1. Ana Sayfa
  2. Peyzaj Mimarlığı
  3. Milenyum Park: Dünyanın En Büyük Çatı Bahçesi

Milenyum Park: Dünyanın En Büyük Çatı Bahçesi

featured
Reklam Sponsoru

Asıl adı Lakefront Milennium Park olan Milenyum Park ABD’nin Chicago şehrinde geniş bir parkın sadece bir parçasıdır. Bir demiryolu avlusuna ve büyük bir otopark üzerine kurulduğundan dolayı, 9.9 hektarlık alanıyla dünyanın en büyük çatı bahçesi diyebiliriz. Park şehrin en büyük yeşil alanlarından olmasa da mimari açıdan en önemli parklarındandır.

Proje, 1997 yılında Belediye Başkanı Richard M. Daley tarafından yaptırılmıştır. Belediye’nin Şikago kentine yönelik geliştirdiği 15 yıllık gelişme planı “Yeşillendirme ve kültürel bilimleri destekleyen bir endüstri metropolü oluşturma arayışının bir parçası olarak en son ve en parlak başarısıdır. Parkın bazı kısımları daha sonra yenilenip geliştirilmiş olmakla birlikte yapımı 6 yıl sürmüştür. Tahmini 150 Milyon dolarlık bütçe hesaplanan projenin yapımı, 475 milyon dolarlık bütçeyi aşmıştır. 270 Milyon dolarlık kısmı devlet tarafından karşılanırken geri kalan kısmı bağış yapan halk tarafından karşılanmıştır. Tasarımcısı ünlü mimar Frank Gehry’dir. Park, özellikle kolay erişilebilirlik özelliği ile birçok ödül almıştır.

Tasarımın uygulamasını ise Terry Guen Design Associates şirketi yapmıştır. Çalışma proje yöneticisi, birçok sanatçı ve mimar, Milennium Park Inc. Bağış organizasyonu, kamu şirketleri, mühendislik gibi farklı disiplinler arasındaki tasarım koordinasyonunu ve alandaki peyzaj uygulama koordinasyonunu kapsıyor. Bitkilendirme, yaklaşık olarak 400’den fazla gölgelendirme ağacı ve gösterişli ağaç, binlerce çalı, 1.2 m derinliğindeki toprak profili üzerine tesis edilen perenniyalleri, güçlendirilmiş kumlu toprak üzerine tesis edilen ve konserler için kullanılan çim alan ve 20 cm’lik geniş yeşil çatıdan oluşuyor.

Reklam Sponsoru

Bir zamanlar döşeme gibi taş kaplamalardan oluşan alan şimdi 400’den fazla ağaç, binlerce çalı, yer örtücü, çok yıllık ve tek yıllık otsu bitki türleri içeren ve yağmur suyunu absorbe etme, havayı temizleme, kentteki ısı adası etkisini azaltma gibi işlevleri üstlenen, çok yönlü sosyal, kültürel ve ekonomik yararları olan ve gün geçtikçe büyüyen bir ortam olan bir yeşil alana ve aynı zamanda bir sanat eserine dönüşmüştür.

Milenyum Park Dört bölgeden oluşmaktadır:

  1. The Jay Pritzker Pavilion
  2. Cloud Gate
  3. Crown Fountain
  4. Lurie Garden.

The Jay Pritzker

Parkın ana mimari unsurunu Frank Gehry’nin tasarladığı The Jay Pritzker çelik konstrüksüyon elemanı oluşturmaktadır. Bu dev bir açık hava tiyatrosudur, 4 bin kişilik oturma alanı ve çelik konstrüksüyon altında yer alan çim alan üzerinde yaklaşık 15 bin kişiyi ağırlamaya elverişli tasarlanmıştır. Titanyum spiral borular ve paslanmaz çelikten üretilen bu konstrüksiyon yapısı benzersiz, belirgin bir ses efekti yaratmak için konumlandırılmıştır. Büyük gösteriler ve konserler düzenlenmektedir.

Cloud Gate

Park meydanında Bulut Kapısı denen bölgede, Anish Kapoor 1 tarafından tasarlanan 110 ton ağırlığında çelikten oluşan “Bean” (Fasulye) denilen heykel bulunmaktadır. Gökyüzü, ağaçlar, su ve insanlardan oluşan çarpık bir görüntü yaratan dev çelik ayna parka sanatsal bir değer katmaktadır. Ziyaretçiler altında ve etrafında çeşitli sanatsal fotoğraflar çekmeye çalışmaktadır.

Gehry tarafından tasarlanan yaya köprüsü

Ayrıca Gehry tarafından tasarlanan yaya köprüsü, Milenyum Park ile Daley Bicentenial Alış Veriş Merkezini birbirine bağlar. Kavisli şekli yüzünden köprü, Yılan lakabını almıştır.

Crown Fountain

Crown Fountain bölümü Chicago’da ünlü Crown ailesinin onuruna yapılmıştır. İki büyük su düşüşü sağlayan materyalin ortasında yazın sıcaktan bunalan insanların eğlenebilmesi için sığ yüzeyli bir su geçişi bulunmaktadır. Hava müsait ise su Mayıs ayından Ekim ayına kadar akmaktadır. Su düşüşü sağlayan yapıların ön yüzlerinde çeşitli mimikler sergileyip ağzından su fışkırtan insan yüzü bulunmaktadır.

Lurie Bahçesi

Milenyum park Lurie garden

Lurie Bahçesi 2,5 dönümlük arazisiyle Milenyum Parkının Güney ucunda yer almaktadır. Bahçe tek yıllık ve çok yıllık ağaç, çalı ve step türlerinden oluşmaktadır. TGDA’nın bitkisel materyale yönelik bilgisi ve tasarım paleti, birçoğu Illinois bölgesine has doğal türleri içeren ve kentin mikroklimatik koşullarında iyi bir büyüme performansı gösteren binlerce seçilmiş perenniyal kullanımı ile daha kapsamlı bir hale gelmiştir.

Milenyum Parkı, teknolojiyi ve sanatı çok katmanlı, çağdaş, işlevsel bir kamusal mekanda birleştiriyor. Park, birçok tanınmış mimariyi, çeşmeleri, heykelleri, botanik bahçesine ait mekanları, büyük ölçekli performans aktivitelerini, restoran alanlarını ve bir paten alanını içeriyor. Bu proje, yenilikçi kamu-özel bütçeli ortaklıkların büyük kamu işlerinin yapım projelerinde başı çekebileceğini ve bu yolla kamusal açık mekan olarak hizmet veren bir ürün elde edilebileceğini kanıtlıyor.

Dipnotlar
  1. Ünlü Hint sanatçı. Bean adlı eseri onun ABD’de kullanılan ilk eseridir.[]
--------------------------------------------------------------------------
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap