1. Ana Sayfa
  2. Bitki Dünyası
  3. Muscari Armeniacum – Üzüm Sümbülü Özellikleri

Muscari Armeniacum – Üzüm Sümbülü Özellikleri

featured
Reklam Sponsoru

Arap sümbülü olarak da bilinen muscari armeniacum bitkisi Asparagaceae ( Kuşkonmaz) familyasındandır. Anayurdu Batı Asya ve Güneydoğu Avrupa ( Ermenistan’ da dahil) olan çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Gerçek bir sümbül ( Hyacinthus cinsi ) değildir. Cinsin adı Muscari , cinsin birçok türünün çiçeklerinin ürettiği kokuya atıfta bulunarak Yunanca misk kelimesinden gelmektedir.

Yaygın adları;

Muscari armeniacum, Armenian grape hyacinth, Garden grape hyacinth, Gavurbaşı, Ermeni sümbülü, Arap sümbülü, Dağ sümbülü, Üzüm sümbülü.

Muscari armeniacum Yaprak Yapısı

Uzun, çizgisel, sarkık yeşil yaprak yapısına sahiptir. İlkbahar da topraktan yaprakları çıkar ve çok zaman geçmeden peşinden çiçekleri açmaya başlar. Ama çiçekleri açmaya başladığında yaprakları tekrar ölmektedir. Ancak diğer birçok ilkbaharda çiçek açan soğanın aksine, sonbaharın ortasında aktif olarak yeniden büyümeye başlar ve ılık kış zamanlarında devam eder.

Reklam Sponsoru

üzüm sümbülü

Muscari armeniacum Çiçeği

Her bir çiçek tanesi, sap başına 20-40 sıkıca paketlenmiş çiçek ile 1-3 adet 10-20 cm boyunda sap üretmektedir. Çan şeklindeki çiçeklerin uç kısımların bant şeklinde beyaz çizgiler mevcuttur. Çoğu çiçek hafif çimenli veya üzüm kokusuna benzeyen koku üretir. Kesme çiçekçilik için harika bir seçimdir Üzüm sümbülü. İç mekanda kullanıma uygundur. Çiçeklenme zamanı boyunca alttan üste doğru sırayla çiçek açmaktadır. en üstteki çiçek açtığı vakit en altta ilk açan çiçek solmaktadır.

Üzüm Sümbülü Bakımı, İstekleri ve Üretimi ;

Bakımı çok kolaydır ve ekstrem istekleri yoktur. Bahçeleriniz de ve saksılarınız da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Fakat eğer iç mekan bitkisi olarak kullanmak istiyorsanız çoğunluklar pencere önlerini ve balkonları tercih etmelisiniz. Günde en az 4 saat güneş ışığına ihtiyacı vardır. Çünkü gölgelik alanla yetişen Üzüm sümbülleri çiçek açar yetişir fakat bir senelik olarak kullanılır. Bir sonraki sene açmayacak ve yetişmeyecektir. Tüm topraklar da kolaylıkla yetişir. Ancak eğer amacınız üretimini sağlamak, daha iyi çiçek açmasını saplamak ve her sene daha çok bitki üretmek ise toprağına birkaç şey ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Bunlar;

  • Bitkisel çürüntüler
  • Yanmış gübre
  • Kum

Bu malzemeler ile toprağınızı karıştırınız ve soğanları 7-8 cm derine gömerek sulayınız. Bu işlemden sonra pek bir şey yapmanız gerek kalmıyor. Sadece toprağını çok kurutmadan sulamanız yeterli olacaktır.

Tüm iklimlere dayanıklıdır. Donlara dayanıklıdır. Kolayca çoğaltmak mümkündür bu bitkiyi ; bölünerek, kendi kendime tohumlayarak ve soğanlı olan kökünü ayırarak üretebiliriz. Hatta bazı durumlarda Üzüm sümbülü arsızlaşarak istilacı bir bitki olabiliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap