web analytics

Peyzax.com Yazarlık Başvurusu

Yazar: Mehmet Emin DAŞ
Biz Kimiz?

Websitemiz 2009 yılından bu güne Peyzajla ilgili konuları barındırıyor olup, başlarda boş zamanların hobi olarak değerlendirilmesi amacıyla kurulmuş bir blog adresi iken, zamanla peyzax.com domain alanına taşınması, bünyesinden profesyonel bir Peyzaj dergisi olan Yeşil Mimari‘yi çıkarması ve son olarak e-dergi formatına dönüşmesi açısından önemli bir sektörel markadır.

2011 yılından bugüne istatistiklerle kanıtlanabilen 1 milyona yakın ziyaretçi sayısı ve sayfa görüntülemesiyle sektördeki rakipsiz kentsel tasarım, bahçecilik ve peyzaj dergisidir. Mayıs 2020 itibariyle günlük tekil ziyaretçi sayımız ortalama 800-1400, sayfa görüntüleme sayısı ise günlük 1000-3000 arasındadır. Bu oran her geçen gün sitede yapılan geliştirmeler, eklenen yeni yazılar ve sosyal medya takipçi sayısının artışı ile artmaktadır. 


Ne yapmak istiyoruz?

Yukarıda kurulma ve ilerleme aşamasını anlattığımız Peyzax.com, online olarak yayınlanmaktadır. Temel amacımız, interneti aktif olarak kullanan ve yazma konusunda istekli olan sektör temsilcilerini bir araya getirmek, Türkiye’de var olan bahçecilik ve peyzaj yayınları eksikliğini kapatmaktır. Amaçlarımız doğrultusunda gerçekleştirmek istediklerimiz;

  • Peyzaj Mimarlığı mesleği ve işinin Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıda bulunmak,
  • Peyzaj Mimarlığı hakkında teknik bilgi, örnek proje ve dosya paylaşımları yaparak Türkiye’deki peyzaj mimarlarının gelişimine katkıda bulunmak,
  • Peyzaj sektöründe mesleğin daha iyi bir yere gelmesi için lobi faaliyetleri yürütmek,
  • Herkesin köşeyazarı olabileceği ve Fikir-Alışverişi yapabileceği bir platform oluşturmak,
  • Herkesin yeteneği doğrultusunda sektöre katkıda bulunabilecekleri bir ortam geliştirmek.


Kimler Yazar olabilir?

Peyzajla alakalı olma önceliği ile farklı meslek disiplinleri ile birlikte hareket ederek sektörle alakalı tüm haber, yazı, görsel gibi bilgileri yayınlamaktadır. Bu konularda websitemizde yazar olabilmek için Peyzaj Mimarı, Ziraat Mühendisi, Mimar, Şehir Bölge Planlamacı gibi ilgili teknik bölümlerden birinden mezun ya da öğrenci olmanız, ya da konuyla yazı yazabilecek kadar bilgili olmanız yeterlidir.


Nasıl Yazar Olunur?

Yazarlık Koşullarını okuyup kabul ettiyseniz, aşağıdaki formu doldurun, 7 gün içinde sizle whatsapptan iletişime geçelim. 

Öğrenciyseniz bulunduğunuz Üniversiteyi, bölümünüzü ve sınıfınızı, çalışıyor iseniz bulunduğunuz şirket ve konumunuzu yazınız.
Lütfen websitemizde yer alan kategorilerden hangileri ile ilgilendiğinizi belirtiniz (En fazla 5 seçenek işaretlenebilir.)
Yalnıca yabancı dili olanlar cevaplasın. Özellikle çeviri metinlerde olabilecek ihtiyaçlar için sorulmaktadır.
Dergimizde bulunması gereken bölümlerden, nasıl bir yayın politikası izlememiz gerektiğini, nelere dikkat etmemiz gerektiğine kadar aklınıza gelen herşeyi yazabilirsiniz.
1- Dergimizde yazar seçimi yoktur, yazı seçimi vardır.
Biz insanların bilgi sahibi olması için diploması olması gerekliliğine inanmıyoruz. Dolayısıyla öğrenci, çalışan veya ev hanımı… bizim için yazarımızın kimliği değil, bilgisi önemlidir.

2- Dergimizde her yazıyı yayınlayamayız.
Yazının daha önce websitemizde yazılmış olmaması, konunun özenle ve dikkatle hazırlanması gereklidir. Çoğunlukla emek harcayarak yazdığınız yazılar reddedilmez, hata varsa belirtilerek size düzeltmeniz için geri gönderilir.

3- Etik kurallara uymak zorunludur.
Yazılarda siyasi tercihlerin belirtilmesi, yazarın kendini rahatsız edici şekilde övmesi, yazarın okuyucuları kâr amacı güden kuruluşlara yönlendirmesi, yazarın toplum değerlerine aykırı görüşlerde bulunması yasaktır.

4- Yazınızı tamamladıktan sonra mutlaka bir editör onayından geçer.
Editör size danışmadan yazılarınızda %10 ekleme yapmak ve düzeltmelerde bulunma hakkına sahiptir. (Çoğunlukla) Yazınızın düzenleme (edit) aşaması tamamlandıktan sonra onayınız için size sunulur.

5- Yazarlık Koşulları Zaman İçinde Güncellenebilir.
Peyzax yönetimsel kararları zaman içerisinde deneme yanılma yoluyla ve elbette sizlerin tavsiyeleriyle yeniden oluşturma hakkını saklı tutar.

6- Yazar yazı yazmaya başlamadan önce dergi yönetiminin onaylaması için Yazı Plan Formunu mutlaka doldurmalıdır.
1 gün içerisinde kendisine olumsuz görüş bildirmediği takdirde yazı başlığı kabul edilmiş sayılır. 1 gün beklemeden yazılan veya form doldurulmadan yazılan yazıları yönetim uygun görmemesi halinde reddedebilir.

7- Yazarın sorumluluğu Yazı Ajandası‘nı kontrol etmektir.
Yazar, hazırlamak istediği konuyu yazı plan formlarına göre günlük güncellenen bu adresten kontrol edip, yazmak istediği konuda planlanan bir yazının olup olmadığını kontrol etmelidir.

8- Yazınız önceki araştırmalardan farklı olmalıdır.
Yazar websitemizin menü çubuğundaki arama butonunu kullanarak konuyla ilgili daha önce yazı yazılmış mı kontrol etmelidir. (Aynı konunun farklı özelliklerinde yazılabilir.)

9- Yönetime Danışılmalıdır.
Röportaj gibi önemli konularda röportaj yapılması istenen kişi ile ilgili mutlaka yönetime danışılmalıdır.

10- Bir günde en fazla 4 yazı yayınlanır.
Sonraki yazılar sonraki ilk günde yayınlanmak üzere beklemeye alınır.

11- Yazarlar yazılarını gönderdikten sonra -aksi belirtilmedikçe- inceleme aşaması için süre 3 gündür.
En geç 3 gün içerisinde yazısıyla ilgili düzeltmeler hakkında kendisine bilgi verilir.

12- Yazar Peyzax’ta yazdığı yazısının Peyzax’a ait olduğunu kabul eder.
Yazıların websitemize bağlantı (link) verilmeden başka bir yerde yayınlanması yasaktır.

13- Yazılar özgün olmak zorundadır.
Yazar yazılarının özgün olduğunu ve bir yerden kopyalanmadığını, faydalanılan kaynakların yazı altında veya içerisinde belirtileceğini taahhüt eder. Genellikle yazılan yazıların özgünlüğü Makale Özgünlük Testi ile kontrol edilmektedir.

14- Kaynak belirtilmelidir.
Yazar, internetten alıp kullandığı fotoğrafların ve yazıların kaynaklarını fotoğraf altlarında veya sayfa altında belirtmekle yükümlüdür.

15- Yayımlanan yazı sayısına göre yazarlar statü sahibi olacaktır.
Yazar statüleriyle ilgili yazımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

16- Yazılara reklam amaçlı link çıkışı koyulmasına izin verilmez.
Eğer bir ürün veya bir proje tanıtılıyorsa ilgili websiteye link verilebilir.

17- Yazarlarımızla esas iletişim kanalımız whatsapp grubudur.
Whatsapp grubu dışındaki kaynaklardan iletişim denenmiş olup çok zahmetli olduğu görüldüğü için yalnızca whatsapp grubu üzerinden mesajlaşmayı kabul edenler yazar olabilir.

18- Yeni yazarlar uyum sağlayana kadar farklı grupta yer alacaktır.
Websitemizde yazar olmayı kabul eden herkes önce Whatsapp’ta “Yeni Yazar Uyum Grubu‘na” dahil edilecektir. 3. yazısını yayınlaması itibariyle Whatsapp Genel Yazar Grubuna alınacaktır.

19- Yazar gruplarında kalma süreleri.
Yeni yazı yazmadan Genel Yazar Grubunda kalma süresi 1 aydır. 1 ay içerisinde yeni yazmayan yazarlar “Yeni Yazar Uyum Grubuna” alınır. Yeni Yazar uyum grubunda yazı yazmadan kalabilme süresi de 1 aydır. 1 ay içerisinde yeni yazar uyum grubunda yazı yazmamış yazarlar uyum sağlayamamış kabul edilir ve yazarlıktan çıkartılır.

20- Sürekli yazıp yazmak istemediğinize karar vermelisiniz.
Nadiren yazı yazmayı düşünen arkadaşlara önerimiz yazılarını [email protected]‘a dosya halinde göndermeleri ve Whatsapp gruplarına katılmamaları şeklindedir. Mail adresimize gönderilen yazılarda mutlaka yazarı hakkında bilgi verilecektir.