1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Duyulara Hitap Eden Bahçe Örneği: Magneten Duyu Bahçesi

Duyulara Hitap Eden Bahçe Örneği: Magneten Duyu Bahçesi

featured
Reklam Sponsoru

Duyu Bahçeleri, insanların görme, işitme, dokunma gibi duyularına hitap eden ve dinlenme, vakit geçirme ve eğitim ihtiyaçlarının yanı sıra fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını da karşılayabilen bahçelerdir. Özel ihtiyaç sahibi çocukların tedavilerini desteklerken psikolojik olarak da insanlara bir çeşit terapi imkânı sunar. Rüzgâr çanları gibi kulağa hoş gelen bahçe süslerinin yanında kokulu, yenebilir meyveleri ve gösterişli çiçekleri olan ya da ilginç dokusu olan bitkiler duyu bahçelerinin en gözde tasarım öğelerindendir.

Duyu bahçelerinin bir örneği olan ve Danimarka’nın Kopenhag şehrinde tasarlanan Magneten Duyu Bahçesi ile ilgili bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tasarım Ekibi

İlk olarak 2007 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de peyzaj mimarları Malin Blomqvist ve Sune Oslev tarafından kurulan MASU Planning, daha sonrasında Danimarka’nın Kopenhag şehrinde diğer ofislerini açmışlar ve peyzaj mimarlığına dair sahip oldukları yenilikçi tasarım yaklaşımlarını sürdürmüşlerdir. Geleneksel Nordik mimarisi ve çevre toplulukların kültürel tarihleri ile bütünleşmiş çalışmalarını sürdürülebilir, ekonomik ve çevre dostu tasarımlar ile desteklemeyi hedeflemektedirler.

Reklam Sponsoru

Magneten Duyu Bahçesi

2015 yılında Kopenhag’ın bağımsız bir belediyesi olan Frederiksberg’de tasarımına başlanan ve 3.500 m2’lik bir alana yerleşen Magneten Sensory Garden, 2017 yılının Eylül ayında tamamlanmıştır. Yerden yükseltilmiş ve ince, uzun dikmeler ile sınırlandırılmış olan bahçe özel bakıma gereksinim duyan insanlar için kent içerisinde yeşil bir rahatlama alanı yaratmaktadır. Fiziksel ve zihinsel engele sahip insanlara bir çeşit tedavi imkânı sunan Magneten Duyu Bahçesi, ziyaretçilerine mutluluk ve neşe getirecek birçok aktiviteyi barındırmaktadır.

Tasarım Yaklaşımı

Özellikle bakıma muhtaç insanlara odaklandığı için tasarımcıları tarafından diğer bahçelere nispeten daha korunaklı bir bahçe olarak tasarlanmıştır. Yükseltilmiş bir platform üzerine yerleştirilen mekânlarda grup aktiviteleri ve denge oyunları gibi fiziksel aktiviteler için geniş alanlar ve bire bir tedaviler için küçük ancak daha samimi noktalar oluşturulmuştur. Her ziyaretçinin sevebileceği ve faydalanabileceği bir duygu bahçesi tasarlanmasını arzulayan terapistler ve kullanıcılar Magneten Duyu Bahçesi’nden oldukça memnun görünüyor.

Beş duyumuz aracılığıyla doğayı deneyimleme olanağı sunan Magneten Duyu Bahçesi kapsamında doğa kontrollü olacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece, hem ziyaretçilerin bahçedeki her öğeyi sakin, düzenli ve dengeli bir şekilde algılamaları sağlanmış hem de tedavi yöntemleri daha etkili olacak şekilde desteklenmiştir.  

Adeta bir ağaç gövdesi gibi konumlandırılmış dikmeler üzerindeki Magneten Duyu Bahçesi, organik sınırları ile de doğayı taklit edecek şekilde tasarıma destek olmaktadır. Bahçenin organik formu, çevresindeki keskin hatlı binalar ile zıtlık oluşturmaktadır. Dikmeler üzerine yükseltildiği için bahçe kullanımına ek olarak otopark için de yer ayrılmış ve alandan tasarruf sağlanmıştır.

Asfalt üzerinde yükselen Magneten Duyu Bahçesi’ne ulaştığınızda manzaranız, bahçenin adeta içerisine süzülüp adapte olduğu Grøndal’s Park olacaktır. Fazla açık olması ve bazı aktiviteler için kontrol eksikliği sebebi ile özel bakıma ihtiyacı olan insanlar için Grøndal’s Park yeterince konforlu değildir. Bu durum Magneten Duyu Bahçesi’nin tercih edilmesinin sosyal sebeplerinden biri olarak gösterilebilir.

Tasarım Bileşenleri

Bahçe içerisinde bir sebze bahçesi, bir şenlik ateşi bahçesi ve bir çiçek bahçesi olmak üzere üç temel alan bulunmaktadır. Farklı duyulara hitap eden ve farklı boyutlarda olan bu bahçeler ile mevsimler boyunca ziyaretçilere eşsiz deneyimler yaşatılmaktadır. Sebze bahçesi, içerisinde bulunan sera ile mevsimler boyunca sebzelerin yetişmesine olanak sağlar. Ayrıca, meyve ağaçlar, yenilebilir meyveleri olan çalılar ve sebzeler için bitki tarhları bulunmaktadır. Kış aktiviteleri ve toplu görüşmelerde sera ve şenlik ateşi bahçesi kapalı ortam sağladığı için çok daha kullanışlı olmaktadır. Yanan ateşin sıcaklığında insanlar bu ahşap kulübede toplanıp hep birlikte eğlenceli vakit geçirebilirler. Çiçek bahçesi ise bu alanlar arasında en korunaklı olanıdır. İçerisindeki çeşitli renk ve kokuların sergilendiği bitkiler barındıran çiçek bahçesi ziyaretçilerin duyularını harekete geçirmektedir.

Gün geçtikçe fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarımız için yeşil alanların ne kadar önemli ve etkili olduğunu fark ediyoruz. Kent içerisinde tasarlanan bu korunaklı bahçe ile ihtiyacı olan insanların hayatlarına dokunmak daha mümkün olmaktadır. Bitkilerin iyileştirici etkilerinin günlük hayatımızda ne kadar etkili olduğunun bir örneği olan Magneten Duyu Bahçesi ile ilgili yazımızı beğendiyseniz tasarım ekibi Masu Planning’in diğer projelerini inceleyebilir ve merak ettiğiniz projeleri bize bildirebilirsiniz.

Bu yazımızla ilgil olarak Ebru Sert’in yazdığı Duyu Bahçelerinin Tasarım İlkeleri ve Özellikleri yazısını da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Editörün Notu

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu. Doğa ve sanat sever.

Yorum Yap