın hikayesinde dikkat çeken kıvrımlı yapısıyla bölgedeki ana yolu, parkı ve nehri birbirine bağlayan bir düğüm olarak nitelendirilmiş, tasarımdaki ritmik yükselti farkları ile orman manzarasına hakim bir köprü projesi olmuştur.

4. Lalaport Toyosu

Japonya’nın Tokyo kentinde peyzaj mimarları tarafından tasarlanmış okyanusa sıfır bir meydan projesidir. Bu proje çok yönlü kullanımı hedeflerken, insanların aktif ve pasif alan kullanım seçenekleri sunulmuştur. Su içerisinde bulunan ada konseptli lokal oturma bankları, okyanusu simgeleyen beyaz rengin ağırlıklı kullanımı, dalgalı zemin döşeme gibi denizsel fonksiyon kullanımları hem çocuklar hem de yetişkinlerin ilgi odağı olmuştur. Kuru havuz ve ışıklı su öğesi kullanımı gece peyzajına vurucu bir etki yaparken yüzen şezlonglar tasarımının havasını değiştirmiştir. Alanın bir bölümü denizcilik tarihinin parçalarını sembolize eden çapalar, dişliler, plaklar büyük ölçeklerde sunulması merak uyandırırken, su kullanımın bu kadar yoğun olması projeyi farklı kılan özelliklerden biri olmuştur.

5. La Vague – Montreal’deki St-Denis

Kanada’da kaldırıma çarpmış bir dalga etkisi fikrinden yola çıkılarak tasarlanan peyzaj mimarlarının içerisinde bulunduğu multidisipliner bir ekibin çalışması sonucunda ortaya çıkan bir dinlenme durağıdır. Yenilikçi yaklaşımlar arasında yer alan eğlence, dinlenme ve sosyalleşme alanı olarak tasarlanmıştır.

Kullanılan mavi ahşap çerçeveler belirli dereceler ile dönüş yapan, 2.5 m genişliğinde 22 m uzunluğundadır. Dış mekandaki sıcaklığı azaltıp deniz etkisi hissi yaratmak için kullanılan sulama sistemi, ferahlatıcı etkisi ve mavi rengin birleşimiyle sanatsal bir ahenk yakalamıştır. Tasarım aşamasında gereksiz su kullanımı göz önüne alınarak yağmur detektörü ile belirli sürelere uygun olarak sistem ayarlanmıştır.

6. Land Wave- Water Mosaic

Landwave Boston şehir merkezinde bulunan yaya ve araç yollarına yakın mesafede konumlandırılmış kara dalgasıdır. Dalga konsepti fikriyle yola çıkılarak tasarımda su dalgasına benzeyen platformda bir yüzü özenle işlenmiş mavi mozaik taşlar kara parçasını ifade ederken, diğer yüzü yeşil dokulu tasarımı ile denizi ifade etmiştir. Çocuklar tarafından çok ilgi gören ve şehir merkezinin enerjisi olmuştur. Çim alan, etrafındaki ağaçlar ve mozaik örgüsü ile doğanın içinde sanatsal bir tasarım oluşturmuştur.

7. Simcoe WaveDeck

2009’da mükemmellik ödülü kazanan, Toronto’da bulunana su kenarında kullanılan ahşabın gölden 2.6 m yükseklikte tasarlanmış sürekliliği olan bir suyolu olarak tasarlanmıştı. Halkın yoğun kullanımı ile birlikte hem yapısıal hareketliliği hem de yoğun kullanıma sahip bir yol olmuştur. Kullanılan ahşap ve aydınlatma elemanlarının seçiminde uzun ömürlü ve verimlilik göz önüne alınarak seçimler yapılmıştır.

İnsanların gölü izleyebilecekleri dalga formunda basamaklı amfiler, sürdürülebilir yeşil alanlar, kıvrımlı ahşap rampalar ile günün negatif enerjisinin atılabileceği kısa süre içerisinde etkileyici tasarım örneklerinden biri olmuştur.

8. Wave Restaurant

İran’da 1500 m2 lik bir alan üzerinde tasarlanmış doğanın bir parçası olarak tanımlanan proje örneğidir. Tasarım mimarisi, peyzaj tasarımı ve gölgelerin tasarıma dahil edilmesiyle peyzaj çekiciliği olan bir projedir. Zeminde kullanılan mavi sütunlar devamlılığında, yapısal daki sütunlarla birlikte su öğesi, yeşil doku armonisiyle, gece peyzajı görülmeye değer kılarken, restoranın ötesinde bir mekan algısı oluşturmuştur. Çatıdaki kıvrımlı formlar, iç mekandaki farklı tonlarda kullanılan mavi mobilyalar, duvar yerine kullanılan cam detayları, dış mekanda kullanılan palmiye bitkileri ile doğayla iç içe oldukları deniz altı konsepti oluşturulmuştur. 2021 yılında tamamlanmış iyi projeler arasında yerini almıştır.

9. Henderson Wave Bridge

38 m yükseklik 284 milyon uzunluğunda Singapur projelerinden biridir. Şehir manzarası ve Singapur’un yeşil bahçelerine hakim, konumuyla yaya ve bisiklet yolu olarak kullanılan 2008 yılında açılmış kavisli formuyla devasa bir köprüdür. Kullanılan malzeme seçiminde yapısal ana malzemesi çelikten oluşurken köprünün bir bölümünde doğal malzemelerin vazgeçilmezi ahşap detayıyla, Singapur’un en yüksek yaya köprüsü olarak ilk sırada yerini almıştır.

Kaynaklar

 1. https://www.archdaily.com/954052/the-wave-landscape-installation-atelier-scale
 2. http://www.scalescape.com/all/131.html
 3. https://landezine-award.com/the-wave/
 4. https://www.arch2o.com/the-wave-landscape-installation-atelier-scale/
 5. https://www.yesilodak.com/dalga-seklinde-apartman-kompleksi
 6. https://www.insaatnoktasi.com/haber/insaat-sektorunden-haberler/dalga-seklinde-kopru-tasarimi-67234
 7. https://land8.com/lalaport-toyosu-envisions-entire-landscape-as-an-ocean/
 8. http://landezine.com/index.php/2011/11/toyosu-landscape-architecture/02-wave_overview_03/
 9. https://design-chronicle.com/la-vague-unique-refreshing-rest-stop-in-montreal/
 10. https://landezine-award.com/la-vague-the-wave/
 11. http://groundinc.com/landwave
 12. https://amazingarchitecture.com/visualization/wave-restaurant-by-nadiya-azimi-mehr-azimi-art
 13. https://en.wikiarquitectura.com/building/henderson-wave-bridge/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap