1. Ana Sayfa
  2. Bitki Dünyası
  3. Kaligrafik Bitki Nedir? 7 Kaligrafik Bitki Türü Örneği

Kaligrafik Bitki Nedir? 7 Kaligrafik Bitki Türü Örneği

featured
Reklam Sponsoru

KALİGRAFİK BİTKİ NEDİR?

Bitkisel tasarım yaparken kullanılan birçok tasarım ögesi bulunmaktadır. Bunlardan biride çizgidir. Çizgisel karakterleri yönünden aktif olan bitkilere KALİGRAFİK BİTKİLER denir. Özellikle yaprak döken türler ağırlıklıdır ve estetik açıdan oldukça cezbedicidirler. Yapraklarını döktüklerinde gövdeleri şekilleri ve dallarıyla oldukça dikkat çekicidirler.

Bazı Kaligrafik Bitki Türleri

Doğa tutkunlarının yanı sıra fotoğrafçılarında fazlaca ilgi duyduğu bu ağaçlara birlikte göz atalım;

Cersis siliquastrum

Yaprak döken bir türdür. Kış sonu İlkbahar başı İlkbahar ortası çiçeklenme zamanıdır. Çiçekleri mor pembe renklidir. Kaligrafik özelliğinin yanı sıra yapraklanmadan çiçeklenen bir türdür direk gövdeden çiçek vermesi de ilgi çekicidir.

Reklam Sponsoru

Magnolia soulengeana

Yapraklanmadan önce çiçek açarak göz alıcı bir görsellik oluşturur. Kış sonu İlkbahar başı çiçeklenme zamanıdır. Beyaz pembe çiçekleri kokusuzdur. Yaprak döker ve soliter olarak kullanıma da uygundur.

kaligrafik bitki

Melia azaderach

Yaprak döker ve sonbahar rengi sarıdır. Kaligrafik özelliği olan bu tür kış başı, kış ortası, sonbahar sonu gibi meyve verir meyveleri yenmez ve zehirlidir bitkilendirmede kullanırken dikkat edilmelidir.

Arbutus andrachne

Herdemyeşil olan bu tür dört mevsim kaligrafik özelliğini korumaktadır. Dal rengi ve dokusuyla görsel bir şölen oluşturmaktadır.

Lagestroemia indica

Düzgün ve pürüzsüz gövdesi ile baharda açan çiçekleri oldukça görkemlidir. İlkbahar sonu , yaz başı çiçek açar Beyaz Eflatun Mor Pembe çiçekleri vardır. Yaprak döken bir türdür.

Erythiina crista

Yaprak döker ve ilkbahar başı ve ilkbahar ortasında açan kırmızı kokusuz çiçekleri vardır. meyveleri zehirlidir.

Sophora japonica’pendula’

Yaprak döker sarkık ve dağınık bir forma sahiptir. Yaz başı ve yaz ortası beyaz sarı çiçekleri açar. Çiçekleri kokuludur.

Yorum Yap

Yorum Yap