1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Alışveriş Merkezinde Bir Çatı Bahçesi Örneği: Namba Parks

Alışveriş Merkezinde Bir Çatı Bahçesi Örneği: Namba Parks

featured
Reklam Sponsoru

Dikey yapılaşmanın gittikçe daha çok popülerleştiği bir dönemdeyiz. Bu yapılaşmaların yaygınlaşmasıyla birlikte çatı bahçelerinin de son dönemin en popüler uygulamalarından biri olması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Dünya çapında başarılı ve ilgi gören çatı bahçelerinden biri de Japonya’nın Osaka kentinde bulunan Namba Parks‘dır.

Namba Parks

Namba Parks 2003 yılında Osaka’nın merkezinde, eski beyzbol stadyumunun bulunduğu yere kurulmuştur. Bu yapı ofis ve alışveriş merkezinden oluşan bir komplekstir. Park Tower adında olan ofis kulesi 30 katlıdır ve 120 adet kiracısı bulunmaktadır.

Reklam Sponsoru

Alışveriş merkezlerinin büyük bir çoğunluğu tek düze betonarme yapılaşma üzerine kurulu iken Namba Parks ise alışılagelmiş ışık ve beton karmaşası yerine geniş yeşil alanı ile dikkat çekmektedir. Bu özellik Namba Parks’ı diğer yapılardan ayırarak öne çıkmasına neden olmuştur.

Proje Detayları

Proje, Park Tower adındaki 30 katlı bir kulenin yanında, birden fazla bloktan ve kademeli olarak sekiz kattan oluşmaktadır. Namba Parks kentin ortasında yükselen bir orman izlenimi verirken bu özelliği ile günümüze sadece kalıntılarıyla tasvir edilebilmiş Babil’in Asma Bahçeleri’ne benzetilmektedir.

Proje Mimarı: Obayashi Corporation
Peyzaj Mimarı: EDAW, Inc.
Aydınlatma Tasarımcısı: Joe Kaplan Architectural Lighting
Su Tasarımı: WET Design
Çevre Tasarımı: Selbert Perkins Design Collaborative, Inc.
Ofis Kulesi: Nikken Sekkei Ltd.
Sit Alanı: 8.33 dönüm
Toplam Bina Alanı: 243.800 m²

Projenin Amacı

Namba Parks projesi, kültür ve rekreasyon etkileşimini yeşil tasarım ile birleştirerek kullanıcılara sunmayı hedeflemiştir. Yoğun kentleşmenin yaşandığı Osaka’da insanlara nefes alabilecekleri, doğayla iç içe zaman geçirebilecekleri bir alan tasarlamak istenmiştir. Bu tasarım aynı zamanda ekonomik ve kaliteli yeşil tasarım olarak nitelendirilecek ve Osaka’nın kimliğini yeniden tanımlayarak yeşil odaklı kalkındırma anlayışını yaygınlaştıracaktır.

Kademeli park, doğaya uygulanan antropojenik baskının azaltılmasına, sokağa bağlanmasıyla kent ile yeşil alanlar arasında bir köprü oluşturarak sürekliliğin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Faaliyetler

Bu alışveriş merkezi insanların bir yandan alışveriş yaparken diğer yandan da parklarda gezinip yeşil alanların tadını çıkarabilecekleri bir yerdir. Parkın alt kısmında eğlence ve yemek mekanlarına giden kanyon şeklinde kıvrımlı bir yol bulunmaktadır. İkinci ve beşinci katta mağazalar bulunurken, altıncı katta ise çeşitli restoranlar bulunmaktadır.

Çatı katı bahçesinde ise açık hava etkinliği alanı, teras bahçeleri ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap