Sponsor

Gürültü Perdesi Fonksiyonu ile Playa Honda Kent Parkı

Daha önceki yazımızda Amsterdam Havaalanı’nın yarattığı gürültü etikisini azaltmak için şehir ve havaalanı arasına inşa edilen yapay tepeler sayesinde gürültü perdesi oluşturarak sesin neredeyse tamamının emilmesini sağladıklarından bahsetmiştik. Bu yazımızda anlatacağımız proje yetkilileri de Amsterdam’daki gürültü çözümünden etkilenmiş olacak ki, yapay tepeler etkisini park projesi ile çözmüşler.

Playa Honda kent parkı, Lanzarote adasında (Kanarya Adaları, İspanya) önemli bir bölge olan San Bartolomé bölgesinde bulunmaktadır. Bu alanın önemi, başkent Arrecife’ye olan yakınlığına ve ayrıca önemli bir turizm merkezi olan İspanya, Avrupa ve Afrika ile bağlantılı olan ada havaalanına ev sahipliği yapmasına dayanmaktadır.

Alanın projesi için bir yarışma düzenlenmiş ve yarışmayı kazanan ödüllü projenin hedefleri şöyle açıklanmıştır:

  • Parkı, havaalanına ve Arrecife-Yaiza LZ-2 otoyolu arasına konumlayan, halka açık bir erişim alanına dönüştürmek,
  • Kültürel ve peyzaj zenginliği ile karakterize edilen Lanzarote adasında turizm ağının bir parçası olarak yeni bir ikonik peyzaj yaratmak;
  • Playa Honda semti ile havalimanı arasındaki ilişkiyi dile getirmek, hem çevresel bir gürültü tamponu hem de yerel topluluk için çekici bir kamusal alan olarak hizmet etmek.
FavoriteLoadingFavorilere Ekle

Yardımcı Kaynaklar Lab for Planning and Architecture

Yeni yazılarımızın cihazınıza anlık bildirim olarak gelmesini ister misiniz? Bildirimlere Abone olun.

Yoruma kapalı.