1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Modern Çizgileriyle Wuhan’dan Bir Cep Park Örneği

Modern Çizgileriyle Wuhan’dan Bir Cep Park Örneği

featured
Reklam Sponsoru

Shangai’de bulunan ASPECT Studios tarafından tasarlanan bu park projesinin ilham kaynağı Mitolojik bir efsane olan Çin Anka-kuşudur.

Tasarımın akışkan çizgileri insanları toplanma alanlarına ve park meydanına yönlendirmektedir.

Projenin ana meydanı içerisine yerleştirilmiş ağaç gövdesi şeklinde inşa edilmiş güneş enerji paneli projenin mimarları tarafından “güneş ağacı” olarak isimlendiriliyor. Parkın enerjisini sağlayan bu panel, aynı zamanda insanları güneş ve yağmurdan koruyor ve geniş bir gölgelik alan sunuyor.

Reklam Sponsoru

Proje içerisinde yer alan zaman zaman dans eden su gösterileri yapan yansıma havuzu, yerel bitki çeşitleri ile çevrelenmiş, çocuklar için çok fonksiyonlu bir oyun alanı inşa edilmiş, ebeveynler ve dinlenmek isteyenler için gölgeli oturma yerleri planlanmıştır. Bu parkın yakınında bir plaza var ve plazadan çıkanları döşeme desenleri, ışık gösterileri ve oluşturulan akslar bilinçli olarak park alanına yönlendiriyor.

Hayata geçirilen bu modern kamusal alan boyunca, dikkatli insanlar Çin Anka kuşunun uçuş anlarını, kanatlarını çırpmasını ve bu sembolün renklerini soyut olarak hissedebilir.

Projenin özgün aydınlatma tasarımı, bölgenin mimarisi ve manzarasını birleştirerek alanı her yaş için bir etkileşim ve sosyal mekana dönüştürüyor. “Birçok yön, ölçek ve deneyimin bir ürünü olarak önemli ve ilham verici, insancıl ve ilgi çekici bir proje oldu. Yerli ağaçlar ve çalıların özenle seçilmesi, mekanlara yıl boyunca farklı karakterler kazandırdığı için tasarıma 4 mevsimlik özgün bir boyut getireceğini umuyoruz”diyor ASPECT Studios Shanghai Stüdyo Direktörü Stephen Buckle.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap