1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Pengbu Mahalle Parkı

Pengbu Mahalle Parkı

featured
Reklam Sponsoru

Hangzhou, Çin’de şehir merkezine çok yakın olan eşsiz geniş açık alanlarıyla ünlü oldukça beğenilen bir şehirdir. Bünyesinde barındırdığı West Lake, çevredeki tepeler ve ovalar ile bütünleşen doğal manzarası, Hangzhou’u hem tarihi hem modern yapıları hem de doğal yapısıyla önemli kılmaktadır. Hangzhou’nun artan nüfusuna yönelik olarak yıllardır süren hızlı kentsel gelişmeler, şehrin sınırlarını doğaya doğru genişletti. Bu doğal ortamdaki büyük rezidanslarda yaşama şansı bulan insanlar, kamusal alanlarda spor yapmaya, vakit geçirmeye ve birbirleriyle etkileşimde bulunmaya olanak sağlayan rekreasyonel alan üretme çabasındalar. Pengbu Bölgesi’nin kalbindeki bir yerleşim parkı olan Pengbu Central Commons, bu ortak kullanım bölgesi için geniş bir yeşil açık alan sağlıyor.

Park Site Alanındaki Cep Parkları Tamamlıyor

Hangzhou’nun Doğu Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’na yürüme mesafesinde olan Pengbu Central Commons, elverişli bir konumda yer almaktadır. Merkezi bir park, mahallenin insanlarında aidiyet hissi uyandıran “ortak” kullanım malıdır ve insanlar için sosyalleşme merkezidir. Bu park, arka sokaklarında yer alan birkaç cep parkın da birbiriyle iletişim kanalları oluşturmasını sağlıyor. Bu sayede park içerisinde spor yapmak veya gezmek isteyenler için yeşil alan sirkülasyonu sonlanmamış oluyor. Alan kullanımına yönelik bu yaklaşım, parka zengin ve dinamik bir estetik getiriyor, gelişimin merkezinde büyük ölçekli olanaklar ve konutlara yakın bir iç eksende daha küçük programlı cep parklar sağlıyor.

Park alanı herkesin kullanabileceği geniş bir çim etkinlik alanı, gezinme bahçeleri, oyun alanı ve spor olanakları ile donatılmıştır. İnformal amfitiyatrosu ile birlikte orta alan, birçok insanın aynı anda kullanabileceği egzersiz, oyun ve eğlence imkanları sunan bir etkinlik alanı olarak tasarlanmıştır. Geniş çim ve amfitiyatrosu, sosyal etkinlikler için dinamik bir alan işlevi görür ve park kullanıcılarının komşularıyla rahatça sohbet etmeleri ve bağ kurmaları için idealdir. Parkın ziyaretçileri, basketbol ve tenis kortları, çocuk oyun alanları ve uzunlukları değişen koşu parkurları gibi birçok aktivite olanaklarından yararlanabilirler.

Reklam Sponsoru

Yemyeşil ve modern çizgilerle oluşturulan kıvrımlı yollar ağı ile mahalle cep parklarına bağlanan, durağan değil değişen ölçekler sağlayan çok boyutlu program alanları, toplulukların eğlence ve sosyal altyapıya sahip olması için dinamik bir mahalle parkı oluşturmaktadır. Komşular ve onları çevreleyen manzara arasında sıkı sıkıya örme ilişkileri geliştiren bu mahalle parkından, Hangzhou’nun gelecek nesiller için yeni bir mahalle parkı ortaya çıkıyor.

Proje PLAT Studio tarafından 2015 yılında hazırlanmış, 2017 yılında ise uygulanmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap