1. Ana Sayfa
  2. Sanat
  3. Dünyanın Üzerini Sanatıyla Örten Çift: Christo-Jeanne

Dünyanın Üzerini Sanatıyla Örten Çift: Christo-Jeanne

featured
Reklam Sponsoru

Hayal gücü ve üretimin sınırsız olduğu, malzemelerin tüm dünya; gerçekten tüm dünya olduğu bir başka sanat yolculuğuna çıkıyoruz. Enstalasyon sanatında çok iddialı eserler veren bir çifti tanıyalım; Christo Vladimirov Javacheff ve Jeanne-Claude Denat de Guillebon. Aynı senenin aynı günü doğan bu çift verdikleri eserlerle büyük yankılar uyandırmış, alkışları topladığı kadar olumsuz yorumların da hedefi olmuşlardır. Bu eserlerine bir de biz biraz yakından bakalım:

The Wrapped Coast (Sidney, 1968-69)

O yıla kadar yapılmış en büyük sanat eseri olmuştur. Rushmore Dağı’ndan daha büyük bir alana yayılan eser; o kadar genişti ki tam bir görüş mümkün olmayan sahilde ziyaretçiler yüzeyini geçebilmek için bir saat yürümek zorunda kalmıştır. İki buçuk kilometrelik sahil, kumaş ve iplerle kaplanmış, esen rüzgarlarla dalgalanan yelkenlere dönüşmüştü. Kısmen anıt ve kısmen etkinlik olan The Wrapped Coast, Avustralya sanatı üzerinde muazzam bir etki uyandırmıştır.

The Pont Neuf Wrapped (Paris 1975-85)

22 Eylül 1985’te 300 profesyonel işçiden oluşan bir grup geçici sanat eseri The Pont Neuf Wrapped‘i tamamlamıştır. 41.800 metrekare ipeksi görünümlü ve altın rengi kumtaşından dokunmuş poliamid kumaşla tüm köprü kaplanmıştır.

Reklam Sponsoru

Valley Curtain (Colarado, 1970-72)

Bir uçurumun iki tarafına metal kablolarla asılarak süzülen bu turuncu perde; Valley Curtain, tam olarak 400 metre genişliğinde ve 50 metre yüksekliğindedir Bu dev turuncu perde adeta yolu ikiye ayırmıştır. Şaşırtıcıdır ki, sadece 2 gün sergilenen enstalasyon, aslında 2 yıllık bir hazırlık çalışmasının ürünüdür.

Surrounded Islands (Florida, 1980-83)

2 hafta boyunca neon pembesi rengindeki kumaşla sarmalanmış adalar, adeta insanın yaptığı en ilginç fakat görülesi eserlerden olmuştur.

Jeanne-Claude 2009’da, Christo Vladimirov Javacheff ise geçtiğimiz yıl hayatını kaybetmiştir. Yeğenlerine ise bir vasiyet bırakmışlardır.

Paris’in simgesi Arc de Triomphe Zafer Takı’nın , 25 bin metre kare kumaşla kaplanması. Jeanne’nin eşine, eşinin ise yeğeni Vladimir Yavachev’e vasiyeti üzerine; büyük yankılar uyandıran ve özellikle Fransızların büyük tepkisini toplayan son eserleri ise böylelikle geçtiğimiz günlerde sunulmuştur.

Bu eserlerin çok büyük ölçeklerde olmasının yanı sıra kısa süreli ama geniş yankılar uyandırması en önemli özelliği olarak görülebilir.

Faydalanılan Kaynaklar:

  1. kaldoartproject.org.au
  2. christojeanneclaude.net
  3. wikipedia
  4. euronews.com
  5. basedistanbul.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi-Peyzaj Mimarlığı Yüksek Lisans🌍/ İstanbul📍

Yorum Yap