1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. PEYZAJ PROJE ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

PEYZAJ PROJE ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

featured
Reklam Sponsoru

Odamız tarafından uzun soluklu bir mücadelenin ardından 3 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile Peyzaj Projesi zorunlu halde geldi.

Odamız tarafından uzun soluklu bir mücadelenin ardından 3 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile yapı ruhsat aşamasında peyzaj projesi zorunlu hale geldi. Yönetmelik, 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Peyzaj Projesi`nin, idareler tarafından istenecek olmasının 57. Maddesinde açıkça ifade edildiği Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği`ne göre, Yapı Ruhsat onayından sonra Peyzaj Projelerinin bir ay içerisinde idareye sunulması ve idarenin onaylaması zorunluluğu getirilmiştir.

Reklam Sponsoru

Yönetmelikte ayrıca “Peyzaj Projesi” tanımlanırken; “açık ve yeşil alanlar için ekolojik, doğal ve kültürel verilere dayalı olmak üzere, peyzaj mimarlarınca hazırlanıp imzalanan, yerleşme ve yapının özelliğine göre ilgili idarece istenecek projeyi ifade eder” ifadeleri kullanıldı.

Yönetmeliğin 66. Maddesinde ise Mimari Estetik Komisyonları`nda Peyzaj Mimarları`na yer verilmiştir. Buna göre, Komisyon idare bünyesindeki en az biri Mimar olmak üzere İnşaat Mühendisi, Peyzaj Mimarı, Sanat Tarihçisi, Şehir Plancısı ve Harita Mühendisinden oluşacaktır.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak ülkemiz genelinde idarelerce istenmekte olan Peyzaj Projelerinin farklılık göstermesi sebebiyle, yurt genelindeki dilin ortaklaştırılması sebebiyle başlatılan çalışma sonuçları Eylül ayı içerisinde tamamlanarak kamuoyu ve meslek camiamız ile paylaşılacaktır.

Kaynak: http://www.peyzaj.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=7748

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.