1. Ana Sayfa
  2. Bitki Dünyası
  3. Orman Devi Sekoya Ağacı (Sequoiadendron giganteum)

Orman Devi Sekoya Ağacı (Sequoiadendron giganteum)

featured
Reklam Sponsoru

Anavatanı, Kuzey Amerika’nın batı kesimleri olmakla birlikte doğal dağılımı, batı Sierra Neveda, Kaliforniya’nın sınırlı alanıdır. Dev sekoya ağacı bataklık servisigiller (taxodiaceae) ailesindendir.

Sequoiadendron giganteum – Sekoya Ağacı Özellikleri

Avrupa’da ve Türkiye’nin ılıman yerlerinde iyi gelişim göstermektedirler. Örnekleri İstanbul’daki çeşitli park ve bahçelerde, eski Boğaziçi korularında az rastlanmaktadır. Diğer adıyla Mamut ağacı, çap, hacim ve yaş bakımından dünyanın en iri ağaçlarındandır[1]. Dev sekoya ağaçları, dünyadaki en eski canlı organizmalar arasında bulunmaktadırlar.

[2]

“Kabuğum yangına dayanıklıdır çünkü kabuğumun reçinesiz olması ve özsuyumun yangın söndürücülerinde kullanılan tanik asit denilen bir kimyasal içermesindendir.”

Reklam Sponsoru

Sequoiadendron giganteum

1. Sekoya Ağacı Habitus Özellikleri

Genç ağaçlarda konik formlu olan habitus daha sonraki dönemlerde kök kısmında genişleyen, geniş ve dağınık tepeli bir form oluşturmaktadır. 100 metre boy, 10 metre gövde çapına ulaşabilmektedir. Herdemyeşildir. Ortalama 5.000 yıl yaşamaktadır. Gövde kabuğu, koyu kahverengi ile kırmızımsı kahverengi renkli, kalın boyuna derin çatlaklı, lifli, süngerimsi yumuşaklıkta bir yapıdadır[1].

“Bu kadim ağaçların bulunan fosilleri Kretase döneminden kalma, Eosen ve Miyosen dönemlerinde İngiltere, Avrupa ve Amerika’ya yayıldı derken buzullar aşağıya doğru harekete geçti ve devleri geri döndürülemez şekilde sildi süpürdü. Uzun zaman önce dünyanın nasıl bir yer olduğuna dair insanın aklını başından alabilecek bir hatıra olarak yalnızca bir avuç ağaç kaldı.”

John Steinbeck “Travels With Charley: In Search of America” (1962) 

2. Sekoya Ağacı Yaprak Özellikleri

Mavimsi-yeşil renkli, sürgünlere sarmal olarak dizilen yapraklar, iki farklı formdadır. Birinci tip yan dallar üzerindeki yapraklar, kısa, üçgenimsi, sürgünlere yatık üç sıralı olarak dizilmişlerdir. Üst yüzlerinde belirgin halde iki stoma bandı vardır. İkinci tip yapraklar, ana sürgün uçlarında ve kozalak taşıyan verimli sürgünler üzerinde yer alır ve daha uzun, sivri uçludurlar[1].

Stoma Bandı Nedir ?

Yaprak dokusunda bitkilerin gaz alışverişini sağlayan, klorofil içeren iki hücrenin aralarında açıklık bırakarak oluşturdukları yapı [4].

3. Sekoya Bitkisi Çiçek Özellikleri

Erkek çiçekler, çok sayıda etamin pulunun kısa bir eksen üzerinde sarmal olarak dizilmesinden oluşan kozalak formundadır. Dişi çiçeklerin oluşturduğu kozalaklar, yumurta biçiminde, 25-40 adet odunlaşmış karpellerden 1 oluşur. Karpellerin üst yüzleri buruşuktur. Kozalaklar, 2 yılda olgunlaşır [1].

4. Sequoia National Park

Sequoia Ulusal Parkı, Kaliforniya, Visalia’nın doğusunda güney Sierra Nevada’ bulunan bir milli parktır. Park 25 Eylül 1890’da 404.064 dönümlük ormanlık dağlık araziyi korumak için kurulmuştur[6]. Park, hacimce dünyanın en büyük ağacı olan General Sherman’a ve birçok dev sekoya ağacına ev sahipliği yapmaktadır. General Sherman ağacı, dünyanın en büyük on ağacından beşini içeren Dev Ormanı’nda büyümektedir. Milli park, Sequoia Kompleksi orman yangını nedeniyle Eylül 2020’de kısmen kapatılmıştır.

Doğa bilimci ve uzun ağaç avcıları Chris Atkins ve Michael Taylor tarafından keşfedilen ağacın boyu trigonometri bazlı lazer ölçüm cihazlarıyla saptanmıştır. Daha sonra Eylül 2006’da bu ağacın en tepesine tırmanan Steve Sillett tepeden bir bandı yere kadar sarkıtarak daha geleneksel ve güvenilir bir ölçüm yapmıştır. Bu işin nasıl yapıldığını merak edenlere ve dev sekoyaları yakından görmek isteyenlere “National Geographic” tarafından çekilen filmi izlemelerini tavsiye ederim.

Sekoya Ağacı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

sekoya ağacı türkiye’de Yetişir mi?

Evet Türkiye’de ılıman iklimlerde yetişebilmektedir. Ancak anavatanındaki gibi dev boyutlara ulaşamayabilir.

sekoya ağacı nerede yetişir?

Sekoya ağacının anavatanı Kuzey Amerika’dır. Ama ılıman iklimi olan her yerde yetişebilecek uyuma sahip bir bitkidir.

sekoya ağacı ne kadar yaşar?

Ortalama ömrü 2000 yıldır. Ancak dünyanın en yaşlı sekoyasının 3000 yaşından daha büyük olduğu bilinmektedir.

Sekoya Büyüme Hızı

Sekoya ; İlk 10 yıl yavaş sonrasında hızla büyüdüğü bilinmektedir.

Sekoya Ağacı Fidanı

Sekoya, fidan ya da tohum olarak dikilebilmektedir. Ülkemizde hem fidan hem de tohum olarak satışı mevcuttur.

Kaynakça

  1. https://www.konusanagac.com/konusan-agac/122/dev-sekoya.html/.
  2. https://br.pinterest.com/.
  3. https://www.viator.com/.
  4. http://biyolojiterimleri.com/.
  5. http://www.redwoodworld.co.uk/.
  6. https://en.wikipedia.org/wiki/Sequoia_National_Park/.
  7. https://nomadict.org/.

Dipnotlar
  1. Karpel Nedir? Tohum tomurcuklarını taşıyan başkalaşıma uğramış yaprak[4][]
--------------------------------------------------------------------------
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü 4. sınıf öğrencisi. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık Ve Kameramanlık bölümü mezunu. İlgi alanları; sanat, doğa fotoğrafçılığı, kuş gözlemciliği, animasyon seslendirme.

Yorum Yap