1. Ana Sayfa
 2. Gezi Rehberi
 3. Nakkaştepe Millet Bahçesi: Boğaza Nazır Muhteşem Bir Park
Trendlerdeki Yazı

Nakkaştepe Millet Bahçesi: Boğaza Nazır Muhteşem Bir Park

featured
Reklam Sponsoru

This post is also available in: English

Boğaza nazır yemyeşil doğayla iç içe, yaşanmış ve yaşlanmış bir parkta vakit geçirmeye ne dersiniz? Yaklaşık 50.000 bin metrekrelik alanı ile kullanıcılarına keyifli vakit geçirme ve fotoğraf çekme imkanı sunan Nakkaştepe Millet Bahçesini inceleyen yazı ile yeni yıla merhaba diyoruz.

Nakkaştepe Millet Parkı ve Hafıza 15 Temmuz

Üsküdar Kuzguncuk sınırlarında yer alan Nakkaştepe Millet Bahçesi 2000’li yıllardan sonra İstanbul’un ilk millet bahçesi olması özelliğini taşıyor. Boğaz sırtlarına konumlanmış olan park yemyeşil doğasıyla hem göze hem ruha hitap ediyor. Açılışından bu yana birçok konser, etkinlik ve buluşmalar gerçekleştirilmiştir. Sahip olduğu manzara ve doğası gelenleri tatmin edecek nitelikte. Aynı zamanda sosyal medya fotografçılarının da uğrak noktasıdır. Manzara açısı ile Otağtepe Parkıyla benzerlik göstermektedir.

Kendi çektiğim fotoğraflar ile size parkı gezdirirken deneyimlerimi de aktaracağım.

Reklam Sponsoru

Nakkaştepe Millet Bahçesi’ne Ulaşım ve Sirkülasyon

Nakkaştepe Millet Bahçesine araçla giriş Gümüşyolu Caddesi tarafından sağlanmaktadır. Yol üzerinde bulunan tabelalarla alana kolaylıkla ulaşmak mümkün. Girişler yayalar için ücretsiz. Araçla geliyorsanız cüzi bir miktar ödemek gerekiyor.

Alanda yer alan fonksiyonlar şu şekildedir :

Nakkaştepe Millet Bahçesinden İstanbul Boğazı
 • Araç ve yaya girişi
 • yaya girişi
 • şehitlik girişi
 • otopark
 • piknik alanları
 • çeşme
 • çocuk oyun alanları
 • yürüyüş parkuru
 • kondisyon aletleri
 • ahşap uçan yol
 • macera parkuru
 • gölet
 • ahşap köprü
 • kapalı çocuk oyun alanı
 • tenis sahası
 • amfi
 • kafe
 • yönetim
 • mucit evi
 • spor alanı
 • bay bayan wc
 • bay bayan mescid
 • zipline başlangıç ve bitiş noktaları

Mekan Tasarımı ve Malzeme Seçimi

Alan içerisinde fonksiyonların parçalı halde kullanımı dikkatimi çeken noktalardan oldu. Alanın bütüncüllükten uzak bu yanı zaman zaman kaybolmuş hissettirebiliyor. Bu sebepten olsa gerek sık sık bilgi panoları yerleştirilmiş.

Nakkaştepe Millet Bahçesinde alanın tamamında doğal malzemeler kullanılmış. Sadelik ve fonksiyonellik ön planda tutulmuş. Köprüler, oyun grubu elemanları, macera parkuru, spor aletleri hatta bordür ve yükseltiler ahşap malzemelerle oluşturulmuş. Oyun alanı zemini ve yürüme yolları da projeyi destekler nitelikte.

Alanda büyük ağaçların olmasının tasarımı desteklemiş. Piknik alanları, macera parkuru, yürüme yolları ile parka yaşanmışlık hissi veren bu yanı tıpkı uzun yıllar gittiğiniz bir ormanda geziniyor gibi hissettiriyor. Tek yapmanız gereken bu mevsimde büfeden salebinizi alıp kendinizi doğaya bırakmak.

Büfe demişken alan girişinde çay, kahve, çeşitli içecekler ve hafif atıştırmalıklar alabileceğiniz belediyeye ait bir büfe mevcut. Dilerseniz yemek için gölet başındaki kafeteryayı kullanabilirsiniz. Piknik için geldiyseniz ateş yakmadan vakit geçirmek mümkün.

Nakkaştepe Millet Bahçesine Nasıl Gidilir?

Araçla ulaşım için Gümüşyolu Caddesindeki girişi kullanmalısınız. Zira Kuzguncuk sahil girişi sadece yayalar için tasarlanmıştır ve otopark yoktur.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Eğlence alanları

Alanda bulunan çocuk oyun alanı oldukça sade, hacimli oyun grupların kullanıldığı bir park değil. Macera parkuru ve zipline bu sadeliği dengelemiş. Zipline ile parkı üst ölçekten hissederken köprüye tutunurmuşçasına fotograflar elde etmek mümkün. Küçük yaş grubu için park alanının yanı sıra kapalı oyun alanı ile mucit evi bulunmaktadır.

Doğa gezintisi

Nakkaştepe Millet Bahçesinde topografyanın eğimli olması nedeniyle koşu ve yürüyüşlere elverişli olduğu söylenemez. Yürüme yolu için ayrılmış alanda eğim azaltılmak istense de zaman zaman dik yokuşlar ve merdivenler çıkmış.

Gezmek için daha çok yaz aylarını tercih ederseniz hava açık olduğu için iyi fotoğraflar çıkacaktır. Aynı zamanda serinlemek için güzel bir mola olabilir. Mevsiminde bu park keyifli piknik masalarına şahit olmuştur ve olacaktır.

Gezinti sırasında sevimli dostlarımıza rastlamak mümkün. Mutlaka masanızı ziyarete geleceklerdir. Hazırlıklı gitmekte fayda var.

Doğa her yaprağında en derin yazılar olan biricik kitaptır

GOTHE

Ve unutmayın ki; dünya çıplak ayaklarınızı hissetmeyi ve rüzgar saçlarınızla oynamayı özler

halil cibran

Parkın Yanı Başında Hafıza 15 Temmuz Şehitliği ve Müzesi

Buraya kadar gelmişken Hafıza 15 Temmuz Şehitliği ve Müzesini de mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Millet bahçesinin girişinden sağa döndüğünüzde servi ağaçları sizi karşılayacaktır. Ölümsüzlüğün ve vahdaniyetin sembolü serviler. Her ağaç başında bulunan plakalarda şehitlerin isimleri bulunmakta.

Açık ve kapalı alanlarıyla farklı bir atmosfere sahip. Bahçe girişinden itibaren o ruhu hissedeceksiniz. Hafıza 15 temmuz müzesi görülmesi gereken yerlerden. Müze, çalıştay neticesinde Mimar Hilmi Şenalp küratörlüğüyle hayata geçirilmiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde işletmesi yürütülüyor.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Servi ağaçları yürüyüş yolu
Hafıza 15 Temmuz Şehitliği ve Müzesi Yolu
Nakkaştepe Millet Bahçesi hafıza 15 temmuz şehitliği ve müzesi
Hafıza 15 Temmuz Şehitliği ve Müzesi

Hafıza 15 Temmuz Şehitliği ve Müzesi Ulaşımı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Anadolu Çıkışı konumunda bulunuyor. Şehitliğe ulaşım araç ile parkın ana girişinden sağa dönerek sağlanabiliyor. Toplu ulaşım ile de metrobüs kullanarak Anadolu yakasında bulunan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü durağında inebilirsiniz. Kendine ait otoparkı bulunmakta.

09:00-18:30 saatleri arasında Pazartesi günleri hariç ziyarete açık. Giriş ücretsiz.

Önerilen Yazı
Osmanlı’dan Günümüze Millet Bahçeleri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı

Yorum Yap