1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Peyzaj Mimarlarının Eliyle Değişen Şehir ”Seattle”

Peyzaj Mimarlarının Eliyle Değişen Şehir ”Seattle”

Seattle Şehrinin değişmesine katkı sağlayan en önemli mimar; John Charles Olmsted

featured
Reklam Sponsoru

Bir kentin kimliği sizce neye göre belirlenir? Ya da bir kent nasıl kimlik kazanır? Şehrin ya muhteşem bir doğası olmalı ki olsa bile onu korumak yerine maalesef kent kimliğini bozarak bilinçsiz bir kentleşmeye gidildiği için her yer beton ucubeleriyle dolup taşıyor, kentler copy-paste ile çoğaltılmış gibi her yer birbirinin aynısı… Ya da kente kimlik kazandıracak yeni tasarımlar yapılmalıdır.

Geçenlerde Rus bir arkadaşım bana Moskova’dan bir fotoğraf gönderdi ancak ben Ankara sandım çünkü yapılar birbirine çok benziyor. Hemen ardından ona Ankara sokaklarını çekip attım ”Araba plakalarını görmesem burasının Moskova olduğunu düşünürdüm.” diyor. Oysa bu şekilde rast gele şehirleşmek yerine şehri bir bütün olarak düşünüp tüm özelliklerini dikkate alarak önceden olan doğal kimliğiyle uyumlu tasarımlar yapılsa, doğal bir özelliği yoksa da oraya yeni bir kimlik kazandırarak bütününde bu kimliğe uygun tasarımlar yapılsa ne güzel olur. İlk bakışta burası Ankara ya da burası Moskova diyebilirdik.

Bu yazımda 1900’lerin başlarına kadar gözle görülür hiçbir özelliği olmayan bir şehrin yani Seattle’nin bir Peyzaj Mimarı olan John Charles Olmsted‘in eliyle nasıl değişip geliştiğini anlatacağım. Keyifli okumalar.

Reklam Sponsoru

Seattle Şehrinin değişmesine katkı sağlayan en önemli mimar; John Charles Olmsted

John Charles Olmsted (1852-1920), New York’un Central Park’ının tasarımcısı olarak bilinen 19. yüzyıl Peyzaj Mimarı Frederick Law Olmsted‘in evlatlık oğludur. 1875 yılında üvey babası Frederick Law Olmsted’e çıraklık yapmaya başlamasıyla kariyerinin ilk adımını attı. Frederick Law Olmsted’in oğulları Jr. ve John Charles, Olmsted Kardeşler (The Olmsted Brothers) firması olarak birçok şehir parkı, üniversite kampüsü ve fuar alanı tasarımı yaparak Olmsted firmasının faaliyetlerini yürüttü. Bu sayede John Charles Olmsted kariyerinde büyük başarılar elde etti ve 1903 yılında ülkede ki en deneyimli peyzaj mimarı seçildi.

Aynı zamanda The Olmsted Brothers firmasının baş tasarımcısı olarak Seattle şehrinde birçok şehir parkı, oyun alanı, bulvar ve arboretum tasarlamıştır. Böylece Seattle’nin değişmesinde büyük rol almış oldu.

Olmsted’in tasarımlarında ki ana felsefe;

Önemli olan şehrin doğal manzarasının korunmasıdır. Olmsted Seattle için ilk raporunda şehre ‘su ve dağ manzaralarının avantajlarını güvence altına alıp muhafaza etmesi’ gerektiğini yazmıştır. Parklar ve Dinlenme Departmanı Çevre Programları Direktörü Don Harris’e göre bu uyarı hala şehir plancılarına yol göstericidir.

John Charles Olmsted’in tasarım hakkında söylediği unutulmaması gereken sözler;

Tavsiyelerinin çoğu bugün de doğru görünüyor. Örneğin, özellikle yağmur suyu yönetimi ve iklim değişikliğine uyumla ilgili günümüzün endişeleriyle ilgili olarak, kentsel akarsu yönetimini ileri görüşlü bir şekilde ele alarak şunları yazdı:

 “Belediye gelişiminde belirgin bir ekonomi, park yolları ve parkların döşenmesiyle de etkilenebilir; oysa arazi, normal boyuttaki drenaj borularıyla halletmek yerine daha fazla su taşıyan dereleri kapsayacak şekilde çözüm üretmek daha ucuzdur. Böylece, büyük yeraltı kanalları açmak ve büyük masraflardan kaçabiliriz. Baş belası olacak olan dereler veya küçük nehirler, keyifli yerel eğlence alanları veya çekici park yolları için fırsat haline getirilebilir.” 

John Charles OlmsteD

Başka bir zaman da uygar bir toplumun nasıl mümkün olacağını şu sözler ile ifade ediyor:

Uygar bir toplum olmak ve çocukların oyun alanlarında spor yoluyla adaleti  ve ahlakı öğrenebilmeleri  için her evden yarım mil uzakta küçük çocuklara ve bebek sahibi kadınlara yönelik küçük parklar ve oyun alanları bulunmalıdır.”

John Charles OlmsteD

Bu sözünde ise kentin her bir özelliğine göre tasarımlar yaparak bu özellikleri avantaja çevirebileceğimizden bahsediyor:

’Kentin farklı parkları mümkün oldukça birbirine benzemek için yapılmamalı, aksine her avantaj kendi başına ayrı bir bireyselliğe sahip olmak için farklı koşullardan alınmalıdır.’’

John Charles OlmsteD

Seattle

Seattle, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde bulunan bir şehirdir. ABD’nin en kuzeybatı ucunda bulunan King County’de yer almaktadır. 

John Charles Olmsted: ‘’Güzel Bir Seattle Şehri Olalım’’  projesiyle kenti, daha fazla arazi edinmeye ve ayrıntılı park sistemlerini geliştirmeye çağırdı. 1903 yılında bu şehir için Lake Washington’dan Seward Park’a  ve şehir genelinde  Woodland Park’tan, Discovery Park’a uzanan 20 mil uzunluğundaki park ve bulvarları içeren bir master plan geliştirdi. Daha sonra 1909’da Alaska-Yukon-Pasifik Fuarı’nı ve Highlands‘ın alt bölümünü tasarladı. İçinde birkaç kentin bulanabileceği ve eşleştirilebileceği bir park sitemi oluşturdu. 1937’de Colman, Frink, Green Lake, İnterlaken, Jefferson parklarını içeren 37 park ve oyun alanı daha tasarladı. Baker, Seward, Volunteer , Washington Park, Arboretum ve Woodland parklarının yanı sıra Broadway Playfield, Hiawatha Oyun Alanı , Lake Washington, Manolya ve Ravenna Bulvarları ‘nın da tasarımını yaptı. Böylece kenti park ve bulvarlar şehri yapmayı başardı.

John Charles Olmsted’in Seattle’de Tasarladığı Bazı Park ve Bulvarlar:

 1. Sunset Hill Park
 2. Green Lake Park
 3. Ravenna Blvd., Ravenna & Cowen Park
 4. Woodland Park
 5. Magnolia Bluff
 6. Queen Anne Blvd.
 7. Interlaken Park
 8. Washington Park Arboretum
 9. Volunteer Park
 10. Lincoln Park (Capitol Hill), later Cal Anderson Park
 11. Madrona Park
 12. Frink Park
 13. Colman Park
 14. Mt. Baker Park & Blvd.
 15. Jefferson Park
 16. Seward Park

1908 Plan

 1. Hiawatha Playfield
 2. Schmitz Park
 3. Lincoln Park

Diğer Olmsted Planları

 1. Fort Lawton
 2. Alaska-Yukon-Pacific Exposition

Green Lake Park

Green Lake Park Planı

Hiawatha Playfield

Woodland Park

Seward Park

Seward Park

Colman Park

Colman Park Planı

Volunteer Park

Peyzaj Mimarlarının Eliyle Değişen Şehir; ''Seattle''
Olmsted Brothers’ın Volunteer Park için ön planı, Seattle, 1904

Washington Park Arboretum

 Washington Park Arboretum Plan
Washington Park Arboretum Plan

Ravenna Bulvarı

Kaynakça

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap