1. Ana Sayfa
 2. Gezi Rehberi
 3. Güney Kore’nin En Güzel 5 Bahçesi

Güney Kore’nin En Güzel 5 Bahçesi

featured
Reklam Sponsoru

Güney Kore, müzik, film ve dizi endüstrisiyle son yıllarda dünyada ilgiyi üstüne çekmeyi başarmıştır. Doksanlarda başlayan ve Kore Dalgası olarak adlandırılan bu kültür hızla dünyanın dört bir yanına yayılmaktadır. Bunun sonucunda Güney Kore ile ilgili dünyanın merakı artmış, turizmden elde edilen gelir her yıl artışa geçmiştir. Kore Turizm Örgütü(KTO) verilerine göre Haziran 2019’da Güney Kore’ye gelen yabancı turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 25 artış göstermiştir.

Bu yazımızda Güney Kore seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken en güzel bahçelerden bahsedeceğiz.

Güney Kore Sabah Sakinliği Bahçesi

Sabah Sakinliği Bahçesi, Güney Kore’nin Gapyeong bölgesinde, Seul’ün doğusunda bulunan bir arberetumdur. 300.000 m² alanda, bazıları nadir veya nesli tükenmekte olan 5.000 bitki türüne ev sahipliği yapmakta ve yılda 600.000 civarı turist çekmektedir.

Reklam Sponsoru

Kore’nin takma adı olan “Sabah Sakinliği Ülkesi”nden esinlenen bahçe, ülkenin doğal güzelliğine odaklanır ve çevreyle uyumlu bir şekilde inşa edilmiş peyzajını sergiler. Yılın her mevsiminde festivallerle ziyaretçileri çekmeyi başaran bu bahçe, doğayı ve botanik bahçelerini sevenler için Kore’nin en güzel bahçelerindendir.

İlkbahar

İlkbaharda bahçede hor çiçeği, kiraz çiçeği, Japon kayısısı, açelya ve manolya gibi çeşitli bahar çiçekleri açar ve görsel bir şölen oluşturur. Bahçeyi bahar aylarında ziyaret ederseniz eğer Yaban Çiçeği Festivali ve Bahar Festivali’ni kaçırmayın.

Sabah Sakinliği Bahçesi

Yaz

Bahçe, yaz aylarında yemyeşil ağaçların yapraklı dallarıyla örtülür. İris, ortanca, zambak, gül ve ağaç hatmi çiçeklerini Haziran, Temmuz, Temmuz ortasından Ağustos ayına kadar görebilirsiniz. Yaz aylarında İris Festivali, Ortanca Festival ve Sergisi, Hatmi Çiçeği Festival ve Sergisiyle ziyaretçilerini çekmektedir. Yazın kavurucu sıcağında farklı renklerdeki 250 çeşit hatmi çiçeği bahçenin tepelerini kaplamaktadır. Hatmi Çiçeği, aynı zamanda Güney Kore’nin ulusal çiçeği olma özelliği taşımaktadır.

Sabah Sakinliği Bahçesi

Sonbahar

Bahçe, sonbaharda nefes kesici sarı-kırmızı yapraklarla donatılmıştır. Mavi gökyüzü, sarı ve kırmızı yapraklar, sonbahar renkleri ile ilginç bir zıtlık yaratıyor ve sonbahar çiçekleri, bahçedeki bu doğal manzaraya kokularını katıyor. Sonbahar aylarında yabani krizantem ve krizantem sergileri, akçaağaç festivali yapılmaktadır.

Özellikle peyzajda çok güzel görüntü oluşturan akçaağaçlar, sonbahar mevsimini daha derinden hissetmemizi sağlıyor. Bahçenin her bir köşesinde bulunan gingko, katsura ve akçaağaçlar birbiriyle uyumlu bir bütünlük oluşturmaktadır.

Sabah Sakinliği Bahçesi

Kış

Bahçe yıl boyunca keşfetmek için harika fırsatlar sunsa da özellikle kış ayı, geceleri göz kamaştıran renkli ışıklarla ziyaretçileri kendisine çekmektedir. Karla kaplı patikalarda hem doğayı dinleyebilir hem de bu renkli dünyanın tadını çıkarabilirsiniz. Işık festivali her sene Aralık ayından Mart ayına kadar ziyaretçilerini beklemektedir.

Sabah Sakinliği Bahçesi

Güney Kore Namiseom Adası

Namiseom, Güney Kore’nin Gangwon Eyaleti, Chuncheon’da bulunan yarım ay şeklindeki bir adadır ve etrafındaki arazi, Kuzey Han Nehri’nin yükselen sularının altında kalmasıyla oluşmuştur.

Namiseom Adası

Adanın ismi haksız yere ihanetle suçlandıktan sonra 28 yaşında ölen General Nami’den gelmektedir. Mezarı keşfedilmemiş olmasına rağmen, cesedinin gömülmesi gereken yerde bir yığın taş bulunmuştur. Bir tur şirketi bu alanı toprakla düzenlemiş ve ardından Namiseom’u bir eğlence parkına dönüştürmüştür.

Namiseom Adası

Bu ada aynı zamanda 2002 yapımı ‘Winter Sonata’ adlı Kore dizisiyle birlikte üne kavuşmuştur. Dizinin pek çok hayranı çekim yerlerini görmek için Namiseom Adası’nı ziyarete gelmektedir.

Güney Kore Huwon Gizli Bahçesi

Changdeokgung sarayının arkasında bulunan bu güzel bahçe, kral Taejong döneminde kraliyet ailesinin ve sarayın kadınları için inşa edilmiştir. Kraliyet ailesi, Kral Taejong’un hükümdarlığından bu yana bahçe dinlenme yeri olarak kullanıldı. Kraliyet ailesi, burayı genelikle hayatı düşünmek, şiir yazmak ve ziyafetler düzenlemek amacıyla kullanırlardı. Bahçe aynı zamanda bir okçuluk alanı ve askeri tatbikatların yeri olarak da kullanıldı.

Güney Kore Huwon Gizli Bahçesi Juhamnu Köşkü

Bahçenin en önemli özelliği, kral tarafından kütüphane olarak ve okumak için kullanılan iki katlı Juhamnu Köşkü’dür. Köşk, küçük, huzurlu bir kare zambak göletinin üzerinde yer almaktadır.

Burada bulunan pavyonların ve binaların çoğu, 1592’de Japonların Kore’yi işgali sırasında yangınla tahrip edildi. Restorasyon çalışmaları, Kral Injo’nun hükümdarlığının ilk yılında, 1623’te başladı. Bu çalışma bir kraldan diğerine devam ederek bugünkü görüntüsüne ulaştı.

Güney Kore Huwon Gizli Bahçesi

Huwon Gizli Bahçesi, sarayda doğayla iç içe akan ve kraliyet ailesi mensupları tarafından eğlence yeri olarak kullanılan bir arka bahçedir. 78 dönümlük bir alanda bahçe, saray arazisinin yaklaşık yüzde altmışını kaplamaktadır. Bahçede; bir lotus göleti, pavyonlar, çim alan, ağaçlar ve çiçekler bulunur. Bahçede yüz farklı ağaç türünden 26.000’den fazla örnek var ve sarayın arkasındaki ağaçlardan bazıları şu anda 300 yaşın üzerindedir.

Tasarım ve planlama yapılırken Geleneksel Kore bahçeleri olabildiğince doğal tutulmaya çalışılmıştır. Yapay peyzaj minimum düzeydedir ve mümkün olduğunca doğallık korunmuştur. Japon bahçelerinde olduğu gibi akarsular, kayalar ve yamaçlar bahçenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Güney Kore Gök Bahçesi

Gök Bahçesi, 20 Mayıs 2017’de Seul’de açılmıştır. Eski bir şehir otoyol üst geçidinin üzerine inşa edilmiş olan bu park, 1024 metre boyunca doğrusal ilerler. Aynı zamanda teras ve sergilerde lineer park üzerine konuşlandırılmıştır. Bu tasarımıyla New York’ta bulunan High Line’a çokça benzetilmektedir.

Güney Kore Huwon Gizli Bahçesi Seul Gök Bahçesi

Bu doğrusal park; her biri kendi kompozisyon, renk, koku ve kimliğine göre kendi içinde küçük bahçelerden oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Peyzaj, mevsimlere göre değişmekte: sonbaharda Akçaağaçlar yapraklarıyla, ilkbaharda kiraz ağaçları ve orman gülü çiçekleri, kışın yaprak dökmeyen kozalaklı ağaçlar, yazın meyve veren çalılar ve ağaçlar hoş görüntüler oluşturmaktadır.

Gök Bahçesi’nde 200’den fazla yerel ağaç, çalı ve çiçek türü, 645 saksıda ağaç bulunmaktadır. Parkta bulundurulacak bitki sayısının önümüzdeki 10 yıl içinde tam olarak 24.000 ile zirvede olacağı düşünülmektedir.

Güney Kore Huwon Gizli Bahçesi

Geceleri, parlak şehir ışıklarının aksine, Gök Bahçesi mavi ışıklarla aydınlatılır. Festivaller ve kutlamalar sırasında farklı renkler de tercih edilmektedir.

Güney Kore Jeju Canlı Bahçe

Jeju, diğer bir adıyla ‘Tanrılar Adası’, yerli ve yabancı turistler tarafından çokça tercih edilen bir adadır. Jeju Adası, Kore’nin en büyük volkanik adası olmasının yanında Jeju Volkanik Ada ve Lav Tüpleri UNESCO Doğal Dünya Mirası Alanı’nı da içinde barındırır. Doğası, parkları ve kültürel miraslarıyla görülmeye değerdir.

Görülmeye değer ziyaret noktalarından biri de Canlı Bahçedir. Bir çiftçi olan Bum-Young Sung tarafından yaratılan eşsiz bir bonsai ve kaya bahçesi, 10 dönümlük alan 7 küçük bahçeden oluşmaktadır. Bunlar; göletler, insan yapımı şelaleler, taş köprüler ve heykellerle süslenmiştir. Bu yapılar güzel bonsai ağaçları ve kayalarla bir bütünlük oluşturur.

Güney Kore Jeju Canlı Bahçe

Başlangıçta bazaltla kaplı bir çorak arazi olarak kabul edilen alan Bum-Young Sung’un 1968’den 1992 yılına kadar olan çabalarıyla değişime uğramıştır. Ağaçları adanın sert rüzgârlarından korumak için taş çitler yapan Bum-Young Sung, sıkı çalışma ve disiplinin sonucunda çabalarının karşılığını fazlasıyla almıştır. Canlı bahçe, sonunda 1992 yılında halka açılmıştır. Bu güzel bahçe, ziyaretçiler için seyir keyfi sunuyor.

Kaynakça

 1. Designing Buildings Wiki. (2020, Aralık 21). Aralık 26, 2020 tarihinde https://www.designingbuildings.co.uk/wiki/Skygarden,_Seoul adresinden alındı
 2. KBS World. (2019, Haziran 27). Aralık 26, 2020 tarihinde http://world.kbs.co.kr/service/news_view.htm?lang=e&Seq_Code=146880 adresinden alındı
 3. morningcalm. Aralık 26, 2020 tarihinde http://www.morningcalm.co.kr/_ENG/html/seasons.php adresinden alındı
 4. theseoulguide. (2020). Aralık 26, 2020 tarihinde https://www.theseoulguide.com/huwon-secret-garden/ adresinden alındı
 5. truewindhealingtravel. Aralık 27, 2020 tarihinde https://truewindhealingtravel.com/a-day-in-jeju-island-korea-the-spirited-garden-and-glass-castle/ adresinden alındı
 6. Wikipedia. (2019, Ekim 15). Aralık 26, 2020 tarihinde https://en.wikipedia.org/wiki/Garden_of_Morning_Calm adresinden alındı
 7. Wikipedia. (2020, Ağustos 5). Aralık 26, 2020 tarihinde https://en.wikipedia.org/wiki/Seoullo_7017 adresinden alındı
 8. Wikipedia. (2020, Mayıs 6). Aralık 26, 2020 tarihinde https://en.wikipedia.org/wiki/Namiseom adresinden alındı

Kullanılan  Görseller İçin;

 1. https://twitter.com/seoul_gov/status/865114694633177088
 2. https://theurbandeveloper.com/articles/skygarden-speaks-seoul-south-korea-seoullo
 3. https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g297885-d2204891-Reviews-Spirited_Garden-Jeju_Jeju_Island.html
 4. https://thetripguru.com/tour/nami-island-petite-france-gangchon-rail-bike-tour-seoul-full-day
 5. https://backpackerlee.wordpress.com/2015/02/22/the-secret-garden-of-changdeokgung/
 6. https://www.designingbuildings.co.uk/wiki/File:Skygarden3.jpg
 7. https://english.visitseoul.net/attractions/Seoullo-7017_/23965
 8. https://iamyourguide.net/product/strawberry-picking-lighting-festival-garden-of-morning-calm/
 9. https://koreatourinformation.com/blog/2015/06/20/enjoy-the-seasons-with-flower-festivals/
 10. https://www.thepoortraveler.net/2014/01/winter-sonata-location-nami-island-chuncheon-south-korea/
 11. https://fotografiandoviajes.com/los-51-palacios-reales-de-seul-y-sus-diferencias/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı son sınıf öğrencisi.

Yorum Yap