1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Şehir Manzaralı Dağda Panoramik Manzara Yolu Düzenlemeleri

Şehir Manzaralı Dağda Panoramik Manzara Yolu Düzenlemeleri

featured
Reklam Sponsoru

Nordkette, Avustralya’da Innsbruck’ın hemen kuzeyinde bulunan Kuzey Alpleri’nin en büyük dağ silsilesi olan Karwendel’in en güneydeki dağ zinciridir. Yaz kış büyük turizm potansiyeli bulunan bu dağa tren ve teleferik sistemleri ile turistler taşınıp, trekking ve manzara yolu yürüyüşleri yaptırılmaktadır. Nordkette treni, doğasever ziyaretçileri şehir merkezinden alıp doğrudan seegrube Teleferik istasyonuna, Deniz seviyesinden 1,905 metre yükseklikte, nefes kesen dağ ortamına getirir.

Nordkette Manzara Yolu

Sonrasında ziyaretçiler yürüyerek 2.8 kilometrekarelik kıvrımlı panoramik patika yolla 142 metre yukarıya ulaşır. Yol boyunca, sade mimari müdahaleler bu muhteşem manzaranın doğallığına dahil olur ve ziyaretçilere dağ manzarasının büyüleyici görüntülerini farklı perspektiflerden deneyimleme şansı sunar. Banklardan seyir terasına kadar her eleman, patika yol boyunca özgün peyzaj değerleri oluşturmaktadır.

Bu yol üzerinde doğalı bozmayan ziyaretçi alanları yapılması için Snøhetta tasarım ile anlaşmaya varılmıştır.

Reklam Sponsoru

İnce tasarım dokunuşları ile Alpin (dağ) manzarasının çarpıcı unsurlarını vurgulamaya çalıştık. Dikkat çekici mimari yapılar yerine, sade çizgiler kullanarak ziyaretçilerin dağ manzarası deneyimini tüm doğallığıyla yaşamasını istedik.

Snøhetta Innsbruck ofisinin Mimarı ve Genel Müdürü Patrick Lüth

Seyir Terası Platformu

Arazinin içerisinde bir yapı çıkıntısı olarak görünen seyir terası platformu, doğal peyzaj ile zarif bir şekilde uyumludur ve alanın topoğrafik farklılıklarını vurgular. Platformda duran ziyaretçiler, aşağıdaki Inn Vadisi’nin nefes kesen manzarasının keyfini çıkarırken, üzerinde bulunduğu metal ızgara bulutların üzerinde yüzüyormuş hissi verir. Ormanlık alandan dağ çamı bitki örtüsüne geçişte, bir merdiven yapısı bu doğal fenomeni işaretler. Bir sayaç yürüyüşçüler öğrenmek ve çarpıcı Langer Sattel ve Frau Hitt zirveleri ilk izlenim hayran bir şans verir. “Büyük taş” olarak adlandırılan objeyi çevreleyen çeşitli seviyelerdeki ahşap platformlar bu alanı yürüyüş güzergahı alanında popüler bir dinlenme yeri haline getirmektedir.

Ahşap Platformlar

Biraz daha yükseklikte, basamaklı ahşap platformlar bir amfitiyatro oluşturur. Yapıları oluşturan on parçanın her biri, doğal ve önceki yapılardan ilham alan bir malzeme seçimi olan Corten steel’den şekillenmiştir. Oturma ve uzanma platformları yerel ormanların tipik ağaç ürünü olan Larchwood’dan inşa edilmiştir.

Felsefik Cümleler

Mimari birimler üzerine Avusturyalı filozof Ludwig Wittgenstein’dan alıntılar işlenmiştir. İşlenen cümleler ziyaretçileri dinlenme alanında bir kaç dakikalarını düşünmeye ayırmaya ve manzara karşısında hem iç yolculuğa hem de dış yolculuğa davet ederek bu dağ yoluna özgün bir anlam daha kazandırmaktadır. Snøhetta, bu alıntıları seçmek için bir Wittgenstein bilgini olan Prof. Allan Janik ile birlikte çalışmıştır.

Nordkette Tanıtım Videosu (İngilizce)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap