1. Ana Sayfa
  2. Peyzaj Mimarlığı
  3. Kamuda Sözleşmeli Peyzaj Mimarlarına Hak Kaybı – İptal Edildi

Kamuda Sözleşmeli Peyzaj Mimarlarına Hak Kaybı – İptal Edildi

featured
Reklam Sponsoru

T.C. HAZİNE ve MALİYE BAKANLIĞI Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü`nün 09.01.2021 tarih, 27998389-010.06.02-E.9167 sayı ve “Mahalli İdare Sözleşmeli Personel Ücret Tavanları” konusuyla yayınlanan, altında bakan yardımcısı Osman DİKBAŞ’ın imzası bulunan genelge ile Belediyeler ve il özel idareleri ile mahalli idare birliklerinin meclisleri veya büyükşehir belediyeleri bağlı kuruluşlarının yönetim kurulları, 5393 sayılı Kanunun 49 uncu maddesi çerçevesinde 1/1/2021 tarihinden sonra da çalıştırılmaya devam olunacak veya 2021 yılında ilk defa istihdam edilmeye başlanacak sözleşmeli personel için tavan ücret çizelgesi yayınlandı.

Yayınlanan çizelgeye göre Peyzaj Mimarlarının maaşının 3755 TL – 4719 TL arasında olarak tekniker maaşlarıyla denkleştirildiği görülmektedir.

Bu durumdan yeni başlayacak Peyzaj Mimarları olduğu gibi mevcut sözleşmeli Peyzaj Mimarlarının da etkileneceği görülmektedir.

Reklam Sponsoru

2017 yılında yaptığımız Peyzaj Mimarları Artık Kamu’da Mimar Kadrolarına Atanamayacak!adlı haberde belirttiğimiz üzere YÖK, Devlet Personel Daire Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün kararları, bugünkü Hazine ve Maliye Bakanlığının bu kararında etkili olduğu görülmektedir.

Kamuda Sözleşmeli Peyzaj Mimarlarına Hak Kaybı Dayatması

Dünyada her geçen gün önemi artan mesleğimizin, ülkemizde geldiğimiz noktada gün geçtikçe var olan haklarının bile elinden alınması kabul edilemez bir durumdur. Bu durumun derhal düzeltilmesi, bu genelgenin geri çekilmesi ve mesleki itibarımızın iade edilmesi konusunda ilgili kurumlara açık çağrıda bulunuyor ve meslek odamızın yanında olacağımızı belirtiyoruz.

Bu Kararları Alan İlgili Kurum ve Kişilere Soruyoruz!

  1. İlgili meslek dallarının aldıkları ücreti sonuna kadar hakkettiklerini belirterek, dört yıllık zorlu eğitimimiz sürecinde Mimarlık veya Şehir Bölge Planlama bölümlerinden neyi daha az yaptık da bize onlardan daha az maaş almayı reva gördünüz?
  2. Bu ülkenin Mimarlık bilimine ihtiyacı olduğu kadar Peyzaj Mimarlığı bilimine de ihtiyacı yok mudur? Şayet peyzaj mimarlarının yaptığını mimarların da yapabileceği düşünülüyorsa bu ülkede neden halen yılda 2000’in üzerinde mezun veren Peyzaj Mimarlığı bölümünün açılmasına izin verilmiştir?
  3. Her yıl kamuya alınan birkaç peyzaj mimarının emeği ile oynamakla bu ülkenin ekonomisi mi kalkındırılacaktır?
  4. Mimarlık Peyzaj Mimarlığından daha önemli ise neden AVM’ler önünde değil de yeşilin hakim olduğu mekanlar önünde poz vermeyi tercih etmektesiniz?
  5. Peyzaj Mimarları tekniker maaşı alacaksa peyzaj teknikerleri ne maaşı alacaktır?
  6. Bir sabah uyansanız maaşınızın 4’te 1’inin su buharı olup uçtuğunu öğrenseniz, tepkiniz ne olurdu?

Durum Güncellemesi

Sektördeki büyük dayanışma ile bakanlık yetkilileri ikna edilmiş olup; ilgili bakanlıklar ilgili yazıyı düzenleyerek Peyzaj Mimarlarının haklarının iade edilmesine karar vermiştirler.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. … Bunun hesabını vereceksiniz. İlahı adalet şaşmaz

  2. ben bunu öğrendim bir sabah kalktım işe geldim sabah saat daha dokuz dedilerki on yıldır sana yanlış maaş ödüyoruz sen mimar mühendis değilsin senin kadron tekniker maaşını düşürüyoruz birde bu yetmiyor sana kamu zararı çıkarıyoruz 65 binlira hatayı yapan kim ben hayatımı kurdum kaçtane kredim var iki yıllık maaş kaybım nerde avukata ücretleri yaşadığım psikolojik sorunların hesabını kim verecek kimse birşey yapmıyor yapayalnız kalıyorsunuz ben okadar okuyup tekniker sayılmakmı belediyede gelince işlere mühendis gibi imzada atabiliyoruz ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir