1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Uluslararası Öğrenci Yarışmaları Katılımcıları için 7 Öneri

Uluslararası Öğrenci Yarışmaları Katılımcıları için 7 Öneri

featured
Reklam Sponsoru

Yaklaşık 2 ay önce tamamen tesadüf eseri karşılaştığım bir Instagram gönderisi sayesinde Avusturalyalı bir kuruluş olan World Landscape Architects (WLA) ‘in Reimagine the Space Between isimli öğrenci fikir yarışmasına katıldım.

Yarışma Haziran ayının başında başlayıp Ağustos ayının ortasındaki teslimle son buldu. Teslimden sonraki 1 aylık değerlendirme sürecinin ardından kısaltılmış liste ve kazanan açıklandı. Yarışmaya girmek için istenen ücret 17 dolardı ve kazanan proje 500 dolar ödül sahibi olacaktı.

Yarışmaya katıldığımda ve projeye başladığımda teslime son 5 gün kalmıştı. Bu kadar az zamanda yüksek bir başarı beklemiyordum ama yine de bu deneyimi edinmek istedim.

Reklam Sponsoru

Bu yazımda benim gibi yarışma deneyimi kazanmak isteyenler için edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşıyorum:

Rethink Competition in the Workforce | Stanford Graduate School of Business

1. Her şeyden önce konuyu anladığınıza emin olun;

Konuyu iyi anlamak her şeyden önce geliyor. Yabancı dil çevirisinden kaynaklanabilecek yanlış anlaşılmaları önlemek için yazılanları iyi anladığınıza emin olun. Genelde yarışma formatında öğrencilere verilen bilgilendirme dosyasında konu detaylıca anlatılmış olur, ama yine de anlamadığınız noktada yarışmayı düzenleyen kuruluşa e-mail atmayı unutmayın. Aşağıda sitenin ana menüsünden alınmış bir kesit görüyorsunuz, sağ üst köşedeki ‟contact us” ibresinden kuruluşun e-mail adresine ulaşabiliyorsunuz ve yarışma boyunca sorulan sorulara cevap verildiğini belirtmek isterim.

2. Juri üyelerini araştırın, uzmanlık alanları önemli;

Çoğu yarışma açıklandıkları günle aynı gün juri üyelerini de açıklamış oluyor. Size tavsiyem juri üyelerini detaylıca araştırın ve uzmanlık alanlarını, çalışmalarını öğrenmiş olun. Projeyi onların uzmanlık alanları çevresinde biçimlendirmeseniz bile dikkat ettikleri noktaları bilmek sizi bir adım öne taşıyacaktır.

3. Tasarım ve içerik üretmeye başlamadan önce, istenilen formata dikkat edin, beklentileri anlamaya çalışın;

Özellikle fikir yarışmalarında basmakalıp olan alan kullanım haritalarına, dolu-boş ilişkisi haritalarına eğer onlarla çok ilişkili bir konseptiniz yoksa gerek yok. Sizden istenenin fikir olduğunu ve bunu 1/200, 1/100 lük haritalarda en ince detayına kadar göstermek zorunda olmadığınızı unutmayın. WLA’nın öğrenci fikir yarışmalarında genelde 3 tane A3 boyutunda poster teslim etmenizi istiyorlar ve bunun bir sayfasını sadece yazıya ayırıyorlar. Bu durumda yapılan analiz haritalarına da, aşırı detay çizimlere de yer kalmıyor.

4. Proje hazırlığı sürecini önceden planlayın;

Projeye başladığınızda zaman çok hızlı akmaya başlayacak o yüzden zaman yönetimi en önemli faktör başarı için. Kritik alarak ilerlemeyi düşünüyorsanız, daha önceden kritik tarihlerini planlayarak ilerlemenizi öneririm.

Ten Essential Time Management Strategies

5. Proje kadar onu nasıl sattığınızda önemli;

Özellikle uluslararası öğrenci yarışmalarında, yabancı dilin yaratabiliceği olumsuzluklar düşünülerek juri üyeleri yazıyla anlatımdansa, görsel anlatımla projeyi değerlendirmeyi tercih ediyor. Bu yüzdende güçlü ve etkileyici grafikler tasarlamak bu tarz yarışmalar için bazı durumlarda proje kadar önemli duruma geliyor. Etkileyici grafikler yaratmak için Photoshop gibi programları tavsiye ederim, eğer yeterince hakim değilseniz bu konulara mutlaka eğitim almanızı öneririm.

öğrenci yarışmalarında sunum çok önemlidir.
https://tr.pinterest.com/pin/485403666071033065/

6. Teslimden önce istenen bütün belgelerin hazır olduğuna emin olun;

Öğrenci yarışmalarında kuruluşlar sizden öğrenci olduğunuza dair kanıt isteyecektir (Öğrenci belgesi, öğrenci kartı vs.). Bu tür istenen belgelerin teslim zamanından en az bir hafta önce hazır olduğuna emin olun ki teslim zamanı geldiğinde bir de belge tamamlamakla uğraşmayın.

7. Teslim saat ve gününü karıştırmayın;

En sık karşılaşılan problemden olan teslim saatini karıştırma özellikle Amerika gibi kuruluşların hazırladığı yarışmalarda AM, PM sisteminin kullanılmasından dolayı ortaya çıkıyor. Teslim saati ve tarihini, farklı ülkelerle olan saat farkını hesaba kattığınızdan emin olun.

Yorum Yap

Yorum Yap