Sponsor

ABD’de çocuk eğitim merkezi: Okul Öncesi Çiftlik

Öğretmenlerin, her okulda bir bahçe yapmayı umduğu Kaliforniya gibi yerlerde, ilkokul öğrencilerini bir matematik veya fen dersi almak için dışarıya çıkarmaları daha yaygın hale geliyor. Ancak yeni bir tasarım, okul bahçesi fikrini daha da ileri götürüyor: Oyun alanının köşesinde küçük bir arsa yerine, tüm okul bir çiftliktir.

Okul öncesi çiftlik kavramı ile bir mimari yarışmayı kazanan Roma merkezli tasarımcılardan Edoardo Capuzzo, “Çocuklar doğanın tadını çıkarmalı” diyor. “Dolayısıyla biz de bu farklı okulu tasarladık: sınıf yok, bunun yerine etrafta hayvanların serbestçe dolaştığı ve içinde bitkilerin yetiştiği açık alanlar var. Burayı okul ve doğanın iç içe geçtiği bir yer olarak düşünebilirsiniz.”

Okul Öncesi Çiftlik

Capuzzo, tasarımcılar Gabriele Capobianco, Jonathan Lazar ve Davide Troiani ile birlikte, küçük çocukların doğal olarak bitkiler ve hayvanlar üzerinde çalışmaya çekildiğini ve çocukların daha çok meşgul olmasını sağlamak için okulun bu avantajından yararlanabileceğini ve çoğalabileceğini fark etti. Birçok çalışma, bahçede öğrenmenin faydalarını vurguluyor: Çocukların, okuduklarını hatırlaması, test puanlarının yükselmesi daha olasıdır ve sebzelerin nereden geldiğini gördükten sonra, öğrencilerin evde yemek yemeyi tercih etme eğilimindedir.
Öğrenciler, çevrelerindeki bitkiler ve hayvanlar üzerine yapılan öğrenmeye ek olarak, rüzgar ve güneş enerjisi gibi okulun çalışmasını sağlayan teknolojiyi de öğrenirler.

“Öğrenmek için farklı bir yol bulmaya çalıştık,” diyor Capuzzo. “Yani, kitabı okuyarak veya öğretmeni dinleyerek öğrenmek yerine, doğrudan pratiğe dayalı bir şekilde tecrübe ederek öğrenmenin yolu bu. Tipik bir okulda sandalyeler ve sıralar vardır; bizim okulumuzda bunlar bulunmuyor; bizde içeride oturma veya dışarıya çıkma özgürlüğü var.”

Bu yaklaşım, geleneksel çağ okullarından çok farklı. 20’nci yüzyıla girerken, ilk sürekli anaokulunu başlatan ABD Eğitim Komisyonu okulları, “Okula gitmenin amacı, karanlık, havasız ve çirkin yerlerde daha iyi anlaşılabilir ve algılanır. Okullar, fiziksel benliğe hakim olmak ve doğanın güzelliğini aşmak içindir. Okul, çocukların dış dünyadan ayrışması için güçlerini geliştirmeleri gereken bir yerdir“ düşünceleriyle dizayn etti. Okul Öncesi Çiftlik

Tasarımcılar, yeni okul öncesi modelini, öğrencilerin doğadan daha fazla izole olma olasılığının yüksek olduğu şehirlerde özellikle yararlı bulduklarını söylüyorlar. Capuzzo, “Londra ya da Roma gibi büyük şehirlerde, çocukların yetişebileceği yeşil alanlar olmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Okul Öncesi Çiftlik

Fikirleri diğer anaokulları ile rekabet etmek için harika bir kavram olsa da, ekip benzer bir şey yapmaya çalışmak isteyen Roma merkezli bir çocuk psikoloğuyla hale görüşüyor. Burada onları zorlayacak şeyin okulların belli bir yol izlemeleri gerektiği varsayımını öngören yerel regülasyonlar ile uğraşmak olduğunu söylüyorlar. Yine de, başka yerlerde yapıldı: Yarışma bittikten sonra, tasarımcılar Norveç’te çiftliğe benzer bir okulun olduğunu öğrendi.
“Bu yüzden, bu konuda orijinal değiliz” diyor Capuzzo. “Fakat bu harika bir şey olabilir. Bu fikirleri uygulamaya çalışıyorum “dedi. Okul Öncesi Çiftlik

FavoriteLoadingFavorilere Ekle

Yeni yazılarımızın cihazınıza anlık bildirim olarak gelmesini ister misiniz? Bildirimlere Abone olun.

Yoruma kapalı.