1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Kirli Havayı Temizleyen Kule: Smog Free Tower

Kirli Havayı Temizleyen Kule: Smog Free Tower

featured
Reklam Sponsoru

DAAN ROOSEGAARDE tarafından alüminyum kullanılarak tasarlanan Kirli Havayı Temizleyen Kule Smog Free Tower başta Pekin ve Delhi olmak üzere kalabalık nüfusa sahip birçok şehirde inşa edilen, 7 metre uzunluğunda halka açık alanlarda kurulan havayı temizleyen bir kuledir.

Yenilenebillir enerji ile çalışan havayı temizleme kulesi 1170 watt, yani bir tost makinası kadar enerji tüketerek saatte 30 bin metreküp havayı temizleme kapasitesine sahiptir.

Kirli Havayı Temizleyen Kule: Smog Free Tower

Smog Free Tower Havayı Nasıl Temizler?

Kule tepesinden çektiği havayı temizleyerek, yan yüzeylerden dışarı verir. Kirli havada bulunan partikülleri ayrıştırarak bünyesinde toplar ve bu partiküller kullanılarak yüzük üretilir. Üretilen yüzüklerin her birinde 1000 metreküp karbon elementi bulunur.

Reklam Sponsoru

Smog Free Bisiklet

Kirli Havayı Temizleyen Kule Smog Free Tower; Hollanda, Polonya, Çin ve Güney Kore’de başarıyla uygulanmış ve proje birçok alanda ödüller almıştır. Bu projeden ilham alınarak SMOG FREE HALKASI ve SMOG FREE BİSİKLET tasarlanmıştır.

Herhangi bir bisikletin direksiyon simidine takılabilen bir hava filtreleme cihazıyla, kirli havayı absorbe ederek, temizler ve bisiklet sürücüsüne temiz hava verir.

Dumansız ve temiz bir hava için geliştirilen bu proje kalabalık şehirlerin nefes almasını sağlıyor. Pekin’de bulunan temiz hava kulesi halk tarafından ‘TEMİZ HAVA TAPINAĞI’ olarak adlandırılıyor. Çin Çevre Koruma Bakanlığı’nın Kasım 2016 da yayınladığı rapora göre Kirli Havayı Temizleyen SMOG FREE KULESİ çevresindeki temiz havayı %55 oranında arttırmıştır.

Türkiye’de Hava Kirliliği

Ülkemizdeki hava kalitesini ölçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı bulunmaktadır. Bu sistem kullanılarak Türkiye’de hangi bölgelerde temiz hava kulesinin konumlandırılabileceği, açıkça görülür. Ülkemizde henüz diğer ülkelerdeki boyutlarda bir hava kirliliği bulunmamakla birlikte artan nüfus ve bazı illerdeki göç dengesizliğiyle bu olasılık bizden çok da uzakta değildir. Bu tür projelerin desteklenmesi ve mevcut durum tahribata uğramadan hava kirliliğinin önlenmesi için yerli projeler üretilmelidir.

Yazımızı bu eşsiz tasarımın sahibi DAAN ROOSEGAARDE‘nin bir sözü ile bitirelim.

”Gerçek güzellik bir Louis Vuitton çantası veya bir Ferrari değil, TEMİZ HAVA ve TEMİZ ENERJİdir.”

Temiz Hava Kulesi Smog Free Tower Videosu

#SMOGFREE

Yorum Yap

Yazar Hakkında

ANKARA ÜNİVERSİTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI

Yorum Yap