Sponsor

Gökdelenler Arasında Bir Cep Park: Greenacre Park

Greenacre Park, şehir merkezindeki arazinin yüksek maliyeti, kullanım yoğunluğu ve parkın saatler sonra güvenliğini sağlama ihtiyacı gereksinimiyle 1970’lerde popülerleştirilmiş kentsel açık alan tarzında bir cep parkıdır 1. New York Doğu 51. Cadde’nin kuzey tarafında, İkinci ve Üçüncü caddeler arasında yer almaktadır. Sasaki, Dawson, DeMay Associates tarafından baş tasarımcı olarak Masao Kinoshita ve sürece dahil olan Hideo Sasaki ve Tom Wirth tarafından tasarlanmıştır(2). Park, halka açık özel bir cep park olarak Greenacre Vakfı tarafından işletilmektedir ve Abby Rockefeller Mauze tarafından kurulmuştur.

Üç seviyeli park, oldukça büyük yontulmuş granit bloklardan inşa edilmiştir. 25 fit yüksekliğindeki bir şelale ile vurgulanmaktadır. Herdem yeşil ağaçlar, sarmaşıklı duvarlar ve mevsimlik çiçekleri, dinlendirici ve bahçe benzeri bir ortam yaratarak şelaleyi tamamlamaktadır. 12 adet olgun akasya ağacından oluşan merkezi bir alan bulunmaktadır. Bu ağaçlar güneş ışığının bölgeye girmesine izin verir aynı zamanda bitişik binaları perdelemek için koruyucu bir kanopi 2 oluşturmaktadır.

Peyzaj malzemeleri; granit, tuğla ve çeliğe yumuşak bir kontrast sağlamaktadır. Ormangülü (Rhododendron), açelya, Pachysandra toprak örtüsünün ortasına ekilmiştir. Yıldız manolya, açelyalar ve orman gülü erken ilkbaharda çiçek açmaktadır. Mevsimlik çiçekler, parka yerleştirilen çömleği doldurmaktadır ve tuğla duvarlardaki Boston sarmaşıkları (Parthenocissus tricuspidata) sonbaharın başlarında parlak kırmızı bir renge dönmektedir.

greenacre park genel görünümü

Su, granit yüzeyin üzerinden akarak dışarıdaki trafik gürültüsüne karşı bir karşı ses yalıtımı oluşturmaktadır. Su ekranının tabanındaki daha düşük seviyeli oturma alanı, ziyaretçilere su ile daha hızlı bir temas hissi sağlamaktadır. Bitişik duvar boyunca yer alan yükseltilmiş teras, tüm parkın genel görünümüne ve yüksekten düşen su görüntüsüne izin vermektedir. Bu teras, akrilik tavan kapatma sistemlerine sahip olup akşam ve soğuk havada kullanım için aydınlatma ve radyan ısıtma ile donatılmıştır.

Parkın dışındaki bir su objesi, içeri girmek için insanları davet etmektedir. Kafes, parkın girişini ifade eder ve kaldırımın biraz yukarısında bulunan merkezi oturma alanına götürmektedir. Ana oturma alanı, hareketli masa ve sandalye gruplarını barındırmaktadır. Geniş oturma duvarları ve basamaklar, öğle yemeği saatleri gibi yoğun zamanlarda oturmak için ek yerler sağlamaktadır. Duvar boyunca kaplama malzemeleri kullanılarak duvara 3 boyutlu hareketli bir görüntü katılmıştır.  Alanda bulunan büfe gün boyunca yiyecek ve kahve servisi yapmaktadır.

Greenacre Park, büyüleyici konsepti ve tasarımı sayesinde birçok ödül almıştır. New York City Parklar Konseyi, New York Mimarlar Derneği ve New York Eyaleti Mimarlar Derneği, parkın çağdaş Manhattan yaşamına yaptığı özgün katkıları onurlandıran profesyonel kuruluşlar arasındadır. 2018 yılında Ulusal Tarihi Yerler Siciline eklenmiştir. Boston Peyzaj Mimarları Derneği, Üçüncü Profesyonel Ödül Programı, Başarı Ödülü ve American Association of Nurserymen, 20. Peyzaj Ödülleri Programı, Peyzaj Ödülü’nü almıştır.

Eyalet Parklar, Rekreasyon ve Tarihi Koruma Komiseri Rose Harvey, “Bu güzel park, aile, arkadaşlar ve toplumla sosyal bağlar kuran bir bağlantı sağlıyor. Greenacre Vakfı’nı bu eseriyle ulusal bir üne kavuştuğu için tebrik ediyorum” dedi. “Greenacre Park, parkların fiziksel ve zihinsel sağlığımıza yardımcı olduğu kanıtlandığı için, dış mekanlarla düzenli bir ilişki sürdürmemize, ruhumuzu yeniden şarj etmemize, ruh halimizi yükseltmemize, kan basıncımızı düşürmemize, stresi azaltmamıza ve özgüvenimizi artırmamıza olanak sağlıyor genel olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı sağlıyor (4). ” sözleriyle Greenacre Park’ın ne kadar önem taşıdığını vurgulamaktadır. Parkı daha yakından incelemek isterseniz aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

FavoriteLoadingFavorilere Ekle

Dipnotlar
  1. Cep Park Nedir? Kent merkezinde; ulaşım altyapısı, yerleşim alanları gibi yapısal ögelerin çevrelediği ve baskıladığı, yoğun araç ve insan sirkülasyonunun etkisi altında kalan, belirgin bir işleve cevap veremeyen ya da mevcut işlevini süreç içinde kaybetmiş alanların değerlendirilmesiyle oluşan ve bu tarz alanlarda rekreasyon ihtiyacının yanında sosyalleşme gereksinimini de karşılayan alanlardır[]
  2. Kanopi Nedir? Kanopi, genel olarak güneş, yağmur gibi etmenlerden korunmak için yapılan yan bölgeleri açık, üstü kapalı yapılardır. Bu yapılara benzin istasyonları örnek verilebilir.[]
--------------------------------------------------------------------------
Kaynak tclf.org sasaki

Yeni yazılarımızın cihazınıza anlık bildirim olarak gelmesini ister misiniz? Bildirimlere Abone olun.

Yoruma kapalı.