1. Ana Sayfa
  2. Bitki Dünyası
  3. Bildiğiniz Tüm Çiçekleri Unutun! Rafflesia: Ceset Çiçeği

Bildiğiniz Tüm Çiçekleri Unutun! Rafflesia: Ceset Çiçeği

featured
Reklam Sponsoru

Bu yazımda size bitki dünyasındaki en büyük ve ilginç çiçeklerin birinden bahsedeceğim: Rafflesia. Ya da yaygın adıyla ceset çiçeği. Böyle bir ismi almayı hak edecek kadar korkunç bir kokuya sahip olduğu söylenen Rafflesia, öyle her yerde karşımıza çıkabilecek bir çiçek değil ne yazık ki. (Kokusundan dolayı ceset adı verildiğine göre belki de iyi ki..) Koklamaya çalışmanın hata olacağı her halinden belli bu çiçek; bilim kurgu filmlerinden ya da bilgisayar oyunlarından fırlamış gibi duruyor. Bilinen detaylara beraber bakalım.

Güneydoğu Asya’da, Endonezya’da bulunan bu devasa ve ilginç çiçek yalnızca 2 hafta açık kalıyor. Bilindik çiçeklerden çok daha büyük olan ve güzel bir koku yerine çürük et kokusu yayan bu çiçek; aynı zamanda bilindik çiçeklerden farklı olarak fotosentez yapmak yerine ihtiyacı olan su ve besini, mantar hücrelerine benzeyen ince uzun bağları olan bir daldan alıyor.

Çiçek açmadan önce birkaç yıl bu daldan beslenen Rafflesia, açmasına yakın büyük bir top haline gelip nihayetinde de dev kulaklarıyla kırmızı bir kovaya benzeyen çiçeğini açıyor. Sahip olduğu korkunç kokusuyla polen taşıyan sinek ve böcekleri cezbeden çiçek; yaşadığı yağmur ormanlarının giderek kaybolması nedeniyle nesli tükenme tehdidi altındadır.

Reklam Sponsoru

Kök ve dalları da olmayan bu çiçek için rekor 111 cm çap ile Endonezya’nın Sumatra Adası’nda ölçülmüştür.

Rafflesia, Endonezya’da beyaz yasemin ve ay orkidesi ile birlikte üç ulusal çiçekten biri olarak kabul ediliyor. 1993 yılından beri “Ulusal Nadir Çiçek” kategorisinde yer alan çiçek, bilim insanları ve fotoğrafçılar kadar yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağında.

Fakat neslinin tehlike altında olması karşısında eyleme geçilmemesi İngiliz basını Guardian Gazetesi’nde şöyle yer almıştır: “Rafflesia çiçek değil de fil ya da mavi balina gibi dev bir hayvan olsaydı korunması için daha fazla çaba gösterilecekti. Ama bu çiçekler büyük ölçüde ihmal ediliyor.”

Aslında Rafflesia’yı Ekranlarda Gördük!

Ayrıca bu sıradışı çiçek birkaç kere karşımıza farklı rollerde çıktı bile. Pokemon’dan “Vileplume” aslında bir Rafflesia. Hatta süper gücü korkunç kokusu.

Yine geçtiğimiz yıllarda çokça izlenen Stranger Things dizisinin “Demogorgon”u için de belli ki yine Rafflesia‘dan esinlenilmiş.

Bu sıradışı çiçek hakkında bilimsel araştırmalar hala devam etmektedir. Koruma ve tanımaya yönelik adımlar umuyoruz atılmaktadır.

Kaynakça;

  1. BBC Haber
  2. NTV Haber
  3. The Guardian
  4. Wikipedia
  5. yandex/gorseller.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi-Peyzaj Mimarlığı Yüksek Lisans🌍/ İstanbul📍

Yorum Yap