1. Ana Sayfa
  2. Peyzaj Mimarlığı
  3. IFLA 2023 Dünya Kongresi Türkiye Organizasyonu 2024'e Ertelendi

IFLA 2023 Dünya Kongresi Türkiye Organizasyonu 2024'e Ertelendi

featured
Reklam Sponsoru

Dünyanın en önemli Peyzaj Mimarı topluluklarından biri olan International Federation of Landscape Architects – IFLA (Uluslararası Peyzaj Mimarlığı Federasyonu) ‘nun her sene farklı ülkelerde gerçekleştirdiği kongre bu yıl 13-15 Ağustos tarihleri arasında Malezya’da yapılması bekleniyordu. Ancak IFLA yayınladığı son duyuruya göre Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl ve önümüzdeki yıllarda yapılması planlanan organizasyonların birer yıl ötelendiğini duyurdu.

Bu karar sonrası 2023 yılında Türkiye’de yapılması planlanan kongre de 2024 yılına ertelenmiş oldu.

Karara tepki gösteren Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa ARTAR, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Reklam Sponsoru

Tam 7 yıl önce 2013 ‘te PMO ‘ nun IFLA Delegesi olduğum dönemlerde uzun uğraşlar sonucu Yönetim Kurulu ve o dönemki Uluslararası ilişkiler komisyonu üyesi hocalarımızın da buyuk destekleri ile 1976 ‘dan sonra bir dünya kongresinin ülkemizde yapılması hem de Cumhuriyetin 100. Yılında yapılmasının kararını aldırmıştik. Dün IFLA ‘nin yayınladığı haberi görünce açıkçası üzüldüm. Bu yılki kongre pandemi nedeniyle ertelenmesi gündeme gelince 2023 un de bir yıl sonraya kayacak olması kabul edilmemelidir.Odanın geçen 7 yılda Dünya Kongresi için ne gibi hazırlıklar yaptığını bilmiyorum fakat önerim 2023 gibi bir tarihin öyle basit bir tarih olmadığının IFLA ‘ya anlatılması gerektiğidir.Neredeyse ilk Türkiye’de yapılması ardından 50 yıl sonra organize edilecek toplantı kolayca ertelenmemelidir. Oda yöneticilerinin dikkatine sunarım.

M.Artar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap