1. Ana Sayfa
  2. Bitki Dünyası
  3. Nandina Domestica – Cennet Bambusu Özellikleri

Nandina Domestica – Cennet Bambusu Özellikleri

featured
Reklam Sponsoru

Cennet bambusunun bildiğimiz bambu ile alakası yoktur dalları dik, sert, sağlam ve yan dal vermediği için ve yaprakları da bambuyu anımsattığı için bambuya benzetilmiştir. Cennet bambusu denmesinin sebebi ise her mevsim farklı bir güzellik sergilediği için bu adı almıştır.

Nandina domestica – Cennet Bambusu özellikleri

  • Genellikle 2-3 metre boy yapabilen orta boy bir çalıdır. Hızlı büyürler, yapraklar tüysü ve oldukça uzundur saplarında dizili birçok yaprakçıktan oluşur. Yapraklar sonbaharda kızarırlar, yaprak güzelliği ile değerlendirilebilir.
  • İlk baharın sonuna doğru beyaz salkımlar halinde çok gösterişli olmayan çiçekler açar, çiçeklerin ardında yeşil küçük salkımlar halinde meyveler oluşur kış aylarında kızarır meyve güzelliği ile kullanılabilir.
  • Oldukça dayanıklı bir türdür , kuraklığa ve donlara dayanıklıdır her türlü toprağa adapte olabilir fakat iyi drenajlı topraklarda iyi gelişme gösterir, tam güneşli alanları tercih ederler tam güneşli alanlarda yapraklarının rengini tam gösterirler
  • Kullanım alanları; Endüstriyel alanlarda, kara yolarında, şevlerde, çatı bahçelerinde, kaya bahçelerinde, kurakçıl peyzajda, doğal tarz bahçelerde, Japon bahçelerinde değerlendirilebilir

Yaprak Yapısı

Nandina domestica Formu

Cennet Bambusu Meyvesi

Reklam Sponsoru

Yorum Yap

Yazar Hakkında

KTÜ Peyzaj Mimarlığı Öğrencisi - İlgi Alanları: Bitki Tanıma Değerlendirme ve Bitki Tasarımı.

Yorum Yap