1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Kadınlar Çiçek Midir?

Kadınlar Çiçek Midir?

featured
Reklam Sponsoru

Her bahar olduğu gibi bu bahar da çiçekler baharın müjdecisi. Çok yakın bir zamanda doğa uyanacak ve ortalık yeşerecek, güzelleşecek. Şaşırtıcı bir şey yok değil mi? Peki ya çiçek kadınlar? İşte orası biraz karışık!

Doğa hiçbir çiçeğini yargılamaz, nasıl olması gerektiğini söylemez, şekil vermez. Özgürce açar bir çiçek fizyolojisinin gerektiği şekilde. Kimse ona bir yaprağını eksik aç demez, bu saatte neden açtın diye söylenmez, neden bu renksin denilmez bir çiçeğe, nasılsa öyledir. Çünkü bir çiçek nasıl açması gerektiğini bilir ve bunu gerçekleştirir. Doğa tüm imkanlarını sunar çiçeğin kendini gerçekleştirebilmesi için. Özgürce açar bir çiçek. Bir dayatmaya tabi tutulamaz.

kadınlar çiçek midir

Görünüşe göre dünyamızda çiçekler kadınlardan daha özgür. Nasıl uçak yaparken bir kuştan ilham alınmışsa, sosyal normlar içinde doğayı referans alabiliriz.

Reklam Sponsoru

Kadınlar güçlü çiçeklerdir. İçlerinde yaşamı barındırırlar. Onlar sınırlandırılamazlar. Siz sınırlandırdığınızı düşünüp, her yeri betonla kaplasanız bile onlar mutlaka bir yolunu bulur ve size ‘Merhaba’ der.

Soğuktur, hiçbir imkan yoktur. Hiç canlılık belirtisi yok sanırsınız. Oysa onlar yine bir yolunu bulur ve size gülümseyerek ‘Merhaba’ der.

Çölde susuzdur. Yaşam belirtisi yoktur. Kendi özünde yaşamı saklar bir kaktüs. Güçlüdür. Bir yolunu bulur ve görkemli çiçeğiyle sizi selamlar.

Taşı bir kayayı delip geçmek kaybettirir mi güzelliğinden… Sadece hayran bırakır kendine, güç katar.

Birçok yaşamı içinde barındırır bir çiçek. Birçok cana yuvadır.

Kadınlar çiçek olmak zorunda değil, hatta hiçbir şey olmak zorunda değil. Kadın insandır, insanı başka şeylere benzetmeye gerek yoktur. Benzetmelerin her biri aslında kadınları “gerçekte oldukları kişiden” uzaklaştırır. Kadınlara roller yükleyemezsiniz, onlara ne olacaklarını, nasıl olacaklarını söyleyemezsiniz. Sizin algıladığınız kadın dışında, kadınlar nasıl hissediyorlarsa öyleler ve öyle de var olmaya devam edecekler. Size düşen sadece doğa gibi tüm imkanları eşit bir şekilde sunup kendini gerçekleştirmesine ortam sağlamak. Kadınlar ve çiçekler en doğrusunu, güzelini bilir.

Hiçbir papatya birbirinin önüne geçmez, bir diğerinin güneşini çalmaz çünkü tek değil birlikte güzeller. Baharı biz müjdeleyeceğiz, güzelliği birlikte getireceğiz kız kardeşlerim.

Kadınlar ve sağlıklı gelişen bir toplum için hayalim ise Kadınlar Gününü kutlamaya gerek duyulmayan, eşit yaşanılan başka bir dünya.

Şimdi soruyorum; Tüm canlılara değer verilen bir dünya fikri mümkün değil mi?

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!

Mustafa Kemal Atatürk


Dünya değişiyor biz de değişmeliyiz, gelişmeliyiz. Eğer değişmiyorsak bir yanlışı doğru bilip sürdürdüğümüz içindir. Hiçbir şey öğrenmiyoruzdur. Artık hatayı kabullenip doğrusunu bulma vakti! Eşitçe bir dünya inşa etmek varken var olan düzeni sürdürmek pek olası değil. Bir şeylerin ters gittiği belli. Toplum, kadını özgürleştirmeli.. Eşitinle mümkün her şey…

Ne olmamızı istemiyorlarsa o olmaya devam edeceğiz; Kendimiz.

Ben yağmurdan sonra çölde açan, beyaz yapraklı hoş kokulu çiçeğim. Sen nesin?

Emekçi tüm kadınlara ve eşitlikçi erkeklere selam olsun..

Yorum Yap

Yorum Yap