Sponsor

Hydroseeding Nedir? Hydroseeding Çim Ekimi Uygulaması

0

İlk kez 1960’ların başlarında İngiltere’de kullanılmaya başlanan Hydroseeding çim ekimi teknolojisi, zaman içersinde çok yaygın bir kullanıma kavuşmuştur ve günümüzde kullanılan en etkili çim ekme yöntemidir. Biz biyodinamik bitkilendirme sistemi derken, Amerika’da icat edilen bu pratik yönteme suyla tohumlama veya püskürtme tohumlama da denebilir.

Hydroseeding Nedir?

Hydroseeding, adından da anlaşılacağı gibi malzemelerin su ile birlikte hydromulcher tankı (Alan büyüklüğüne göre farklı amaçlar için kullanılabilen ve farklı çeşitleri olan bir çeşit karıştırma tankı. Jetli karıştırma sistemi ile çalışan polietilen tanklar, paslanmaz çelik tanklar gibi. Karışım hazırlandıktan sonra bu makinelerle püskürtme yapılıyor) içerisinde karıştırılması, ardından bu karışımın toprak yüzeyine püskürtülmesi yoluyla yeşil alan elde etme yöntemidir.

Peki, Hydroseeding içeriğindeki malzemeler nelerdir? diye sorduğumuzda elbette karşımıza ilk olarak tohum cevabı geliyor. Ekme sürecinde öncelikle alana uygulanacak projeye uygun tohum türleri belirleniyor (bu her zaman çim tohumu olmayabilir) ve buradan gübre, malç ve yapıştırıcı gibi malzemeleri de içeren bir karışım elde ediliyor. Son yıllarda malçların içerisine ahşap lifler eklenip karışımın 13,5 kata kadar su tutma kapasitesi artırılmış. Karışımın içindeki tohum, gübre, malç ve yapıştırıcı oranları ise arazi koşullarından tohum büyüklüğüne kadar birçok etkene göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden iyi bir Hydroseeding uygulaması profesyonel bir eğitim ve deneyim gerektiriyor.

Hydroseeding çim ekimi uygulaması

Hydroseeding Yönteminin Avantajları

Hydroseeding çim ekimi yönteminin faydaları elle ekim yöntemi ile kıyaslanamayacak kadar fazla. Çim ekimi ile uğraşanlar iyi bilirler ki çim tohumlarını eşit dağıtmak özen ve beceri isteyen bir olaydır. Bu yöntemle karışımı iyi karıştırmak ( bunu zaten makine yapıyor)  ve alana eşit püskürtmek yeterlidir.

Hydroseeding’in elle ekim yöntemine göre daha az maliyete gereksinim duyması sistemin başka bir avantajını oluşturmakta. Geniş bir arazi veya villa bahçesine elle çim ekimi hem zahmetli hem yorucu hem de başarı ihtimali düşük olan bir yöntemdir. Başarısının düşük olma nedenlerinden biri olan “tohum taşınması” bu yöntemle minimum seviyeye iniyor. Çünkü karışımın içindeki yapıştırıcı (bu bildiğimiz tür yapıştırıcılardan değil, tamamen organik maddelerden üretilir hatta tohum gelişimine fayda sağlar) tohumlarınızı toprağa bağlar ve çim alanınızda boşlukların oluşmasını engeller. Böylece alanınızı tohumlarınıza göz koyan kuş, karınca gibi canlılardan korumuş olursunuz. Çimlerin ekilmesinden sonra sulama da önemli bir işlemdir. Yanlış veya ani verilen sulama ile tohumlar taşınıp akabilir, sınırdan taşabilir veya rüzgarla savrulabilir. Hydroseeding yönteminde karışımının içinde halihazırda bulunan su, tohumlarınızın toprak ile kaynaşmasına kadar olan dönem için yeterli olacaktır hatta karışımın su tutması sayesinde tohumlarınız erken yetişecektir. Bu durum diğer yöneteme göre %30-35 arasında su tasarrufu yapmanızı sağlar. Böylece tohumlarınızı ve doğayı bir kez daha korumuş olursunuz. Püskürtme hortumu sayesinde peyzaj tasarımlarının kolayca uygulanabilirliği ise aranan bir özellik. Bu sayede bahçenizde kıvrımlı hatlar oluşturmak gayet kolay.

Son yıllarda üretilen steril malzemeler tohumların daha sağlıklı yetişmesine olanak sağlıyor. Böylelikle tohum yetişme dönemlerinde mantarı hastalıklara yakalanma ve hastalık bulaşma ihtimali ortadan kalkmasının yanı sıra yeşil alanınız sağlıklı ve canlı bir görünüme sahip olur.

Editörün Önerisi:

Hydroseeding yöntemini tercih etmenizin bir nedeni de kullanılan yeşil renkli karışımın arazinizi kaplaması, toprak görünümünü anında yeşile boyaması olabilir. Böylelikle çimleriniz çıkana kadar bahçenizde toprak görmek zorunda kalmazsınız.

Bu yöntemin çıkış amacı ise bitki örtüsü bozulmuş, kendiliğinden tekrar bitki örtü oluşumu uzun yıllar sürecek dağlıklar, toprak verimi azalmış veya çoraklaşmaya yüz tutmuş açıklıklar, tohum tutamayacak kadar eğimli araziler veya tohumun ilk büyüme evresi için yeterli karakterde olmayan toprakların bitkilendirilmesidir. Çok eğimli arazilerden bahsedince akla ilk olarak erozyon sorunu geliyor haliyle. Hydroseeding karışımı içindeki malç ve yapışkan malzeme toprağın ve tohumun stabilizasyonunu sağlıyor. Eğimli araziler için ise yapışkan oranı artırılmış karışımlar hazırlanabilir. Bu durumda uygulamayı yapacak kişi veya firma görevlisinin önceden alanı görmesi ve uygun karışımı hazırlaması gerekir. Yapışkanlı harç püskürtüldüğü andan 2,5-3 saat içinde donarak toprağın akmasını, uçmasını engelliyor, eğimli arazi bitkilendirilmeden önceki aşamada bile erozyona karşı kontrol altına alınmış oluyor. Karışım içindeki tüm malzemelerin doğal olması, kısa sürede doğaya karışıp hiçbir zarar vermemesi de doğa dostları için bir seçim nedeni olsa gerek.

Bahsettiğim gibi bu yöntem sadece çim alan tesisleri için değil, çayır, mera sahaları tesis etmek için de kullanılabilmekte. Gelincik tarlaları, papatya veya kır çiçekleriyle kaplı bir ova elde edilebilir, geniş bir alana toprak stabilizasyonu için toplu çalı ekimi yapılabilir hatta çıplak bir dağ bitkilendirilebilir. Sulama helikopteri yardımıyla insan elinin ulaşmakta zorluk çekeceği bölgeler yeşillendirilebilir.

Hydroseeding yöntemi nerelerde kullanabilir?

 • Golf sahaları, oyun ve spor alanları, park ve bahçeler gibi çim alanlarının yeniden canlandırılması
 • Havaalanları
 • Kömür ve maden ocaklarının tümsek ve çukurlukların bitkilendirilmesi,
 • Endüstriyel ve kentsel çöplerin ıslahı,
 • Nehir ve baraj kenarlarıyla yağmur- sel suyu tutma havzaları,
 • Yol inşaatı refüjleri,
 • Ağaçlandırma sahalarındaki dikim çukurlarının aktif hale getirilmesi,
 • İçme suyu alanlarının bitkilendirilmesi,
 • Şeker pancarı, bağ, buğday, pirinç gibi ürünlerin kalite ve veriminin artırılması,
 • Hes rehabilitasyonu,
 • İnşaat, moloz rehabilitasyonu,
 • Yanmış orman rehabilitasyonu,
 • Toz kontrol sahaları

Ayşegül Okur

Peyzaj Mimarı / ERZURUM

FavoriteLoadingFavorilere Ekle

Yeni yazılarımızın cihazınıza anlık bildirim olarak gelmesini ister misiniz? Bildirimlere Abone olun.

Cevap Ver

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz.