1. Ana Sayfa
 2. Bitki Dünyası
 3. Peperomia – Zümrüt Dalgası Çiçeği Özellikleri Ve Bakımı

Peperomia – Zümrüt Dalgası Çiçeği Özellikleri Ve Bakımı

featured
Reklam Sponsoru

Peperomia (Zümrüt Dalgası) Piperaceae (Karabibergiller) familyasındandır. Güney Amerika kıtasının kuzeyinde ve Kuzey Amerika kıtasının güneyinde, Orta Amerika’da yetişir. 17 kadar türü Afrika’da bulunur. Yaprak dökmeyen otsu bir bitkidir. Çok çeşitli şekil ve renklerde, parlak yapraklı bodur bitkilerdir. Ayırt edici bir özelliği ise tek bir şeklin zıt yaprakları ile yoğun bir şekilde kaplanmış olan etli gövdelerdir.

Peperomia - Zümrüt Dalgası Çiçeği

Peperomia Çiçeği Özellikleri

 • Evdeki havayı temizler
 • Dayanıklıdır
 • En yaygın süs bitkilerinden birisidir
 • 1000’den fazla türü vardır
 • Tropikal ve yarı tropikal bitkilerdendir
Peperomia - Zümrüt Dalgası Çiçeği

Evlerde genellikle yaprak güzellikleri için yetiştirilirler. Dallı türleri genellikle 30cm’i geçmez. İklimi uyan yerlerin bahçelerinde, yer örtücü olarak kullanılabilir.

Yaprakları; yuvarlak büyük, etli ve parlaktır. Bazı türlerde yapraklar koyu yeşilken diğer türlerde ise alacalı renkte olabilmektedir.

Reklam Sponsoru

Zümrüt Dalgasının çiçekleri oldukça küçüktür. Asıl yapraklarıyla ünlüdür. Çiçekleri genellikle kuyruk şeklinde sarı ve kahverengidir.

Zümrüt Dalgası Çiçeği Bakımı

Evlerde havadar, kuvvetli aydınlık, az güneşli yerlerde güzel yetişirler. Zümrüt Dalgası Çiçeği aydınlık ama direkt güneş almayan ortamlarda sağlıklı büyür. Direkt güneş ışığı bitkinin yapraklarını yakar. Yetersiz ışıkta bitkinin büyümesi durur.

Peperomia çiçeği - Zümrüt Dalgası Çiçeği
Peperomia watermelon

Peperomia Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Sulama sıcak yaz günlerinde toprağın üst yüzeyinin elinizi ıslatıcılığı kaybolur kaybolmaz sulanmalıdır. Serin havalarda veya sürekli klima kullanılan alanlarda toprak üst yüzeyinin nemliliği bir hayli azalınca, diğer serin ve soğuk zamanlarda ise toprak tamamıyla kupkuru oldukça yapılmalıdır. Zümrüt Dalgası Çiçeğini sulamadan önce toprağın en az yarısının kuru olmasına dikkat edilir. Fazla sulama bitkinin köklerinin çürümesine yol açar. Bu çiçeği sulamanın en iyi yolu saksı altlığından sulamaktır. Bu teknik yaprakları kuru tutacağından bitkiyi olası hastalıklardan korur.

Zümrüt Dalgası Çiçeği Toprağı Nasıl Olmalı?

Pomza taşı

Toprak olarak hazır poşet topraklardan kullanabilirsiniz. 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmanız çok iyi olacaktır. Yaprakları kuru tutarak ve ortamı havalandırarak nemden kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Bahar ve yaz aylarında ayda bir gübreleyebilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında gübrelenmesine gerek yoktur. Bitki besini (salon bitkilerine özel, genel amaçlı yani npk eşit ağırlıklı) nisan sonu, eylül sonu arasında ortalama üç haftada bir yeterli olur. Çiçeğiniz çok dallı ve çok yapraklı ise her üç sulamada bir vermeniz gerekebilir.

Saksı köklerin anca sığacağı kadar olmalı. Gereğinden büyük olması hastalığa sebep olabilir. Saksı boyu fazla büyük olursa toprağın kuruması zorlaşacağından köklerde çürümeler oluşabilir. Bu nedenle saksı boyu seçimine dikkat edilmesi gerekir.

Peperomia çiçeği
peperomia polybotrya ‘Raindrop’

Oda sıcaklığındaki ortamlar bu bitki için idealdir. Serin ortamlar bitkinin yapraklarına zarar verebilir. Sıcağı, yoğun nemli havayı severler. İklim açısından yaşadığınız yerde kış şartları uygunsa bazı türlerini devamlı bahçede yetiştirebilirsiniz. Toprak saksılarda yetiştirerek bütün yıl bahçede veya balkonda tutabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı gelişirler.

Peperomia Zehirli Midir?

Herhangi bir toksin veya zehir içermez. Zehir ve toksin içermediği için çocuklar ve hayvanlar için güvenlidir. Mideye zarar vermez. Parçalarının yanlışlıkla yutulması herhangi bir zehirlenmeye neden olmaz.

Peperomia çiçeği - Zümrüt Dalgası Çiçeği ve kedi

Peperomia Hastalıkları

 1. Çoğu zaman, bitki kök sisteminin çürümesine eşlik eden kök çürüklüğünü etkiler. Hastalığın nedeni aşırı sulama ve düşük oda sıcaklığıdır. Hastalığın tedavisi için çiçek, köklerin etkilenen tüm bölümlerini daha önce çıkarmış olan yeni bir toprak karışımına konulmalıdır. Son olarak, çiçeğe mantar öldürücü bir çözelti ile müdahale edilerek çürüme ile başa çıkılabilir.
 2. Cüce virüs – çiçeğin normal şekilde gelişmesini engeller. Yaşam döngüsünü bozar. Yaprakların eğriliğine yol açan spesifik bir hastalık. Bu hastalık tedavi edilemez.
 3. Bitkiyi sıcak bir odada tutmak, hasarlara neden olur. Böceklerin sebep olduğu yaprakların üzerindeki kahverengi lekelerle belirlenebilir. Bitkinin mantar öldürücü ilaçlarla işlenmesi ve yeni bir toprağa ekilmesi böceklerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.
 4. Aşırı kuru iç ortam havası çiçeğin örümcek akarı ile enfekte olmasına neden olur. Bitkide ince ağ olarak görülür. Böceklerin zamanında tespit edilmesi ile, bitki sabunlu bir çözelti kullanılarak iyileştirilebilir.

Zümrüt Dalgası Çiçeği Budanması

Budama prosedürü büyük ölçüde çiçek türüne bağlıdır. Bol çeşitler yetiştirirken, aşırı sürgünleri etkilemeden merkezi bitki örtüsünün kesilmesi önerilir. Merkez sürgünleri kırptıktan sonra, önceki uzunluklarının sadece üçte biri kalmalıdır. Bu prosedürün sonucu olarak, genç sürgünler aktif olarak büyümeye başlayacak ve bu da bitkinin görünümünü olumlu yönde etkileyecektir.

Ereksiyon çeşitlerinin en uzun köklerini sıkıştırarak, gürlülüğü önemli ölçüde arttırılabilir. Bir sıkıştırma prosedürü 2-4 yeni sürgünün görünümünü uyarır. Çalı çeşitleri budama veya sıkma gerektirmez.

Zümrüt Dalgası Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Basit ve etkili bir yöntemdir. Sağlıklı bir yaprak seçilir. Keskin bir bıçak veya makasla dikkatlice kesilir. Yaprak sapı 3-4 cm uzunluğunda bırakılır. Dik bir şekilde suya yerleştirilir. Ilık bir ortamda bekletilir. 2-3 günde bir suyu değiştirilir. Yaprak sapı köklendirildiğinde, toprağa ekim yapılır.

Zümrüt Dalgası Çiçeği (Peperomia) Çeşitleri

Gelin biraz da çeşitlerine bakalım.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Adnan Menderes Üniversitesi/Peyzaj Mimarlığı Öğrencisi

Yorum Yap