1. Ana Sayfa
  2. Endüstriyel Tasarımlar
  3. Pandemi Koşullarına Uygun Lotus Oyun Donatısı

Pandemi Koşullarına Uygun Lotus Oyun Donatısı

featured
Reklam Sponsoru

Covid-19 pandemi sürecinde kısıtlamalardan dolayı çocuklarımız zamanlarının çoğunu evlerimizde geçirmek zorunda kaldı. Dışarıya çıkamayan çocuklarda bunalım ve birtakım ruhsal sıkıntılar görülmeye başlandı.

Çocuklarımızın sağlığı bizim için oldukça önemlidir. Covid-19 sürecinde hijyen konusunda endişelerimiz her zamankinden daha fazla olmuştur. Açık alandaki donatıların hijyen konusunda yetersizliği bizleri bu konuda daha hijyenik bir tasarım projesi geliştirmeye itmiştir. Ailelerin hijyen konusundaki kaygılarını giderip, gönül rahatlığı ile çocukları ile vakit geçirebilecekleri bir ürün ve mekan tasarlanmaya çalışılmıştır.

Neden Mi Lotus ?

Lotuslar (Nelumbo nucifera) bataklıkta yaşamalarına rağmen en temiz bitkilerden biridir. Saf, temiz, bir o kadar da narin bir yapıya sahiptir. Lotus çiçeği temizlik, saflık, başarı, mücadele, huzur ve güzellik gibi birçok kelime anlamını içinde barındırır.

Reklam Sponsoru

Bu tasarımımızda da özellikle Covid-19 sürecinde önemini çokça hissettiğimiz hijyen konusunda lotus bitkisinden esinlenerek bir tasarım kurgulanmıştır.

Lotus çiçeği - Nelumbo Nucifera
Lotus-Nelumbo Nucifera

İnsan Ergonomisine Uygunluğu

6-9 yaş arası çocuklar için dönence tasarımı yapılmıştır, ölçüleri çocuk ergonomisine uygun bir şekilde oturma yerleri tutunma çubuğu ve çatısı tasarlanmıştır. Ebeveynlerin rahatlıkla döndürebileceği dönence yaprakları, ayrıca ebeveynlerin yardımı ile engelli çocuklarında rahatlıkla kullanabileceği bir şekilde donatı tasarlanmıştır.

Çocuk Parkı Dönence tasarımı - Lotus çiçeği

Donatı Malzeme Bilgisi Ve Ölçüler

Bu tasarımda geri dönüşüme uygun ve çevre dostu malzemeler tercih edilmiştir. Dış mekan koşullarına uygun, kayma yapmayan donatı tasarımında melamin formaldehit ile tutkallanmış çam kontrplağı kullanımı uygun görülmüştür. Ayrıca yüzeyinde su ve kir tutmayan lotus boyası ile malzemeler boyanmıştır.

Dönence Donatı malzemesi

Donatının Park Konseptti

Lotus park alanının renkleri tamamen lotusun kendi renklerinden tanımlanmıştır, alanın tüm hesaplanması yapılmamış sadece parkın içerisinde bulunan 3 adet dönence hesabı ve malzeme bilgisi verilmiştir. Sağlık bakanlığının yayınladığı genelgeye göre açık mekanlardaki hijyen maddelerine göre tasarımı yapılmıştır.

Parkın alanın giriş kısmında parka girerken dezenfektan tünelinden geçerek hijyen sağlanmaktadır, pembe lotus çiçeği aydınlanma anlamına gelmektedir bu yüzden pembe alan çocukların özgürce kendini gösterebildikleri su ile temas edebilecekleri serbest oyun alanı tasarlanmıştır, mor lotus çiçeği yaratıcılığı ve simgelediği için çocukların kendilerini gösterebilecekleri tırmanma alanı olarak tasarlanmıştır, mavi lotus bilgeliği yansıttığı için eğitim alanı mavi renk de kurgulanmıştır, kırmızı lotus çiçeği sevgi ve tutkuyu simgelediği için sahne alanı kırmızı renk de tasarlanmıştır. Ve son olarak yeşil renk sonsuzluğu yansıttığı için trambolin yeşil renkte kurgusu yapılmıştır. Bu sayede çocuklar her zıpladığında sonsuzluğa ulaşma hissi hedeflenmiştir.

Çalışma Tekniği Ve Kullanımı

Ebeveynler çocuklarını eğlenmeye getirdiklerinde donatıya binecek çocuklar için yaprak duvarının boş kısmında sadece bir basamak yüksekliğindeki kısımdan binerek oturma kısmında oturduktan sonra dezenfektan çatısından tutan destek çubuğundan tutunarak eğlenebilecekler o sırada aileler çocuklarının eğlencesi kesilmemesi için yapraklardan döndürmeye devam edebilirler. Çocuklar donatıda eğlenip vakit geçirdikten sonra donatının boş olduğu zamanlarda çatısında dezenfektan püskürtmesi yaparak donatının çocuk ile temas olduğu kısımların dezenfekte edilmektedir,

Proje Katılımcıları

Abdurrahman AY, Necla Aslan, Eyşan Emiroğlu, Bahadır Beyaz, Kübra Çakar, Meryem Şensoy, Şevval Dündar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

KTÜ Peyzaj Mimarlığı Öğrencisi - İlgi Alanları: Bitki Tanıma Değerlendirme ve Bitki Tasarımı.

Yorum Yap