1. Ana Sayfa
  2. Kavramlar
  3. Kayrak Taşı Nedir? Kayrak Taşının Peyzaj Mimarlığında Kullanımı

Kayrak Taşı Nedir? Kayrak Taşının Peyzaj Mimarlığında Kullanımı

featured
Reklam Sponsoru

Kalınlığı 1-3 cm arasında olanları duvar, şömüne ve barbekü kaplamalarında, bu taşın 1 tonu ile 18 ile  22 m2 arası yüzey kaplanabilmektedir.
Kalınlığı 3-5 cm arasında olan kayrak taşlarını yer döşemelerinde, bu taşın 1 tonu ile 9-10 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
Kalınlığı 5-8 cm arasında olan kayrak taşlarını ise bahçe içi ve parklarda direk harçsız çim üstü uygulamalar için sınıflandırabiliriz. Bu taşın 1 tonu ile 5-6 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
Malzeme ve işçilik dahil  m2 fiyatı 2010 yılı itibari ile 20-25 Tl civarındadır. 1 ton zemin kayrağı ortalama 80-100 Tl (işçilik ve nakliye hariç) civarındadır.
Düşük maliyeti, sağlamlığı ve estetik görünümüyle tercih edilen kayrak, günümüzün en ileri teknoloji kullanılarak üretilen yapı malzemeleriyle karşılaştırıldığında bile üstünlük sağladığı avantajlara sahiptir. Kayrak aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Mevsim değişiklikleri ve gece gündüz farkı sonucu oluşan ısı farklılıklarından etkilenmediği için rengini ve diğer özelliklerini yıllarca korur. Kayrak taşının bina dış cephelerinde kullanımı, ısı yalıtımı özelliği ile yazın serin kışın sıcak tutar.

Kayrak Taşı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap