1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Nergis Çiçeğinin Mitolojik Hikayesi

Nergis Çiçeğinin Mitolojik Hikayesi

NERGİS ÇİÇEĞİNİN MİTOLOJİK HİKAYESİ
Reklam Sponsoru

Nergis çiçeği koklamaya devam ediniz, zira kalpte delilikten, barastan, cüzzamda bir habbe vardır. Onları nergisten başka bir şey gideremez.

Hz. Muhammed

Echo, Kithairon dağında yaşayan güzel sesli bir dağ-su perisidir. Zeus’un gönlü ne zaman nympelerle vakit geçirmek istese Echo’yu, karısı Hera’nın yanına gönderip O’nu oyalamasını istiyordu. Bu durumu fark eden Hera çok öfkelendi ve Echo’yu cezalandırdı. “ Sesini keseceğim senin, artık sadece son kelimeleri tekrarlayarak konuşabileceksin. Tek başına bir kelime dahi edemeyeceksin.” der ve ondan sonra hiçbir zaman söze ilk başlayan olamadı Echo, sadece son kelimeleri tekrar ederek yaşamaya çalıştı.

Bir peri ve tanrının oğlu olan Narkissos dünyanın en yakışıklı erkeğiymiş. Onun bu yakışıklılığını yeryüzünde bilmeyen yokmuş. Onu görenler yakışıklılığı karşısında büyülenirmiş. Onu gören bütün kadınlar ona aşık olurmuş ama Narkissos hiçbirini kendine layık görmediği için hepsini geri çevirirmiş.

Reklam Sponsoru

Dağlarda yaşayan güzeller güzeli Echo Narkissos’un bu şanından haberdarmış ama onu daha önce hiç görmemiştir. Bir gün hiç beklemediği bir anda Narkissos ile karşılaşmış ve diğer kadınlar gibi o da Narkissos’u görür görmez aşık olmuş. Günlerce onu gizliden gizliye takip etmiş. Bir gün cesaretini toplayıpaşkını ilan etmeye karar vermiş. Fakat şöyle bir problem varmış Echo konuşamıyormuş. Sadece söylenenleri tekrar ederek kendini ifade edebiliyormuş. Eğer Narkissos beni gördüğünde güzel bir şey söylerse belki duygularımı biraz da olsa diye düşünüyormuş.

Narkissos bir gün gezerken bir mağaraya denk gelir. Bu mağara ise Echo’nun yaşadığı mağaraymış. Narkissos mağaraya yaklaşarak “Burada kimse var mı?” diye seslenmiş. Buna karşılık olarak Echo “burada” yanıtını vermiş. Narkissos sesin geldiği yöne ilerlemiş ve Echo ile karşılaşmış ama ona da diğer kızlar gibi davranak Ekho’yu görmemezlikten gelmiş. Bu duruma üzülen Echo aşkından ne yemek yiyebilmiş ne de bir damla su içebilmiş. Günden güne kaybolup gitmiş geriye sadece sesi kalmış. Ne zaman biri gelip yaşadığı mağaralara seslense Echo tekrar edermiş. Narkissos için ise oda benim gibi sever ve benim gibi karşılığını bulamaz diye ah etmiş.

Narkissos yine bir gün ormanda dolaşırken susamış. Ve ormanın içinde su aramaya başlamış. Biraz yürüdükten sonra berrak bir pınar bulmuş. Tam su içmek için pınara eğildiği anda suda kendi yansımasını görmüş. Kendi güzelliğine hayran kalmış. O kadar hayran kalmış ki kendisinde gözünü alamamış. Günlerce pınarın başında kendi yansımasını izlemiş. Elini uzatıp dokunamamış, seslenmiş sesine yanıt bulamamış. Çaresizce günleri bu pınarın başında geçmiş. En sonunda Narkissos kendisine aşık olmuş. Echo’ nun dediği gibi olmuş ve Narkissos imkansız bir aşka kapılmış. Kendini o kadar çok sevmiş ki yansımasını izlerken üzüntüsünden pınarın başında ölmüş. Öldüğü yerde sapsarı mis gibi kokulu bir çiçek açmış. Herkes o çiçeğe Narkissos olarak adlandırmış.

Böylece Nergis çiçeği, imkansız aşın, sevipte kavuşamayanların ve kendi ölümüne yol açacak kadar çok sevenlerin simgesi haline gelmiş.

Nergis çiçeğinin özellikleri

 • Nergis soğanlı bir bitkidir. Soğanları tekrardan kullanılabilir ancak bir sene dinlendirilmesi önerilir.
 • Kesme çiçekçilikte en çok kullanılan çiçeklerden biridir.
 • Taç yaprakları beyaz veya sarı karışımları şeklindedir.
 • Soğanı zehirlidir.
 • Yaprakları direkt olarak soğandan çıkar.
 • Çiçekleri beyaz veya sarı yapraklıdır.
 • Yan taç yaprakları ovaldir ve 6 adettir.
 • Sapları 20 cm ile 80 cm arasında uzayabilir. Her dalda birden fazla çiçek bulunabilir. 
 • Nergis çiçeğinin yaprakları da soğanından çıkar.
 • Nergis dinlenme zamanına giren bir çiçektir.

Nergis çiçeğinin türleri

 • Çin nergisi (Narcissus tazetta)
 • Yabani nergis (Narcissus pseudonarcissus)
 • Fulya (Narcissus jonquilla)
 • Zerrin (Narcissus poeticus)
 • Güz nergisi (Narcissus serotinus) 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 10 ay önce

  Cok guzel aciklayici ve merak uyandiran bir yazi olmus tesekkurler

 2. Çok güzel bir anlatım olmuş. Çok güzel.En sevdiğim mitolojik hikayelerden birisidir. <3

 3. Çok güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir