1. Ana Sayfa
 2. İyi Tasarım
 3. Metro Forest: Başarılı Arazi Rehabilitasyon Projesi

Metro Forest: Başarılı Arazi Rehabilitasyon Projesi

featured
Reklam Sponsoru

Metro Forest Ormanlaştırma Projesi, 2012’nin başlarında PTT (Tayland Petrol Otoritesi) Reforestation Institute tarafından yeniden ağaçlandırma için bir alan tasarlamak üzere Bangkok’ta terk edilmiş bir alanda gerçekleştirildi (Anonim 2018a). Eski bir çöp alanı olan alan, rehabilite edilerek dış mekan sergi alanı olarak tasarlanmış bir ekolojik yenileme projesidir (Anonim 2018b).

Metro-Forest, Bangkok’un doğusunda ve Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’na yaklaşık 6 km uzaklıkta genişçe bir alandır (Anonim 2018b).

Metro Forest Projesinin Amacı

Çevre bilincini geliştirmek ve ziyaretçileri yerel orman ekolojisi hakkında eğitmek için açık bir sergi alanı olarak tasarlanmış ekolojik bir yenilenme projesidir. Terk edilmiş bir alandaki proje, 4.75 dönümlük değerli toprakları geri almayı ve ovadaki tropik ağaç türlerinin yanı sıra tarihi ağaçların bir araya getirilmesi yoluyla banliyö yayılımının, kentsel ısı adasının ve sele eğilimli gelişmelerin gidişatını tersine çevirmeyi amaçlıyordu. Yani tasarımın insan tarafından şekillendirilmiş statik bir bahçeden daha fazlası olması amaçlanmış, ancak daha çok ekosistem süreçlerinden oluşan dinamik bir ilerleme olmuştur. (Anonim 2018c, Anonim 2018d).

Reklam Sponsoru

Tasarım ve Uygulama

Projeye başlarken İlk analiz, kazıların yasadışı çöp dökümü için çukurlar oluşturmasıyla toprağın taranmasını ve bunların ormanların yenilenmesi için yeni bir alan yaratma konusunda ilham verdiğini gösterdi. Bileşimsiz atık temizlenirken geri kalan kısım ayrışmaya bırakıldı (Anonim 2018e).

Mayıs 2013’te inşaat, yaklaşık 37.000 metrekarelik bir toprağa yeni kentsel ormana uygun bir dikim ortamı ve arazi oluşturacak şekilde yapılandırılmış sekileri oluşturmak için 6.000 metrekarelik toprak eklenerek başlandı. Ayrıca, sekiler, nispeten küçük bir alanda çeşitli mikro ekolojilerin oluşturulmasına yol açtı (Anonim 2018c).

Farklı bir orman ekolojisi oluşturmak için, Dr. Akira Miyawaki tarafından, en hızlı büyüyen dipterocarp 1 ortamlarını oluşturmak için fidan dikimi teknikleri uygulanmıştır. Peyzaj mimarları, orman ekolojistleri ve müteahhitler ile işbirliği yaparak, yükseltilmiş sekiler gözeneklilik sağlamak ve sıkışmayı önlemek için tasarlandı (Anonim 2018c).

Son derece verimli, organik toprak (3 oran üst toprak, 1 oran çiğ pirinç kabuğu, 1 oran hindistan cevizi tozu, 1 oran tavuk gübresi) karışımı, gözenekliliği sağlamak ve tasarlanmış sekilerin sıkıştırılmasını önlemek için oluşturuldu (Anonim 2018e).

Bitki türlerinin yerleşimi, kademeli olarak orana ve uygun su seviyesine göre zemin yüzey seviyesi yetiştirme koşullarına göre dikkatle gruplandırıldı. Örneğin, •Barringtonia asiatica gibi kirli suyu dönüştüren türler kanal dolgusu boyunca dikildi. Aralıklı taşkın koşullarında hayatta kalabilen türler nehir kıyısı boyunca dikildi. 

Sekilerin üstünde de, yaprak döken orman bitkileri ve dipterocarp1’ın farklı türleri dikildi (Anonim 2018c).

Dere için yatak oluşturulmuştur. Alan gençleştirilmiştir ve üç önemli bölüme ayrılmıştır. Alanın % 75’i orman, % 10’u su ve % 15’i diğer alanlar olarak tasarlandı (Anonim 2018e).

Burada metrekare başına 3-4 bitki ile yaklaşık 279 eşsiz türden 60.000 ağaç yetiştirildi. Dikim, görüş alanı ve kontrol noktaları açmak için seyrek yapıldı. Bitki örtüsünün, neminin ve besin seviyelerinin izlenmesi ile kontrol edilen çok katmanlı bir orman kanopisi tasarlandı (Anonim 2018f).

Alanın bakımı, yönetim en iyi yönetim olmadığından, ormanın kendisini yönetmesi için yerli türler kullanıldı.

Bununla birlikte, orman olgunlaştıkça, sürekli olarak devam eden proje gelecek nesiller boyunca öngörücü modelleme yoluyla bir rotasyon ormancılığı uygulaması yapıldı (Anonim 2018d).

Proje, sulak alan türleri için toplam 1.2 hektarlık bir su alanı oluşturmaya odaklanıyor. Bu ormanlar, ıslak mevsimde yerel bölgedeki selleri azaltır. Sirkülasyonlu su sistemleri, bitki örtüsü büyümesinde yardımcı olurken, su kaskatı estetiğe katkıda bulunur. Her bir tesisin gereksinimlerini ayrı ayrı dikkate alarak verimli su dağıtımı ve geri dönüşüm sistemleri kullanıldı(Anonim 2018e).

Yolcunun görsel olarak çok yoğun bir şekilde inşa edilmiş bir sergi merkezinden gözetleme kulesine geçmesine izin veriyor. Bu alanlar arasındaki bağ, ormanın ta kendisidir (Anonim 2018e).

Tek katlı uzun sergi mekanı, kavisli toprak duvarlardan oluşan merkezi bir alana sahiptir. Duvarın iç kısımlarındaki çeşitli noktalarda, şeffaf reçine içinde ‘Yabani Kökenli Tohumlar’ sanat eserleri gibi görünüyor (Anonim 2018e).

Sonuç

Projede; 1-4 metre arasında değişen yüksekliklerde 12 adet orman sekisi sergi alanının girişi, yeşil çatı, tiyatro çimenliği, köprü, orman yürüme yolu, proje alanı içerisinde şelale, su bendi ve dere, giriş kapısı, nizamiye, çevre çit ve çevre servi yolu, bisiklet park alanı tasarlandı; doğal gölet ve nehir kıyısı bitkilendirildi (Anonim 2018g).

Sonuç olarak ortaya muhteşem bir orman çıktı. Bangkok halkına Kent içinde eşsiz bir doğal alanda geziyormuşuz gibi harika bir imkan sundu. Darısı bizim başımıza, bizim ülkemizde de böyle projeler görmek ümidiyle…

Projenin son haline aşağıdaki videodan bakabilirsiniz.

Kaynakça

 1. Anonim. 2018a. Web Sitesi; https://www.asla.org/2016awards/172029.html, Erişim Tarihi: 1.05.2018
 2. Anonim. 2018b. Web Sitesi; http://www.kilsan.com/yesil-cevreci-ekolojik/coplukten-ormana-metro-forest, Erişim Tarihi: 1.05.2018
 3. Anonim. 2018c. Web Sitesi; http://www.landezine.com/index.php/2016/07/metro-forest-bangkok-urban-reforestation-by-lab, Erişim Tarihi: 1.05.2018
 4. Anonim. 2018d. Web Sitesi; http://www.landstylist.com/metro-forest, Erişim Tarihi: 11.05.2018
 5. Anonim. 2018e Web Sitesi; https://land8.com/?s=METRO+FOREST, Erişim Tarihi: 11.05.2018
 6. Anonim. 2018f. Web Sitesi; http://www.arquitectes.cat/iframes/paisatge/cat/mostrar_projecte.php?id_projecte=9999 Erişim Tarihi: 1.05.2018
 7. Anonim. 2018g. Web Sitesi; https://xxi.com.tr/i/yesilin-donusu , Erişim Tarihi: 12.05.2018
 8. Anonim. 2018h. Web Sitesi; https://landscapearchitecturemagazine.org/2017/05/08/control-of-the-canopy/ Erişim Tarihi: 12.05.2018

Dipnotlar
 1. Kereste ve reçinesi için uluslararası ticareti yapılan, özellikle Güneydoğu Asya’da meydana gelen uzun bir orman ağacı.[]
--------------------------------------------------------------------------
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap