1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Karen Blixens Plads: Bisiklet Dostu Kent Meydanı Tasarımı

Karen Blixens Plads: Bisiklet Dostu Kent Meydanı Tasarımı

featured
Reklam Sponsoru

Şehir sakinlerinin %40’ından fazlası günlük işe gidip gelmek için bisiklete binen Kopenhag, dünyanın önde gelen bisiklet şehirlerinden biridir, bu nedenle bisiklet park yeri için büyük miktarda kentsel alana ihtiyaç duyulmaktadır. 19. yüzyılda Danimarkalı yazar Karen Blixen‘in onuruna adlandırılan üniversite meydanı uzun zaman yeterli olmayan bir ölçekte, insanlar tarafından kullanılmayan ve mekânsal hiyerarşisi olmayan, yalnızca bisikletler için donuk gri bir park alanı olmuştur. Şehrin en büyük kamusal alanlarından biri olmasına rağmen, az sayıda insanın kullandığı bir yer halinde bulunmaktaydı.

cobe karen plads before
Eski Meydan – Kopenhag Üniversitesi

“10 yıl boyunca, Kopenhag Üniversitesi bu alanın çözümü açısından büyük bir zorlukla karşı karşıya kaldı. Mekanın yeni tasarımı üniversitenin ana girişinin önüne park edilen çok sayıda bisiklet için çözüm sağlıyor. Sonuç: yeşil ulaşım, iklim değişikliğine uyum ve biyolojik çeşitliliği barındıran ve teşvik eden kamusal alan ve park alanı.”

Danimarka Stüdyosu

Danimarkalı mimarlık firması COBE tarafından tasarlanan 21.415 m²’lik yer kaplayan, bisikletler için 2.000 kapasiteli otopark imkanı sağlayan proje, Kopenhag Üniversitesi Güney Kampüsü ve Danimarka Kraliyet Kütüphanesi’nin binaları arasında yer alan kentsel bir alandır.

Reklam Sponsoru

Karen Blixens Plads

Meydanın kalbi olarak bir buluşma yeri
oluşturulmuştur.(URL2)
Üç merkezi “bisiklet tepesi” içinde bisiklet “cepleri” ve kapalı park kabukları tasarlayarak 2.000’den fazla bisiklet için yer yaratılmıştır.(URL3)
Amager Commons’tan üniversite meydanına aşamalı bir geçiş oluşturarak manzara kentsel alanla birleştirilmiştir.(URL4)

Beton Kubbeler

Bisiklet tepeleri, taşıyıcı yapı olarak kabuk yapısına sahip ikonik beton kubbeler olarak tasarlanmıştır. Bisiklet tepelerinin neredeyse katedral benzeri şekli, hem insanlar bisikletlerini park ettiklerinde hem de tepeleri dersler, grup çalışması, konserler veya Cuma öğleden sonra sosyalleşmeleri için kullandıklarında kendi başına estetik bir görünüme sahip.

Alanın Yeşil Profili

Karen Blixens Plads eskisinden yenisine soft bir geçiş yapan tasarımıyla, üniversitenin kentsel alanlara olan ihtiyacını kampüsün açık tarafındaki manzarayla bir araya getiriyor. Üniversiteye üç ana girişin bulunduğu meydanın kuzey tarafı açık ve çok amaçlı bir alandır. Güneyde, engebeli, dalgalı çayır arazileri kampüsü ortak faktörlerle birleştirir. Alandaki tümsek ve çöküntü yapısından faydalanılarak yağmur bahçeleri sisteminin kullanılması, suyun rekreasyon değerlerini kullanır ve biyolojik çeşitliliği destekleyen, yağmur suyunun buharlaşmasını sağlayan ve aşırı yağış durumunda fazla suyu tahliye kanallarına yönlendiren ve böylece iklim değişikliğine karşı savaşta küçük de olsa fayda sağlayan biyotoplar oluşturur.

Karen Blixens Plads (URL:5)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı 2017-2022.

Yorum Yap