Sponsor

Mermer Nedir? Mermerin Peyzaj Tasarımında Kullanımı

0

Mermer, kalker ve dolomitik kalkerlerin ısı ve basınç altındabaşkalaşıma uğrayarak kristalleşmesi sonucu oluşmuş metamorfik bir kayaçtır. Kimyasal bileşiminde büyük oranda kalsiyum karbonat, daha düşük oranlarda magnezyum karbonat ve silisyum dioksit ile pigment olarak değişik metal oksitler içeren mermerler kalsit kristallerinden oluşmuşlardır. Saf olduklarında yarı saydam ve beyaz, içerdikleri safsızlıklara göre değişik renklidirler.

  • İnşaatlarda dış-iç cephe kaplamasında, Taban döşemesinde, Merdiven basamağında, Taşıyıcı sütün yapımında, Mutfak tezgahında, Mezar düzenlemesinde, Plastik güzel sanat malzemesi olarak heykelcilikte ve süslemede, Hediyelik eşya yapımında, Masa, sehpa, mutfak tezgahı, lavabo üretiminde ve mobilya sektöründe kullanılmaktadır.

Erzurum’da çoğunlukla mezar düzenlemelerinde kullanılan mermer pahalı bir malzeme olmasından dolayı dış mekanda sadece merdiven basamakları ve sahanlıklarda kullanılabilmektedir.  Ayrıca mermer buzlanma sonucu kayganlığa neden olduğundan döşeme malzemesi olarak tercih edilmemelidir. Paledyen döşemede kırık mermer parçaları kullanılmaktadır.

FavoriteLoadingFavorilere Ekle

Yeni yazılarımızın cihazınıza anlık bildirim olarak gelmesini ister misiniz? Bildirimlere Abone olun.

Cevap Ver

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz.