1. Ana Sayfa
 2. Bitki Dünyası
 3. Lolium Perenne – İngiliz Çimi Özellikleri

Lolium Perenne – İngiliz Çimi Özellikleri

featured
Reklam Sponsoru

Bu yazıda bahçelerimizde çokça tercih ettiğimiz ingiliz çimi özellikleri hakkında sizler için araştırma yaparak bakımı, tohumu ve yetiştirilmesi gibi özelliklerini yazdık.

İngiliz Çimi Nedir?

İngiliz çimi basılmaya dayanıklı, ılıman bölgelerde sürekli yeşil kalan bir çim türüdür. Estetik görünüş aranan yerlerde kullanılır. Kışa ve soğuğa çok dayanıklı değildir. Spor sahalarında çoğunlukla ingiliz çimi kullanılır.

Lolium Perenne - İngiliz Çimi Özellikleri

İngiliz Çimi Özellikleri

 • Oldukça iri olan tohumları kolayca çimlenen, kolay tesis olan ve çok kardeşlenen bir bitkidir.
 • Yaprakları ince strüktürdedir. Yaşlandıkça kalınlaşır.
 • Gençken canlı yeşil renktedir, yaşlandıkça saman yeşiline döner.
 • Aşırı soğuk, sıcak ve kuraklıktan zarar görür.
 • Gölgeye dayanımı oldukça zayıftır.
 • Su göllenen topraklarda büyük zarar görür.
 • Basılma ve çiğnenmeye karşı çok dayanıklıdır. Bu nedenle futbol sahaları gibi aşırı kullanılan ve yıpranan alanlar için en uygun bitki kabul edilir.
 • Hastalıklara karşı dayanıklı bir çim türüdür.
 • Taban suyu yüksek topraklara uygun değildir.

İngiliz Çimi Bakımı

 • Düşük boyda kesim için uygundur.
 • Ülkemizin her yerinde yetiştirilmeye uygun bir türdür. Ancak soğuk ve nemli olmayan bölgelerde çok iyi yetişmez.

İngiliz Çimi Tohumu

lolium perenne - ingiliz çimi

Lolium perenne

Lolium Perenne’nin hızlı gelişmesi, bol yaprak oluşturması, basılma ve çiğnenmeye karşı dayanıklı oluşu gerek saf halde, gerekse karışımlarda yüksek oranlarda kullanılmasına neden olmaktadır. Ancak tohum sayısı bazında L. perenne’nin tohum karışımının %20-25’inden fazla olmaması gerekir. Tohum karışımında daha yüksek oranda bulunduğunda, hızlı çimlenme ve gelişme özelliği nedeniyle Festuca, Poa ve Agrostis gibi ince çimler üzerinde sıkıştırıcı, boğucu etki yapar.

Reklam Sponsoru

Çim alanların tesisinde Lolium perenne’den karışımda bulunan ve yavaş büyüyen türlerin ilk gelişme dönemlerinde, yakıcı güneş ışınlarından korunmasında ve yabancı otların gelişimine engel olmada yararlanılabilir. Bu nedenle bakımlı çim alanlarda özellikle ilk bahar ekiminde L. Perene diğer türlerin ilk gelişim dönemlerinde koruma görevini yerine getirmek üzere karışımlarda belirli oranlarda (örneğin %15-20 gibi) yer almalıdır. Bu taktirde L. perenne ileriki yıllarda, karışımda bulunan ve yavaş gelişen ince dokulu çim türleri tarafından yavaş yavaş alandan uzaklaştırılırlar.

Çim ekimi ve bakımı hakkında daha fazla bilgi için Çim Ekimi Nasıl Yapılır? Çim Alanlar Hakkında Herşey adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap