1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Esplanade Park: Su Ve İnsanı Buluşturan Kıyı Projesi

Esplanade Park: Su Ve İnsanı Buluşturan Kıyı Projesi

featured
Reklam Sponsoru

Dünya üzerindeki yaşantımızı şekillendiren en önemli unsurlardan biri olan su ve kentlerin gelişimi ile ilgili birçok yazı hazırladık. Bu ilişkinin irdelendiği ve geliştirilmeye çalışıldığı projelerden biri de Endonezya ve Malezya toprakları arasında kalan ve ekvatorun 137 kilometre kuzeyindeki ada ülkesi Singapur’da yer almaktadır 1. Tarihi, kültürel ve ticari alanlarda büyük bir gelişim gösteren bu ülkenin önemli bölgelerinden ve şehir merkezlerinden biri olan Downtown Core, dünyaca ünlü ikonik yapılara, iş merkezilerine, restoranlara, eğlence mekanlarına ev sahipliği yapmakta ve bölgenin canlılığını sağlamaktadır. Singapur Nehri ile olan ilişkisi ve aktif kent yaşamı ile bize bugün inceleyeceğimiz bir kıyı projesi olan Esplanade Park’ı kazandırmıştır. Modern karakteri ve tarihi geçmişi ile de Singapur için büyük bir öneme sahip olan bu sahil parkını gelin hep birlikte inceleyelim.

Tarihi

2013 yılında, Singapur’un ulusal kentsel planlama otoritesi ve Singapur Hükümeti Ulusal Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Kentsel Yeniden Geliştirme Kurumu tarafından uluslararası bir yarışma düzenlendi. Yarışma konusu Singapur’un bağımsızlığının 50. yılını kutlamak için yeni bir kentsel bölge tasarlamak olarak belirlenmiş ve yarışmacılardan yakın zamanda restore edilmiş kentsel ve kültürel bölgeyi Singapur yaşamının merkezi bir parçası olarak vurgulamaları ve nehir kenarı ile açık alanların ihtiyaçları karşılayacak, gelişmiş bir sahil parkına dönüştürmeleri istenmiştir 2.

Tasarım Ekibi

2013 yılında yarışmanın kazanılmasıyla tasarımına başlanılan projede, Cox Architecture ve CONTEXT Landscape Architecture ofisleri görev almıştır. Mimarlık ve peyzaj mimarlığı alanlarında çalışmalar gerçekleştiren bu ofislere Architects 61, Arup, Arcadis gibi firmalar da mimarlık ve mühendislik alanlarında katkı sağlamış ve kente yeni ve etkileyici bir sahil parkı kazandırmışlardır. Singapur Nehri boyunca planlanan gezinti yolu ile sahil hattı yeniden canlandırılmış, Asya Medeniyetleri Müzesi, Victoria Tiyatrosu, Ulusal Sanat Galerisi gibi şehrin önemli yapıları arasında bir bağlantı kurulmuş ve şehir sakinlerine İmparatoriçe Çimi (Empress Lawn) olarak adlandırılan geniş bir çim alan sağlanmıştır 2. 2019 yılında uygulamasına başlanan bu sahil parkının çalışmaları halen devam etmektedir.

Reklam Sponsoru

“Yaşamın her kesiminden insanlara yeniden canlandırılmış bir kent sunmak ve projenin amaçlanan vizyonuna ulaşmak için deneyimli ortaklarla çalışmaktan gurur duyuyoruz. Yerli halk ve ziyaretçiler, entegre sanat ve kültür bölgesinin ötesinde, Singapur’un zengin mirasını ve geçmişin enstantanelerini yakalayan bir alanı sorunsuz bir şekilde deneyimleyebilir ve bu yenilenmiş kamusal alanlarda yeni anılar yaratabilir.”

Tan Yoong Heng, ARUP Singapur Ofis Lideri 3

Tasarım Hedefleri

Esplanade Park projesinin ana hedefleri olarak “The City (Şehir)” olarak adlandırılan şehir merkezinde kamusal ve resmi alanların kentsel dokusunun iyileştirilmesi, yaya ve ziyaretçi deneyimini geliştirilmesi, kent içerisindeki bağlantıların kurulması, park alanlarının restore edilmesi ve ziyaretçiler için etkinlik ve buluşmalar için mekânların oluşturulması gösterilmektedir 2.

Tasarım Bileşenleri

Esplanade Park projesi ile kente birçok fonksiyon ve düzenleme kazandırılmıştır. Bunlar sahil şeridi ve park alanlarında yenilemeler, bölgeye kazandırılan yeni etkinlik alanları, sokak peyzajında iyileştirmeler, yeni tasarlanan bir çocuk oyun alanı ve kent içerisindeki bağlantılar olarak sıralanabilir. Buna ek olarak, suyun kullanıldığı basamaklar, özel tasarım aydınlatmalar, kent mobilyaları, yeni eklenen tabelalar gibi donatılar da peyzaj düzenlemesi kapsamında kente kazandırılmıştır 2. Arttırılan yeni yollar, bağlantılar, asansörler ile kent sakinlerinin farklı mekanlara ulaşımı kolaylaştırılmış ve erişilebilirlik sağlanmıştır. Restore edilen çeşmeler ve anıtlar ile kentin kültürel tarihi de korunmuş ve halk ile buluşturulmuştur.

Bitkisel Yaklaşım

Park alanlarında tercih edilen yeni bitkisel tasarım ile bölgenin karakteri ve kimliği korunmuş ve güçlendirilmiştir. Kent içerisindeki yeşil alanlar arasında bağlantı kurmak amacıyla büyük çayırlar, geniş gölge ağaçları, rengarenk çalı grupları ve yer örtücülerden faydalanılmıştır.

Esplanade Park projesinde her biri ortalama 40 yaşındaki anıt ağaçlardan biri olan Samanae saman (Yağmur ağacı) türünün sorunsuz bir şekilde nakledilmesi önemli bir adım olmuştur. Singapur için bir ilk olan yöntemle taşınan ağaçlar vinç ile kaldırma işlemi gerçekleştirilmeksizin, basit ve sade bir kaldırma sistemi ile transfer edilmiş ve özel olarak tasarlanmış yer altındaki beton levhalara nakledilmiştir. 90 tonluk sekiz adet ağacın her biri, özellikle ağaç uzmanları ile birlikte çalışılarak doğa ve kültürel mirasın canlı tutulacağı yenilikçi yöntemler ile transfer edilmiştir 3

Samanae saman ağaçlarının aktarım yöntemi ve detaylarını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Suya Ulaşan Basamaklar

Nehir kenarındaki ağaçlı bir yolu tamamlamak amacıyla, Hindistan’da bulunan ve bir dizi basamak ile suya ulaşılabilen bir yapı örneği Chand Baori’den ilham alınarak tasarlanmış sahil basamakları kullanılmıştır 4. Modüler prekast beton blokların kullanıldığı bu basamaklar, nehir boyunca uzanan ve suyun üzerinde asılı duran karmaşık bir kütle oluşturmak amacıyla, bölgede bulunan direklere yapboz benzeri karmaşık bir düzende yerleştirilmiştir.

Aydınlatma

Kentin ve kıyının sadece gündüzleri değil, geceleri de aktif olması ve insanların ilgisini çekmesi amacıyla özellikle aydınlatma sistemine özen gösterilmiştir. Işık yoğunluğunu yeniden dengelemek amacıyla bölgeye duyarlı ve LED kullanımı tercih edilmiştir. Ayrıca, Esplanade Park boyunca, aydınlatma sistemi aracılığıyla tarihi yapıların mimari detaylarının vurgulanması ve peyzaj tasarımına entegre edilmesi amaçlanmıştır.

Çeşitli etkinlikler ve gösteriler için uygun mekanlardan oluşan Esplanade Park, ziyaretçilerin de sosyal etkileşimini desteklemiş ve halk için tercih edilen bir yer haline gelmiştir. Esplanade Park’ın geçmişinden kalma Kraliçe Elizabeth Yolu olarak adlandırılan yürüyüş yolu, Cenotaph olarak adlandırılan ve 1922 yılında tamamlanan savaş anıtı, 1925 yılında bölgeye taşınan Tan Kim Seng Çeşmesi, eski Hint Ulusal Ordusu Anıtı ve 1954’te açılan Lim Bo Seng Anıtı gibi birçok tarihi ve kültürel miras bulunmaktadır 5.

Kaynaklar:

  1. Wikipedia.org. 2020. “Singapur”. https://tr.wikipedia.org/wiki/Singapur. (Erişim Tarihi: 07.10.2020)
  2. Landezine.com. 2020. “Empress Place & Esplanade Park by Context Landscape Architecture”. http://landezine.com/index.php/2020/09/empress-place-esplanade-park/. (Erişim Tarihi: 07.10.2020)
  3. Arup.com. “Empress Place and Esplanade Park”. https://www.arup.com/projects/empress-place-and-esplanade-park-singapore. (Erişim Tarihi: 07.10.2020)
  4. Wikipedia.org. 2020. “Chand Baori”. https://en.wikipedia.org/wiki/Chand_Baori. (Erişim Tarihi: 07.10.2020)
  5. Wikipedia.org. 2020. “Esplanade Park”.  https://en.wikipedia.org/wiki/Esplanade_Park. (Erişim Tarihi: 07.10.2020)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu. Doğa ve sanat sever.

Yorum Yap